| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa imi explice si mie cineva. Acum ca noul presedinte a venit ( Klaus Iohannis ) e obligatoriu ca Victor Ponta sa ramana premier? Sau Ionannis poate promune pe orice... sunt foarte nelamurit laughing

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Iohannis, in calitate de presedinte, poate numi un nou premier numai in cazul in care Ponta isi depune demisia sau numai in cazul in care, prin modificarea raportului de forte din Parlament (majoritatea parlamentara), Parlamentul retrage, printr-o motiune de cenzura, increderea acodata guvernului Ponta.

Constitutia Romaniei:
ARTICOLUL 106
Funcţia de membru al Guvernului încetează în urma demisiei, a revocării, a pierderii drepturilor electorale, a stării de incompatibilitate, a decesului, precum şi în alte cazuri prevăzute de lege.

ARTICOLUL 107
(2) Preşedintele României nu îl poate revoca pe primul-ministru.
(3) Dacă primul-ministru se află în una dintre situaţiile prevăzute la articolul 106, cu excepţia revocării, sau este în imposibilitate de a-şi exercita atribuţiile, Preşedintele României va desemna un alt membru al Guvernului ca prim-ministru interimar, pentru a îndeplini atribuţiile primului ministru, până la formarea noului Guvern. Interimatul, pe perioada imposibilităţii exercitării atribuţiilor, încetează dacă primul-ministru îşi reia activitatea în Guvern.

ARTICOLUL 113
(1) Camera Deputaţilor şi Senatul, în şedinţă comună, pot retrage încrederea acordată Guvernului prin adoptarea unei moţiuni de cenzură, cu votul majorităţii deputaţilor şi senatorilor.

4 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Odata ce ai iesit presedintele Romaniei este de datoria ta sa-ti alegi noul premier al tarii. Ponta va fi eliberat din aceasta functie.

| suntserios a răspuns (pentru Jipa95):

Incorect, Ponta isi va pastra functia pana ii expira mandatul sau pana isi da demisia. Momentan Ponta ramane premier, Iohannis isi va nu premierul pe care il vrea cand postul va fi liber. Nu are nicio treaba alegerea presedintelui cu mandatul premierul

| AdrianaBacescu a răspuns:

Incorect,nu are treba una cu alta
Sa vedem sapt vitoare ce va face Iohannis cu A.N.I, daca el va fi declarat incomptabil, alegeri pentru un nou presedinte se vor repeta la anul.

| Lalex99 a răspuns:

Premierul poate fi demis doar de parlament. Presedintele nu poate decide nimic. Acum, daca a iesit Iohannis presedinte, nu inseamna ca o sa poata sa-i demita pe toti.