| cumdc a întrebat:

Un minor poate da declaratie la politie fara un parinte sau tutore?
Un minor poate fi jignit sau patut de un politist?
Am nevoie de raspunsuri cat mai repede...
P.S. Am 15 ani...

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

1. Articolul 505 din noul Cod de procedura penala prevede ca in faza de urmarire penala a unei cauze cu suspect sau inculpat minor ce nu a implinit 16 ani, la orice ascultare sau confruntare a acestuia, organul de urmarire penala ii citeaza pe parintii sai ori, dupa caz, pe tutore, curator sau persoana in ingrijirea sau supravegherea careia se afla temporar minorul, precum si Directia generala de asistenta sociala si protectie a copilului din localitatea unde se desfasoara audierea; -in alineatul ultim al art. 505 din noul Cod de procedura penala se prevede ca neprezentarea celor de mai sus la ascultarea sau confruntarea minorului nu impiedica efectuarea acestor acte cu conditia sa fi fost legal citati--- vezi articolul aici :http://legeaz.net/noul-cod-procedura-penala-ncpp/art-505

p.s. Organele de urmarire penala sunt: procurorul si organele de cercetare penală ale poliţiei judiciare.

2.Nu poate fi nici batut, nici jignit!--- exista Legea nr. 272/2004, privind protectia si drepturile copilului care la articolul 33 se spune:
Art. 33
(1) Copilul are dreptul la respectarea personalitatii si individualitatii sale si nu poate fi supus pedepselor fizice sau altor tratamente umilitoare ori degradante.
(2) Masurile de disciplinare a copilului nu pot fi stabilite decat in acord cu demnitatea copilului, nefiind permise sub niciun motiv pedepsele fizice ori acelea care se afla in legatura cu dezvoltarea fizica, psihica sau care afecteaza starea emotionala a copilului. "
Art. 34
(1) Copilul are dreptul sa depuna singur plangeri referitoare la incalcarea drepturilor sale fundamentale.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mda, răspunsul dat de @alessia5158 este corect şi complet happy

Pe scurt, părintele/tutorele legal al copilului TREBUIE să fie de faţă când copilul este audiat ( dă o Declaraţie, care trebuie contrasemnată şi de părinte ); iar copilul NU poate "fi jignit s-au batut de un politist" ( deoarece NU este legal )!

În cazul în care aceste evenimente s-au întâmplat, atunci tu + părinţii puteţi face o Plângere împotriva acelui poliţist!

Toate cele bune.

| KamaSutra a răspuns:

Nu, un minor nu poate da declaratie fara un parinte si nu, nu poate fi batut\jignit de un politist, numai daca este intr.o stare in care trebuie potolit.