| Cinesafie a întrebat:

Salutare, ieri un domn m-a lovit din spate atunci când eu am frânat sa acord prioritate. Mașina e puțin zgâriată in spate si omul și-a recunoscut greșeala. Cât timp am sa ii cer bani de vopsea pentru a acoperi zgârietura? Pot sa cer si bani(gen despăgubire morală)?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca a recunoscut trebuia sa incheiati o constatare amiabila si asa puteai sa-ti repari masina fara adeverinta de la politie. Daca nu ai facut asta trebuie sa mergi la politie, in 24 de ore si sa soliciti adeverinta. Nu ai cum sa ceri nici o despagubire morala.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum adica sa ii ceri bani? da ce esti un mafiot ceva? Ai auzit vreodata de asigurare? Ai auzit vreodata de termenul limita de a anunta un accindent fara victime? cata spaga ai dat la permis de pui intrebarile astea cretine?

| Mindilica a răspuns:

OUG 195/2002, art. 79, 80.

| VERA18 a răspuns:

Sunt fata, nu am permis, dar pana si eu stiu ca daca te-a lovit trebuia sa ii ceri asigurarea, cel putin asa am procedat noi in Viena...