| SynapseNinja a întrebat:

Vineri am comandat o baterie acumulator pentru un Allview A5 Quad de pe eMAG, de la un partener de-a lor, Most Wanted Parts SRL, și astăzi Fan Courier mi-a adus-o. Însă, comerciantul nu mi-a dat nici factura nici certificatul de garanție, nici în format electronic nici în colet. Fiindcă curierul a desfăcut coletul, iar ambalajul în care era împachetat și era scris firma de curierat a oprit-o la el. Ce trebuie să fac? Comerciantul e obligat în cazul ăsta să-mi dea factura? Mersi mult!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Și dacă a achitat online?
===
Ontopic: te adresezi și eMag, și celui ceți-a vândut bateria și le ceri să facă în așa fel încât să îți parvină certificatul de garanție. Verifică însă mai întâi în contul tău de pe eMag dacă nu o ai deja în format electronic.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E simplu.
Chitanta pe care o da curierul este garantia insasi.
Daca nu-ti da chitanta, nu-i dai banii.

| Bula a răspuns (pentru mihai69):

Daca a achitat online, atunci primeste confirmarea platii, dar va avea si extrasul de cont de la banca, despre plata produsului.

| mihai69 a răspuns (pentru Bula):

Și care e legătura între un document bancar și un certificat de garanție?!?

| Bula a răspuns (pentru mihai69):

Conform reglementarilor actuale, garantia este valabila doar daca se prezinta dovada platii contravalorii produsului. Acesta, de regula, poate fi bonul de casa sau alt document care atesta plata contravalorii, deci si extrasul de cont se asimileaza.

| mihai69 a răspuns (pentru Bula):

Corect, dar cel care a pus întrebarea se referea strict la „Certificatul de Garanție".

| Bula a răspuns (pentru mihai69):

Certificat de garantie nu se da la baterii (nu se pot repara).
Ele se schimba pe baza dovezii de plata.

| mihai69 a răspuns (pentru Bula):

Și atunci eu de ce am unul pe care scrie:
====
Prin prezentul document se atesta ca produsele urmatoare:
PRODUS | GARANTIE | S/N
Acumulator extern A+, 20.000 mAh Quick Charge 3.0, 2 porturi USB, conectivitate micro USB si type C, Blue | 12 luni | 6426228083634

cumparate cu factura 1999xxxx6841, beneficiaza de garantie...
====
Adevărat, nu se repară, dar au garanție.

| Bula a răspuns (pentru mihai69):

Oh, si la cate masini de spalat, televizoare etc. Certificatul de Garantie vine "in blanc", necompletat, in interiorul ambalajului...

| mihai69 a răspuns (pentru Bula):

Și dacă a achitat online?
===
Ontopic: te adresezi și eMag, și celui ceți-a vândut bateria și le ceri să facă în așa fel încât să îți parvină certificatul de garanție. Verifică însă mai întâi în contul tău de pe eMag dacă nu o ai deja în format electronic.

| MadalinG99 a răspuns:

Salut! Suna la comerciant, daca nu merge il ameninti cu plangere la OPC+anunti eMAG-ul.

| SynapseNinja explică:

Vă mulțumesc mult tuturor pentru ajutorul acordat. Am rezolvat cu aceștia.

| dd17 a răspuns:

Suna la EMAG, sigur o sa ti-p trimita pe mail!