| Catalin0486 a întrebat:

Se mai poate inmatricula o masina la mana a doua daca au trecut 30 de zile de la vanzare-cumparare? Nota:Masina este inmatriculata in Bucuresti. Nu am gasit nimic in legatura cu aceasta situatie pe site-ul Drpciv, termenul de 30 de zile de pe net l-am auzit si nici nu stiu daca este adevarat

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista termenul de 30 de zile de la cumparare, prevazut in art.11, alin.4 din OUG 195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, citez:
"(4) În cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar se înscriu în evidentele autorităţilor competente simultan cu menţionarea încetării calităţii de titular al înmatriculării a fostului proprietar. Pentru realizarea acestei operaţiuni şi emiterea unui nou certificat de înmatriculare, noul proprietar este obligat să solicite autorităţii competente transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, în termen de 30 de zile de la data dobândirii dreptului de proprietate asupra vehiculului."
Se poate inmatricula si dupa acest termen dar vei fi amendat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

S-ar putea sa primesti o amenda, dar de inmatriculat o poti inmatricula.