| ZvT a întrebat:

Tot am probleme cu vecinii şi vreau să citesc legile cu referire la acest subiect, că tare curios sunt dacă nu ai voie cu tocuri pe scara blocului. Ieri a venit un prieten la mine, a lăsat maşina în faţa blocului şi vecinul de la parter i-a desumflat o roată.

20 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Citeste L.230/2007, Normele metodologice de aplicare aprobate prin HG 1588/2007, L.61/1990, republicata in 2011. Treaba cu tocurile este o prostie, la fel si cea cu dezumflarea rotii. S-auzim si de bine!

| ZvT explică:

Ma tot chinui cu ce mi-ai dat tu, dar nu găsesc ceea ce caut. Dacă nu e prea mare efortul, îmi dai te rog un link cu informaţiile căutate?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ai vazut ce administratie feng shui avem?
Mi-au sters postarile in care latram nitel la tine, dar aia cu maidanezii, de mai sus, la care latram la toti vecinii, au lasat-o rolling on the floor

| ZvT explică (pentru Ioandelasal):

Mulţumesc!

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am nici un amestec, ai vazut ca si postarile mele au fost sterse. Chiar nu inteleg de ce, la urma urmei atat ale tale, cat si ale mele, erau beningne, fara injuraturi ori jigniri, doar putina lipsa de politete si putina obraznicie din partea ta si putina ironie si punere la punct din partea mea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da, nici eu nu inteleg... deh, politichia firmei!
Adevarul ca din tot TPU-ul, la tine mi-e cel mai drag sa mai bag cate o stramba, sa vad daca reusesc sa te conving sa imi arzi un Stupid.
N-am reusit pana acum, desi am mai incercat si pe alte conturi laughing
Apropo, zi-mi te rog si mie o chestie: am cumparat acum 3 ani (prin 2008) un Megane din Franta, si am platit atunci o taxa de poluare la prima inmatriculare de vreo 800 de coco. Oare am vreo sansa (reala) sa mi-o recuperez in instanta, tinand cont ca anul asta toata treaba cu taxa de poluare e varza? Dar cand zic reala inteleg elegant, in maxim doua sesiuni de judecata, si fara sa depaseasca onorariul avocatului valoarea propiu-zisa taxei. Nu ca imi trebuie banii aia, dar asa, de ciuda, ca a iesit Ponta prim-ministru.
PS. Vrei sa ma reprezinti? Ca am auzit ca lucrezi si pro-bono... laughing

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

1.Stii treaba cu sapatul gropii. Nu crezi ca bagand strambe o sa devii stramb?
2.N-are legatura taxa platita atunci cu actuala taxa, sunt legi si mod de calcul diferit. Instantele au pronuntat zeci de mii de hotarari de restituire partiala a acelei taxe, dar procesul dureaza cca 5-6 luni.
3.In primul rand nu sunt avocat. In al doilea rand lucrez pro bono doar aici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

M-ai zapacit... cand te faceam avocat imi ziceai ca esti procuror. Cand te faceam procuror, ziceai ca esti pensionar... laughing
Deci: Unu. Bagand strambe curbezi lumea rolling on the floor Doi.Atunci se merita. Trei. Aici lucrezi pro-funda rolling on the floor

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Gresit de 4 ori:
-Nu sunt avocat, nici procuror si n-am primit inca decizia de pensionare. Poneiului (daca tot tu esti si acela) i-am promis ca o sa-i spun cand o primesc, promit sa-ti spun si tie (daca nu esti el).
-Nu lucrez pro funda, chiar vreau sa ajut cu ce stiu.
P.S.Vezi sa nu ramai cascat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dar ce esti? In afara de expert TPU... ma refer.
Eu sunt Smithu', in noua oranduire din Matrix reloaded

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt jurist. Si daca bine tin minte Poneiul a fost Smith si ce-o mai fi fost. Gresesc?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu recunosc nimic! Nu raspund decat in Fata Marii Adunari Nationale! Vreau un avocat din oficiu sa ia parte la interogatoriu! laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuzmi, ce-i asta? Pai mi-am luat popcornu si berea sa continui vizionarea de unde a ramas ieri si na belea, a disparut filmu' si voi v-ati impacat.
Eu asa nu ma mai joc, pff.
Si vezi ca cine invoca marea adunare, se face cu multe butoniere laughing
Apropo, cind o sa zimbeasca Ioandelasal, eu ma imbat. In fine, n-o sa pot baga in mine ca porku de sa cad lesinat sub masa, da' promit sa ma straduiesc laughing

| ZvT explică:

Nici de venea Michael Jackson nu îl recunoşteau. Ce aşteptări ai de la cineva care crede că pisica e întruchiparea dracului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ZvT):

Muta-te la casa, sane, asta e singura solutie... asa poti sa dezumfli tu la altii rotile daca parcheaza masinile in fata portii tale.
Eu asa am facut de cativa ani, si viata e mai roza (si muzica mai tare, vorba lu' HiQ)

| ZvT explică (pentru anonim_4396):

Asta îmi doresc cel mai mult. Uneori mă amuză când îi văd că se ceartă între ei, şi o fac destul de des, ca nişte copii de 40-50 de ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ZvT):

Vecinii de scara sunt ca maidanezii aia aliniati in custi la vreun centru de colectare caini vagabonzi: se latra intre ei pana fac spume la gura, dar dau toti din coada cand vine vreun ingrijitor sa le dea boabe mocca. In loc sa-l latre pe ala, ca mai devreme sau mai tarziu ii castreaza, sau Doamne-fereste, eutanasiaza...
In schimb vecinii de casa sunt ca niste caini de paza: se maraie prin gard unul la altul, dar se imbarliga intre ei cand scapa pe poarta afara rolling on the floor

| RomulusMilea a răspuns:

Nu cred că legea face vreo referire la tocurile domnişoarelor care tropăie pe scările blocurilor, eventual s-ar putea lega de orele de linişte, care trebuie să fie explicit afişate pe casa scărilor la intrare.

Roata a fost dezumflată, sau a fost tăiată? Puteţi depune o plângere la Poliţie, dar vă faceţi singuri de lucru, veţi fi chemaţi de câteva ori la Poliţie, pentru recunoaşterea suspecţilor, etc. Asta ar putea duce la ascuţirea conflictului cu vecinii, gândiţi-vă bine.

Cel mai simplu ar fi să încerci să mergi puţin pe vârfuri pe casa scărilor, pentru a reduce zgomotul, dar şi vecinii să-şi bage puţin minţile-n cap, ce tupeu la ei, să dezumfle roata! O ameninţare cu Poliţia nu cred că le-ar strica!

| ZvT explică (pentru RomulusMilea):

Cu poliţia nu rezolv nimic. M-au tot ameninţat ei că dacă mai dau muzica tare cheamă poliţia, asta în noaptea de revelion.Se adună vecinele pe bancă sub balcon la mine şi vorbesc despre mine.
Roata a fost doar desumflata, am umflat-o ieri şi azi nu s-a desumflat. Până la urmă până nu bat vreo 2 vecini nu rezolv nimic.