| MrChicken a întrebat:

Sunt cetatean roman. Vreau si eu sa primesc bani degeaba de la un stat european (in afara de Romania). Care sunt sansele mele? P.S. Am schizofrenie paranoida.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a primi ajutor banesc trebuie sa ai o adresa de resedinta si o asigurare medicala de minim 6 luni.
Procedura e simpla: incpi sa spargi lucrurile din casa cu o bata de baseball, cineva din anturaj suna dupa salvare, le arata scrisoarea medicala ca suferi de schizofrenie paranoida.
Salvarea iti da niste calmante si te interneaza.
La spital iti vor constata boala si se va trece confirmarea in fisa medicala. Dupa cateva zile te vor lasa acasa.
Repeti figura cu strigate si spargeri peste 2-3 saptamani, te interneaza iar.
Dupa a 3-a internare te vor trimite in fata comisiei, cu propunere de pensionare medicala temporara.
Din acel moment vei primi bani de pomana.
Daca ai noroc, vei primi suma frumusica.
Daca n-ai noroc, te trimit acasa in tara pentru tratament la un ospiciu.

| RAY a răspuns (pentru Bula):

Ce plan bun, inteligent si chiar si amuzant

| Violleta2022 a răspuns:

Ca cetatean roman, poti primii ajutor banesc DOAR de la statul roman, in urma unei expertize medicale, care te pune intr-o anumita calsa de ajutor social sau medical.
Din pacate, nu ai nici o sanasa sa primesti ajutor banesc de la alte state din Europa sau lume.
Dar, cu medicatie adecvata si consecbenta, vei putea fii capabil sa-ti iei ceva de munca si sa-ti castigi singur banii.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu boala pe care o ai, poti primi cazare, un pic de mancare, si medicatie.
Cam atat iti ofera statul, iar daca nu esti cuminte, chiar insista.

| Wr3nch a răspuns:

0.

| Donsavas a răspuns:

Din ce am citit in postarile tale, ai 19 ani si crezi in toate aberațiile religioase. Cum sa nu suferi de paranoia? In asta consta schizofrenia, in deliruri generate de gânduri ireale.
Nu, nu ti da nimeni niciun ban fiindca nu ai nicio boala dacă ti o induci tu. La tine e problema in mentalitate. Te duci la munca sau înveți o meserie apoi te duci la munca, nu astepta pensie de handicap ca o sa regreți o viata.