| GeorgeRzv a întrebat:

Tatal meu a trecut in timp prin inmoramantarea ambilor parinti, el mai avand o sora si un frate mai mare si fratele mai mare refuza si nu raspunde la telefon ca sa poata sa imparta mostenirea intre ei din cauza anumitor orgolii vechi si absurde... nu sa povestesc orgoliile pentru ca nici eu nu le stiu chiar pe toate in detaliu.
Intrebarea mea este ce ar putea face tatal meu si sora lui ca sa poata sa se imparta mostenirea intre ei deoarece cu el chiar nu se poate lua legatura?

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tatal tau poate solicita deschiderea procedurii succesorale la un notar public de la ultimul domiciliu al defunctilor, indicand toti mostenitorii, inclusiv fratele cu care nu se intelege.
Notarul public va fixa data pentru dezbaterea mostenirii si va cita toti mostenitorii. Daca fratele tatalui nu se prezinta sau se prezinta si nu este de acord cu ceilalti atunci notarul va da o incheiere de trimitere la judecata. Va urma un proces si mostenirea va fi stabilita de instanta, la fel cum ar fi fost la notar, respectiv fiecare dintre cei 3 mostenitori vor mosteni cate 1/3 din masa succesorala (totalitatea bunurilor ramase dupa defuncti). Fratele care nu a fost de acord va trebui sa plateasca cheltuielile de judecata, asa ca el va pierde pentru orgoliul lui.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa deschisa actiune de divizare a mostenirii la un Notar public.
Odata ce unul din copii face asta, notarul il va anunta pe toti fratii, inclusiv pe cel care nu raspunde la telefon, ca procesul este pe rol si in caz de neprezentare se poate trimite dosarul la Judecatorie unde un judecator poate decide si in absenta fratelui care nu vrea sa participe, daca acesta va hotarii sa nu participe.

| Dismally a răspuns:

Il pot da in judecata si bunurile se vor imparti intre frati indiferent daca ii convine lui sau nu.