| SG1995 a întrebat:

Social și economic cum vă poziționaționați de stânga politica sau dreapta politică. Și de ce?
Care considerați că e forma ideală de guvernare într-o societate?
Ce reprezintă democrația pentru voi?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Neutru,o forma care sa fie si de dreapta si de stanga, fara a fi radical de stanga sau dreapta, democratia este buna din pacate in Romania este anarhie nu democratie

| GabiDumitrescu a răspuns:

La noi nu prea exista stinga sau dreapta, vezi mizerabilii de la pnl (nu merita majuscule) care sustin referendumul rusinii. Si nu e prima oara cand ii saboteaza pe cei de la USR. Bine, ca nici USR nu au o pozitie clara si cum ar trebui sa fie fata de referendum. Nu discutam de ce altceva s-ar putea face cu banii aia, ci pur si simplu ca vrem sa ingradim drepturile unora care au aceleasi obligatii cetatenesti ca si noi - platesc impozite, respecta aceleasi limitari de viteza, samd. Personal, am si vederi de stinga, si de dreapta. Ideal e ca economia sa fie lasata sa se auto-regleze iar statul sa beneficieze de prosperitatea adusa de acest fapt, in loc sa stea cu bocancul pe gitul celor ce incearca sa faca ceva. Democratia... un vis frumos, cel putin in societatea medievala de la noi.

| minrest a răspuns:

In general, am idei liberale. Democratia mi se pare o treaba buna, caci permite stabilirea politicii statului fara razboi civil; e mai bine sa constati care este cea mai puternica tabara numarand voturile, decat cadavrele. Daca am de ales intre democratie si liberalism (se mai intampla cateodata sa ai de ales intre astea doua), aleg liberalismul. Forma ideala de guvernare este democratia, daca prin democratie pot guverna partide liberale, in sensul larg. Daca prin vot democratic vin la putere comunistii sau nazistii, nu mai imi place democratia.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

In realitate, extrema dreapta.
Probabil aici alegerea mea e influentata destul de mult de prejudecatile cu care am crescut: ura fata de tigani, fata de unguri, fata de musulmani.
Dar apoi stai si vezi cum nu sunt altceva decat niste trantori.

In vise, ma mai gandesc cum ar fi un comunism adevarat. Doar ca asta nu-i posibil in realitate, fiindca exista oameni care nu tintesc la fel de sus ca altii, ceea ce nu i-ar putea face egali.
Dar, poate, in viitor, cu ajutorul tehnologiei, omenirea va ajunge la o forma de comunism, in care robotii vor cultiva, vor fi mineri, etc., iar oamenii sa nu mai trebuiasca decat sa aiba grija de roboti si sa exploreze spatiul.
Astfel ca aleg comunismul adevarat ca forma ideala.

Democratia e un sistem destul de prost. Acest sistem poate fi imbunatatit numai prin educatie, altfel risti sa obtii (cum de altfel a obtinut si Romania) un sistem in care o majoritate voteaza pentru o sticla de ulei si un kilogram de faina.

| Alfred0703 a răspuns:

Sunt un fel de far-right. Sincer, democratia e un lucru bun, dar si rau: toti prostii au dreptul la vot, etc. Ce se intampla cand toti prostii au dreptul la vot? Ajung oameni si mai prosti la conducere. Ce fac oamenii prosti din conducere? Organizeaza referendumuri inutile cum ar fi asta cu familia. Ei vor sa ia de la homosexuali un drept care este inexistent.

| minrest a răspuns (pentru Alfred0703):

Propui, sa inteleg, votul restrans la o categorie de cetateni; astea nu sunt idei de extrema dreapta, sunt idei conservatoare, aflate un pic la dreapta ideilor conservatoare curente in zilele noastre. Canva, dreptul de vot era restrans peste tot unde exista. Daca un partid puternic are vreodata nevoie de mai mult sprijin, extinde dreptul de vot, dar de restrans e foarte greu, pentru ca trebuie sa iei oamenilor un drept pe care il au deja. Asa ca daca exista vot, se extinde in timp la intreaga populatie. De asta dreptul de vot pentru intreaga populatie este compromisul perfect intre partide, si singura solutie stabila.