| ChuCky92 a întrebat:

URGENT!
Daca nu am contract de munca in Italia si mi-am pierdut buletinul, pot apela la Consulat pentru a-mi elibera un titlu de calatorie? Trebuie sa merg la Consulatul General al Italiei sau pot sa merg la unul Onorific?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti obtine titlu de calatorie, de la o reprezentanta diplomatica a Romaniei din Italia, respectiv Ambasada Romaniei ori un Consulat obisnuit, sunt cateva in Italia, dar nu de la unul onorific.

| ChuCky92 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc! Deci contractul de munca nu are importanta. Ai idee cam cat dureaza o astfel de procedura, este pe baza de programare sau ceva de genul asta?

| ChuCky92 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc! Dar dureaza mult aceasta procedura? ai idee? am nevoie de programare sau ceva de genul asta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru ChuCky92):

Nu stiu exact cat dureaza, n-am apelat la ea. Contacteaza telefonic ambasada sau consulatul cel mai apropiat si o sa afli.

| ChuCky92 explică (pentru Ioandelasal):

Am sunat si nu imi raspunde nimeni, de asta am intrebat. Multumesc!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se poate solicita Titlul de Călătorie la una din reprezentanţele diplomatice ale României în Italia ( preferabil la cea de care aparţii teritorial ) - vezi detalii la linkul :
http://roma.mae.ro/node/271

Vezi lista reprezentanţelor diplomatice ale României în Italia la linkul :
http://roma.mae.ro/node/258

http://roma.mae.ro/node/166

Toate cele bune.

| ChuCky92 explică (pentru bursuc001):

Multumesc!

| bursuc001 a răspuns (pentru ChuCky92):

Cu plăcere happy

O seară/noapte frumoasă.

| ChuCky92 explică:

Dureaza mult o astfel de procedura? Am nevoie de programare?