| ȚaraGalilor a întrebat:

Salutare! Puteti sa imi spuneti va rog din punctul vostru de vedere daca era mai bine sau nu pe vremea comunismului? Am cautat pe net dar nu am reusit sa imi fac o anumita parere pentru ca nu am prins!

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Evident ca imi era mai bine!
Am fost cu peste 30 ani mai tanar.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Întrebarea ta nu are rost aici unde media de varsta e de 14 ani

| ȚaraGalilor explică (pentru suntserios):

Scuze atunci, rog pe cineva sa imi mute intrebarea la alta categorie!

| suntserios a răspuns (pentru ȚaraGalilor):

Aici pe TPU... Nu e vorba de categorie

| doctorandus a răspuns:

Anii '70: era mai bine.
Anii '80: era mai rau.

| Zuzu1991 a răspuns:

Unele chestii minore erau mai bune, era liniste, crima redusa, etc.

insa majoritatea erau de ultimul rahat, imediat dupa comuism un tape video player costa cat munca pe 2 ani, atat de tare era necesitatea de multimedia, e foarte, FOARTE greu sa intelegi acum cum se uitau oamenii cu ochii cat cepele la reclame atat de interesante li se pareau, imediat dupa revolutie, si dupa "intunericul total" in domeniu

poate ca asta de mai sus nu te coafeaza, oamenii "pot" trai si fara sa se uite la TV, dar la sfarsit, economia era pe cale sa dea faliment total, era declarata sus si tare perioada de prosperitate absoluta, insa la magazinele alimentare s-au bagat cartele si NICI ASA NU PRINDEAI MANCARE
iar cartele inseamna PRACTIC, stare de razboi, foamete, sau o calamitate nationala in orice caz

samd

| ȚaraGalilor explică (pentru Zuzu1991):

Am inteles! Siner mi se pare o prostie egalitatea asta! Nu frate, ai atat cat muncesti! De ce ar trebui sa ii dau eu unui taran sarac de ex daca am 200 ha, jumatate adica 100 ha sa dau la taranul ala sarac sa aiba si el ca asa vrea statul roman? O mizerie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astia care zic ca era mai bine atunci nici macar nu au prins revolutia. Ar trebui sa se duca in coreea de nord sa stea acolo macar o saptamana sa vada cum este, daca lor cica le place,, comunismul".
Astia care zic nici nu stiu ce vorbesc, nu ar rezista nici macar o saptamana cu program fix la televizor.
Nu se mai uita ei la seriale.
Se uita la cantece cu tovarasul.
Tovarasul in sus, tovarasul in jos, toata ziua numai el este la televizor.

Sa se ia curentul dupa-amiaza.
Cum se mai joaca ei pe calculator?
Plus ca jocutile sunt prea,, occidentale", ca sa fie permise. Ne dau idei despre cum e in alte tari, si noi nu avem voie sa stim.

Cu cantece si evenimente patriotice in care lumea e obligata sa se prefaca ca venereaza pe cineva.

Sa nu ai dreptul la opinie si sa nu ai incredere sa vorbesti cu nimeni ca nu sti cine te da in gat si ajungi rau de tot. Poate sa fie si cel mai bun prieten al tau.
Si frate/sora. Si parinte in unele cazuri.
Si e de ajuns sa spui si cea mai mica porcarie, cum ca:
,, Muzica romanrasca nu mi-a placut asa mult"
Cum facem noi meme-uri despre Iohannis si Dragnea si le postam pe retele de socializare, apai atunci putezeam in puscarie daca faceam asta.

Ca sa nu mai spun ca in comunism esti ca o papusa la mana papusarului.
Nu ai dreptul la informare.
Nu ai dreptul sa stii ce se intampla in alte tari.
Esti salbaticit de restul omenirii.
Esti manipulat si prostit si obligat sa joci un rol in fiecare secunda.
Cei care spun ca era mai bine atunci, nu se gandesc la toate astea. Ei s-au obisnuit cu o viata buna, democratica, dar nu ar putea rezista nici macar o saptamana intr-una comunista.
Sa se dea alimente cu portia.
Sa vina apa calda numai in anumite zile.

Comunismul este o otrava.
Si nu doar din cele mentionate mai devreme, ci si pentru ca regreseaza societatea.
Nimeni nu ar mai munci, daca rasplata nu i-ar fi atribuita lui si ar fi a,, tuturor".
Democratia si libertatea sunt criteriile de baza pentru evolutie.
Nu ar fi iesit toata Romania la revolutie daca le placea cum stateau lucrurile.
happy

| ȚaraGalilor explică (pentru anonim_4396):

Aprob tot ce ai spus! Sincer cand ii aud pe cacaciosii astia tineri(si eu sunt tanar dar trecem peste happy ) ca era mai bine pe vremea comunismului ma tavalesc pe jos de ras! Ma uit si la generatiile astea batrane care inca il mai plang pe Nea Nicu dar mai mult ca sigur cei care spun ca a fost bine atunci au fost securisti, lucratori la C.A.P si la alte institutii de stat sau cum s or numi!

| anonim_4396 a răspuns (pentru ȚaraGalilor):

Foarte foarte adevarat!
Comunismul a facut foarte multe daune economiei.
Si era si extrem de multa coruptie.
Coruptie care, inca, din pacate, s-a pastrat. Dar cu timpul, probabil lucrurile se vor mai imbunatati happy

| Mirel4412 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred va poti compara comunismul din Romania cu cel din Korea de Nord, acolo e mult mai rau, in Romania puteai sa mergi in vacante gen la mare, aveai multe activitati, loc de munca, casa etc, in NK, din cate am citit si vazut nu ai aproape nimic. Nu zic ca era bine ca aveai casa, serviciu etc, viata nu o ai ca sa stai numia in casa si sa te duci la munca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mirel4412):

Da, intr-adevar, situatia din Coreea de Nord e absolut apocaliptica.

Comunismul din Romania nu a ajuns sa atinga acel stadiu atat de terbil datorita revolutiei happy

Insa foarte multe drepturi fundamentale erau luate: dreptul la informare, libertatea in exprimare, dreptul de a parasi tara daca erai un cetatean,, de rând"...
Am o cunostinta care a scapat din Romania inotand prin Delta.
A zis ca a fost cea mai periculoasa, dar mai buna decizie a ei.
(Off topic) a fost primit de catre Italia si acum e stabilit acolo

| ȚaraGalilor explică (pentru anonim_4396):

Privind dintr-o alta perspectiva, daca comunismul a fost atat de bun pe cat spun multi de ce 60% din populatia Coreei de Nord se afla in risc de saracie iar in Coreea de Sud care este capitalista doar 14%-15% din populatie se afla in risc de saracie(am gasit pe net astea si sunt cat se poate de adevarate)?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru ȚaraGalilor):

"acum 7 ore | HouseOfPain92 explică (pentru AerProaspatMatinal):
Privind dintr-o alta perspectiva, daca comunismul a fost atat de bun pe cat spun multi de ce 60% din populatia Coreei de Nord se afla in risc de saracie"

wow, risc, risc, RISC?!? PE BUNE ***DOAR*** RISC?!?
vrei sa spui nici macar saracie ci FOAMETE, mase de copii malnutriti, sistem medical aproape absolut inexistent, etc.

omul a spus apocaliptica, nu e nici un risc, e LA SIGUR!

| isemilia a răspuns:

Nu era mai bine, obiectiv vorbind. Ideologia lui Karl Marx nu a fost gandita bine. Ceea ce prezenta el era o utopie. Niciodata nu o sa fie posibil visul acela.

| intrebcenustiu a răspuns:

Era mai bine atucni