| mirabela_4776 a întrebat:

Sunt divortata am un copil de 6 ani primesc pensie alimentara 1250 lei si alocatia copilului de 1100 lei vechi pot sa primesc ajutor social si daca da ce suma?

Răspuns Câştigător
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Cererea de ajutor social se depune la primaria de care apartii! Fiecare primarie are propiile reguli si acorda acest ajutor in functie de bugetul pe care il dispun(acordat de stat). Prietena mea se afla intr-o situatie similara cu a ta ( pensie alimentara de 170 ron+ alocatia copilului, 42 parca) si primeste ajutor social de 50 ron.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti primi deoarece ai venituri mai mari decat nivelul ajutorului. Conform L. 416/2001, cu modificarile si completarile ulterioare, art. 8, in venituri intra atat contributia la intretinerea copilului platita de fostul sot (pensia alimentara) cat si alocatia copilului, care acum este de 42 lei noi (nu poate fi de 1100 lei vechi, aceasta suma reprezinta doar 0, 11 lei noi). Numai bine!