| Dorugar a întrebat:

Tinand cont de faptul ca SUA doreste sa puna laba pe resursele Rusiei chiar si printr-un razboi, asa cum declara George Friedman unul din sefii CIA si chiar consilierul pe probleme externe al presedintilor american, i Zbignew Brezjinski.
Ce credeti ca ar fi bine pentru UE si pentru Romania:
a) Sa participe ca membra NATO la un razboi impotriva Rusiei aliate cu China, r5azboi purtat in Europa de NATO-ul american pentru interese americane?
Razboi care a inceput deja in Ucraina si care s-ar putea termina cu distrugerea totala a Europei?
sau
b) UE sa accepte propunerea lui Putin sustinuta si de Germania, si anume aceea de a crea o alianta economico - politica care incepe la Lisabona si se termina la Vladivostok, alianta care ar insemna sfarsitul SUA ca mare putere pentru ca ar fi o "nunta" intre tehnologiile germano-franceze si resursele naturale imense ale Rusiei pe care le ravnesc americani?

Care ar fi pozitia voastra fata de problema ridicata de mine?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pana la urma o sa fie razboi indiferent de decizie pentru ca unii se supara si ajung la gesturi disperate, nu se stie cand dar sigur va exista 3ª razboi mondial pentru ca asa a zis nostradamus, a avut dreptate cu 1u si 2ª asa ca urmeaza urmatorul

| Dorugar explică (pentru mgtow):

Ai dreptate, problema este daca vrei ca razboiul pentru interesele SUA sa fie purtat pe teritoriul Europei sau in estul Rusiei/Asiei unde cele doua tari dusmane se invecineaza direct?

| mgtow a răspuns (pentru Dorugar):

Sa fie in europa, asa mai scapam de tigani si pensionari comunisti laughing

| pufulescu a răspuns:

Optiunea mea ar fi punctul b descris de tine! Combinatia dintre tehnologiile prezente si in curs de cercetare in tarile europene, cu resursele naturale ale Rusiei ar crea cea mai puternica economie a planetei, mult peste cea americana.
Militar, ar aparea acelasi tip de colos format din imbinarea tehnologiei de ultima generatie cu resursele umane ale Rusiei, si nu vorbesc de numarul soldatilor Federatiei Ruse! Rusii sunt violenti din fire, si daca nu stam sa cantarim asta de pe un fotoliu admitem ce forta militara s-ar crea daca ar primi ultimele tehnologii.

| Dorugar explică (pentru pufulescu):

Rusia are deja tehnologiile militare cele mai recente,
https://www.youtube.com/watch?v=r1PGzoadptQ

In plus de asta ea s-a aliat cu China si India atat in grupul Brics cat si prin Tratatul direct de cooperare Shanghai
http://www.peacepalacelibrary.nl/......5B1%5D.pdf

| pufulescu a răspuns (pentru Dorugar):

Eu n-am zis ca armata F. Ruse lupta cu bate si pietre. Stiu ca au tehnica buna!
Dar gandeste-te ce ar iesi din colaborarea proiectantilor de avioane sau submarine din Germania si Rusia!
Oricum, am umblat nitel prin Europa si din cate am vazut marea problema a acestor armate nu este numarul rachetelor si avioanelor ci... cui vor imparti bocancii si ranitele in caz de razboi? Populatia localnica este in numar mic fata de alogeni, ba mai rau, majoritatea tinerilor apti de lupta au alta origine decat cea europeana si nu vad eu pe Mustafa Ildirim luand arma in mana ca sa apere Germania sau pe Daouda Bakayoko luptand sa apere Franta. Bineinteles ca asta nu e cazul Rusiei, desi are un numar imens de minoritati.

| Dorugar explică (pentru pufulescu):

Las ca exista romani destui care cred in viata de dupa moarte, ca astia sunt carnea ieftina de tun a americanilor, si tara lor numai buna de transformat intr-un desert atomic, ca si asa a fost in istorie un No Mans Land intre 3 Imperii ...cam asa gandeste un american!