| anonim_4396 a întrebat:

Salutare dragilor! Am nevoie urgent de un răspuns precis! Tocmai mi-am dat demisia și șeful a dat cu preaviz 20 de zile, adică între timp să continui sa muncesc, degeaba, pentru că nu ajung la salariu. Ce se întâmplă dacă nu merg? Mă sună de vreo două ori și aia e presupun...

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In perioada de preaviz munceti normal si esti platit la fel.
Daca nu o respecti iti pot desface disciplinar contractul individual de munca, pe motiv de absente nemotivate.

| darctron a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai eu nici nu mai vreau sa lucrez la ei

| darctron a răspuns (pentru DracuIa):

Mersi, am controlat pe contract și nu am găsit nimic despre preaviz, deci ce-am semnat azi e valabil cu zero, dar oricum nu merg să-mi iau cat am muncit că mi-e că mă freacă la cap

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu te duci in preaviz te actioneaza legal!

suntserios
| suntserios a răspuns:

In previz esti platit normal

| Wr3nch a răspuns:

Nope. In zilele de preaviz muntesti si esti platit normal. Dupa ce se termina preavizul o sa faca lichidarea si iti dau banii care is de dat pe zilele lucrate. Si vezi ca daca nu respecti preavizul poti avea probleme daca ai clauze specifice in contract.

| ywar a răspuns:

In preaviz muncesti cu bani... cine va tot spune tampenii de soiul celor debitate de tine? Voi va informati?
Daca nu mergi in preaviz la munca iti poate desface contractul pe motive disciplinare. avand la baza o cercetare disciplinara (procedura destul de anevoioasa).

| Brizbriz a răspuns:

Gandeste, gandeste, GANDESTE
daca nu ar fi platit, NIMENI nu ar sta in preaviz
deci, daca nu te plateste poti sa ii faci reclamatie la protectia muncii

| mi25 a răspuns:

Totul depinde de patron. Daca nu mergi la lucru poate sa ceara despagubiri, pe motiv ca din cauza lipsei tale nu stiu ce problema nu a putut fi realizata.
Preavizul are ca scop ca, in perioada de preaviz, patronul sa angajeze in locul tau alta persoana, care sa-ti continuie munca.
De aceea spun ca depinde de patron si munca pe care o faci.
Cat despre munca "degeaba" este o gaselnita a unor indivizi care nu cunosc legea.

Răspuns utilizator avertizat
| mi25 a răspuns (pentru DracuIa):

Nu ai inteles ce am spus, deoarece nu te-ai confruntat cu asemenea problema. Eu am vazut asemenea spete in contencios administrativ unde angajatorul a castigat despagubiri. De aceea am spus ca depinde de patron si de ce functie ocupi.
Sa-ti dau un exemplu simplu: daca o femeie de serviciu nu vine la serviciu nemotivat si vine in control Inspectia sanitara si firma este amandata pentru lipsa de curatenie, patronul se poate indrepta impotriva femeii de serviciu ca aceasta sa plateasca amenda.
Exemple ar fi multe. Daca muncitorul lipseste nemotivat, iar din cauza lui nu se poate termina o lucrare la termen, cu eventualele despagubiri cerute de beneficiar angajatorul se poate indrepta impotriva acestuia.
Daca angajatul are - nu sa invoce - un motiv legal este altceva. Sunt alte prevederi in acest sens.

| mi25 a răspuns (pentru DracuIa):

Care firma de asigurari face asigurari pentru lipsa nemotivata de la program. E pentru prima data cand aud o asemenea aberatie.
In rest vorbe a unui om care nu cunoaste legislatie.

Răspuns utilizator avertizat
| Yuoia a răspuns:

Cum muncesti degeaba? Esti platit si pentru zilele de preaviz.
Daca nu te duci nu te plateste. Si iti poate desface contractul de munca cu un articol din lege care inseamna abatere disciplinara. Si vei avea necazuri pe viitor la alti angajatori.

| AnotherGirl a răspuns:

Trebuie să citești contractul și să vezi care sunt consecințele dacă nu respecți perioada de preaviz. Termenii și condițiile preavizului diferă de la un loc de muncă la altul.

Cum adică nu ajungi la salariu? Chiar dacă ultima ta zi lucrată e cu 10 zile înainte de a-ți primi salariul, în ziua în care luai banii de obicei îi vei lua și acum, dar calculați exact pe zilele lucrate.

Personal n-aș risca să nu mă mai prezint la muncă și atât. Există și posibilitatea de demisie la zi, deci fără preaviz. Dar din nou zic, citește contractul și vezi ce ai semnat, că diferă mult.

| darctron a răspuns:

și nu mă interesează dacă iau bani sau nu, ci dacă e futaiala multa dacă nu merg