| NobodyLovMe a întrebat:

Am atins cu masina aseară o masină (un reno cred din 2003-2006 ). Eu pe mașină am un singur punct, el are o mica julitură cum l-am atins.Nu s-a dus vopseaua.Nu am putut sta sa astept proprietarul așa că i-am lăsat in parbriz numarul meu de telefon. Am vorbit astazi cu omul si este un tip cu nasul pe sus.Si nu a vrut sa cadem la o intelegere amiabila.
A spus ceva că merge si face o reclamatie la asigurari la el, si sa fiu chemat de asiguratorii de la masina mea să raspund sau ceva asemanator.Nu am inteles nimic, pentru că a inchis repede.
Ce poate face in legătura cu asta? Si ce pot păti eu?
Unde poate face reclamatie? Si ce consecinte se pot trage? Ce se intampla daca o sa neg totul?

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Pentru o zgarietura, o sa rada si aia de el. Le spui adevarul, le spui ca te-ai oferit sa le ajuti si el fiind cu nasul pe sus (tampit mai pe romaneste) a vrut sa faca totul ca sa iti faca tie rau. Si tu daca esti destept, dupa ce ai spus toate astea, le spui ca nu mai vrei sa il ajuti deloc si nu ii mai dai nici-o asigurare. Si daca se duce la politie, negi totul. Nimeni nu are ce sa iti faca.
A patit asta un prieten de al meu, a atins o masina, a zgariat-o putin (iesea la polish), s-a oferit sa ii plateasca polishul (costa undeva la 100 de eli) si tipul a refuzat si voia sa schimbe toata bara (mentalitatea... ) si cand a auzit tipul ala totul a zis ca s-o creada el si i-a facut reclamatie la politie, a negat totul si el intre timp si-a polisat masina si nu ii se mai vedea urmele, la celalalt avea doar niste zgarieturi si a zis si politaiul ca nu merita tot tamtam-ul asta pentru asa ceva si a ramas sa si-o faca singur.
Daca te oferi sa ajuti si respectivul te ia de prost, schimba roata si lasa-l in pacewinking sa zica mersi macar ca i-ai lasat numarul. Nu are ce sa iti faca, era o problema daca te prindea si era parasire de la locul accidentului, atunci ar fi avut vreo sansa. Dar asa, chiar nu vad ca are cum.
Poate prin absurd isi revine mintile in cap si ii spui ca te oferi sa platesti reparatia (cred ca si polish la tine ar rezolva totul).
Nu cred ca are rost sa iti strici asigurarea si sa apari cu un accident doar pentru asa ceva.
Oricum iti spun sigur legal vorbind, nu are ce sa iti faca.
Succes!

| NobodyLovMe explică (pentru Evolution):

Da,la polish iese totul.M-am oferit sa ii fac asta cât costa 100 lei cum ai spus si tu.Nu am vrut sa il ating, a parcat si rau masina.Nu m-a prins.Eu pot nega totul.El dacă merge si face reclamatie o sa trebuiasca sa specifice cum a fost pozitionata masina lui de am reuit eu sa ii ating masina.Si cand o sa faca asta tot el o sa iasa vinovat. Nu inteleg unii oameni de ce sunt asa cu nasul pe sus, eu mi-am lasat numar de telefon.Am zis ca ma intalnesc cu el vorbim si lamurim totul.Dar, nu exact accelasi lucrur vrea si el.Precizez ca prin telefon nu i-am confirmat nimic.Pentru ca nu cumva sa fie inregistrat. Dacă o să meargă mai departe pentru o mică julitură la o mașină de 2000 euro, mai veche ca istoria.O sa iasă il pierdere.Multumesc mult pentru sfat, m-a ajutat mult
Eu am lasat si am vrut sa ii platesc reparatia, pentru ca si masina mea a fost atinsa.Si persoana care m-a atins a lasat numar de telefon si ne am inteles

| Evolution a răspuns (pentru NobodyLovMe):

Asa cum am spus, daca te oferi sa ajuti un om si el nu vrea sa fie ajutat, il lasi in pace. Lasa-l sa isi faca damblaua, oricum isi va pierde timpul laughing si daca chiar e sub nivelul standard de iq si vrea sa te dea in judecata (sa zicem ca ducem cazul la extrem), o sa trebuiasca sa plateasca mai mult decat face masina in sine si tot el va pierde. Pur si simplu veze-ti de treaba ta si aia e laughing
Sunt plin de din'astia.