| Ionut321123 a întrebat:

Pentru cei care cunosc poate ma ajutati si pe mn. As vrea sa.mi iau o masina sh si multi zic ca poti circula cu masina pe numele fostului proprietar fara nicio problema doar cu contract de vanzare-cumparare facut de mana cu martori. Asa este? Eu auzisem cv si de un act de comodat. Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, numai proprietarul poate face contract de comodat.
Asa fiind situatia eu te sfatuiesc sa nu te incurci cu respectivul.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal, dupa cumparare, trebuie sa inmatriculezi masina pe numele tau, in termen de 30 de zile de la cumparare.
Daca nu vrei s-o inmatriculezi poti incheia cu proprietarul un imprumut de comodat autentic, la un notar public, se poate face pe orice termen.

| Ionut321123 explică (pentru Ioandelasal):

Pai si de ex cel care vinde masina nu e proprietar dar are contract de comodat si intrebarea e daca ar putea sa-mi faca si mie contract de comodat. El mi.o zis ca poate da eu cred ca zice asa doar ca sa.si vanda masina. Nu numai cel care e proprietar poate sa faca contract de comodat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ionut321123):

Da, numai proprietarul poate face contract de comodat.
Asa fiind situatia eu te sfatuiesc sa nu te incurci cu respectivul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu act de comodat poti circula linistit.
Contractul de vanzare-cumparare il faci ca sa ai dovada de proprietate asupra masinii, la o adica. Il scoti de pe net, formular, si il completezi cu proprietarul din acte.
Comodat s-ar putea sa iti poata face si acea persoana, pentru ca in comodatul pe care l-a facut el cu proprietarul din acte, e imputernicit sa semneze in numele proprietarului oriunde e nevoie, pentru masina.

| XtinnaX a răspuns:

Buna! Din cate stiu, "un contract facut de mana cu martori" nu este recunoscut legal, eu nu as risca sa pierd si bani si masina cu asa ceva, sfatul meu este sa faci tranzactia si actele ca la carte.