| playloz a întrebat:

Salutare TPU,

Am o intrebare privind recuperarea alocatiei.Eu nu am mai ridicat o din clasa a IX -a unde am ramas repetent un an.Acum sunt a XI -a.
Intrebarea mea fiind, ce acte si unde ar trebui sa solicit recuperarea ei? A mai trecut cineva prin asta? Pot solicita sa mi o puna direct pe un card?
Eu intre timp am schimbat si domociliul de la Bucuresti la Ilfov.
Din ce am cautat pe google am gasit numai raspunsuri pe forumuri vechi si raspunsuri neclare.

Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui varsta.
Daca nu ai inca 18 ani va trebui ca un parinte sa faca o cerere la Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala Ilfov si sa solicite reluarea platii si plata restantelor.
Daca ai peste 18 ani va trebui sa faci tu o cerere si sa depui si o adeverinta de la scoala prin care se adevereste ca iti continui studiile si sa soliciti s-o puna pe card, indicand banca si numarul cardului. Inainte va trebui sa-ti faci card.

| playloz explică (pentru Ioandelasal):

Am peste 18 ani, nu mi am dat seama ca este relevant sa imi spun varsta.
O sa fac cele spuse, multumesc

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti trebuie acte care dovedesc faptul ca ai urmat cursurile in liceul/scoala in care inveti.