| Alphahkbg a întrebat:

Ca sa iti scoti un extras de cont ca minor ai nevoie de un tutore si la asta?

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

100%. Doar daca cea de la ghiseu te cunoaste, ocoleste regulile sau ai un internet banking. Altfel nu-ti va da.

| Alphahkbg explică (pentru Salontanul):

Deci eu daca am cont singur nu pot merge ca sa imi iau extrasul de cont de la cardul meu cu ajutorul buletinului :?

| Salontanul a răspuns (pentru Alphahkbg):

Nu! Categoric, nu! Am lucrat in banci si cunosc perfect cazul asta particular. Lioana vorbeste prostii. Doar daca cea de la ghiseu incalca regulile pentru tine.

| Lioana a răspuns:

Nu. Poti scoate singur extrasul.
Dar decat sa intrebi pe aici mai bine du-te la banca si cere extrasul, dar luni ca in weekend sunt inchise bancile.

| Alphahkbg explică (pentru Lioana):

Deci eu daca am cont singur nu pot merge ca sa imi iau extrasul de cont de la cardul meu cu ajutorul buletinului :?
"laughing Norocul meu si ghinion ca nu stiu cum se face dar dau de aceeasi femeie de fiecare data cand merg la acea banca xd si da mea dat fara sa pua intrebari doar mea cerut buletinul

| Lioana a răspuns (pentru Alphahkbg):

Mai omule, tu esti turc? Eu ti-am spus ca poti sa scoti extrasul. L-ai scos sau nu?

| Salontanul a răspuns (pentru Lioana):

Ia spune-mi si mie la ce banca esti si din ce localitate? Sa vezi daca urmatoarea data iti mai da extras de cont. Hai sa facem un pariu pe 1.000 de lei ca am nevoie de niste bani pentru o problema medicala.

| Lioana a răspuns (pentru Salontanul):

De ce nu mi-ar da mie banca extras de cont? Nu sunt minora, dar fiica mea e minora si si-a scos singura extrase de cont de la banca. Ba mai are si internet banking si isi poate vizualiza extrasul de acasa. La urma urmei e contul ei si poate vedea ce operatiuni a facut pe el.
Adica minorul poate cheltui banii, ca doar are card, dar nu poate vedea pe ce i s-au dus banii si cati bani i-au intrat in cont? Nu e cam stupid ceea ce afirmi? Vorbim de minori de peste 14 ani care au deja buletin.
Spune-mi la ce banci ai lucrat ca ma duc sa intreb la ei daca e asa cum spui.

| Salontanul a răspuns (pentru Lioana):

O fi stupid ce spun eu dar n-ai priceput esentialul: astea sunt regulile bancilor. E atat de greu sa pricepi ca nu-i regula mea? Eu te-am intrebat la ce banca a scos fica ta extrasul si nu mi-ai raspuns. De ce ti-as raspunde eu? Nu crezi ca era corect sa-mi raspunzi intai daca eu te-am intrebat? Asta-i baiu' cu generatiile tinere, nu cunosc moduri simple de comporatre!

| Salontanul a răspuns (pentru Lioana):

Apropo! Tie-ti da extrasul ("De ce nu mi-ar da mie banca extras de cont?"). Nici acum n-ai priceput ca-i vorba de minor?

| Lioana a răspuns (pentru Salontanul):

Banca la care am eu cont e o informatie strict confidentiala. Nu dau nimanui informatii despre conturile mele bancare. In schimb tu daca nu vrei sa spui la ce banci ai vazut aceasta regula inseamna ca nu esti sigur pe ce spui.

| Salontanul a răspuns (pentru Lioana):

laughing Ce gluma buna! A trecut vremea cand orice... ma pacalea. Sunt prea batran pentru asta. Unde scrie ca-i informatie confidentiala. Oricu. suna la orice banca (nu te doare mana) si intreaba.

| Lioana a răspuns (pentru Salontanul):

Pai tocmai, ca am intrebat la banca si mi s-a spus ca minorii pot sa-si scoata singuri extrasul de cont pe baza cărții de identitate. Deci cine vorbește prostii?
In legatura cu confidentialitatea eu hotarasc ce e confidential si ce nu din datele mele personale, nu trebuie sa scrie nicaieri asta.

| Alphahkbg explică (pentru Lioana):

Si eu cand am trecut azi am intrebat si au voie sa le scoata nu iti mai bate capu cu un frustrat care se da batran...