| anonim_4396 a întrebat:

Trebuie sa imi fac o procura pentru a calatori in alta tara si as vrea sa stiu in cat timp sa face pentru ca o pot face doar in data de 31 si ziua urmatoare trebuie sa plec.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este procura si nu tu trebuie sa o faci.
Daca esti minor parintii trebuie sa-ti faca o declaratie autentica, la un notar public, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major, pot indica si personalul de bord de pe avion, tren sau soferul masinii, dupa caz.
Declaratia se face in cateva minute, asteptarea depinde de aglomeratia la notar.

| razvan_3732 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si aceasta trebuie prezentata doar la avion? adica doar sa o am la mine?

| Ioandelasal a răspuns (pentru razvan_3732):

Trebuie prezentata la iesirea din tara, in cazul calatoriei cu avionul la intrarea in zona de imbarcare.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se face pe loc la notar daca te prezinti cu parinti