Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Vad alta reclama de cacao pe TPU,mare si tare,de cum intru pe site. Vreau sa va intreb:
-Sunteti de acord cu o lege privind castrarea chimica a violatorilor? Stiu, raspunsurile vor fi DA 100%.
Dar sunteti de acord ca in paralel cu aceasta lege sa fie si legea de a purta haine neprovocatoare in locuri publice, exclus la plaja?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey Ramon...inteleg perfect cum gandesti, ai dreptate oarecum...

Fiecare fata are demnitatea ei, unele au o demnitate un pic mai mica si de aceea se imbraca mai provocator. Totusi acesta nu mi se pare un motiv pentru care ele sa fie umilite in asa hal de catre acei indivizi.
O fata care pateste asa ceva este pur si simplu umilita, distrusa pentru toata viata...In ce sens? Daca a patit asa ceva atunci nu o sa poata trece niciodata peste asta, sa mai uite da, dar niciodata nu va uita tot.
Prieteni, rude, cunostinte, nimeni nu o va mai trata la fel ca inainte...
Iti dai seama cum s-ar simti o fata dupa ce ar fi fost tinuta fara voia ei de catre 7 obsedati si violata? 7 pe 1 Asta pare corect,nu gluma...O priveaza de libertate, ii iau respectul de sine, o aduc in depresie, o distrug, o marcheaza pe vecie ca fiind o nefericita victima a violatorilor care oricum o sa scape in cativa ani de inchisoare.

Nu conteaza cum se imbraca o fata... la piscina sau pe plaja de ce nu se intampla asa ceva? Pana la urma acolo unele nici nu au sutiene...nu ar fi mai normal ca acolo sa se intample asa ceva?
Eu unul sunt de parere ca obsedati sexual vor fi mereu, nu conteaza ce haine poarta fata, pana la urma tot imbracata este.
Eu unul cred ca o pedeapsa mai buna pentru acei violatori ar fi castrarea chimica a violatorilor cat si taierea mainilor. De ce? Pai au atins si cu mainile, nu? Daca ar scapa de inchisoare si ar fi castrati atunci cine stie ce ar face daca le-ar ramane mainile.
Este doar parerea mea.
Pare okay aceasta lege cu purtarea de haine neprovocatoare dar dupa parerea mea un obsedat adevarat este in stare sa priveasca si prin haine. (sa-si imagineze doar corpul acelei fete ) si sa recurga la viol deci nu mi se pare mare lucru.
Este doar parerea mea...Bafta!

| anonim_4396 explică (pentru RainmakerX):

Bravo,bun raspuns.Un violator priveste si prin haine. Ce au facut cei 7 e dinaite gandit.(din cauza caldurii am un lapsus si nu gasesc cuvantul) Ei nu pot fi considerate persoane bolnave sa scape cu ceva tratament in nu stiu ce psihiatrie. Pedapsa or va veni, mai devreme sau mai tarziu.Nu sunt scapati.
La plaja sau bazin e populatie,violatorii nu se baga acolo, ci urmaresc persoana.Un bolnav psihic violator, urmareste zile, saptamani chiar luni pana sa atace. Ce au facut astia a fost doar un impuls, al razbunarii din partea fostului iubit...fitze de baieti fara frica etc etc. Nah, am gasit pe un site ca la moldoveni, incepand de azi se aplica castrarea chimica pentru astfel de fapte.

| RainmakerX a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur sa aud ca se aplica macar la moldoveni aceasta pedeapsa necesara.
Cu ocazia asta am retinut si niste detalii noi legate de acel incident.
Cine stie,daca da rezultate aceasta pedeapsa la ei poate ca o s-o introduca si la noi, in Romania.

Ai dreptate, a fost razbunare...dar totusi, sa te duci la tribunal, sa privesti fata pe care ai distrus-o fix in ochi si sa nu-ti fie catusi de putin jena...
Nu stiam ca fostul ei iubit era printre violatori.

Si eu iti multumesc!
Succes!

| anonim_4396 explică (pentru RainmakerX):

Isi dau ei cu capul de pereti, fii linistit, numai ca judecatorii le-au dat liber, cercetare in libertate.In timpul asta e urmarire, se asculta telefoane, internet etc etc.Un simplu divort dureaza ceva timp darmite un viol in 7.Noi vrem pedeapsa a doua zi, dar nu e asa, trebuie cercetati bine, fiecare cu partea lor de greseala, chiar si fata daca a gresit sau mintit ceva.Pentru ca au fost cazuri cand s-a pedepsit nevinovati, pac, la minut, in cateva zile infundase puscaria.Si iar a fost circ pe net, ca nu s-a judecat cat si cum trebuie.

| RainmakerX a răspuns (pentru anonim_4396):

Adevarat...poate ca unii dintre aceia 7 nici macar nu i-au facut ceva anume fetei, poate ca ei doar s-au uitat sau au tinut-o in timp ce restul au facut treaba ...cine stie?

| anonim_4396 explică (pentru RainmakerX):

Asta vreau sa spun.ca nimeni nu stie filmul decat ei si fata.E cuvantul lor impotriva cuvantului ei.ea daca a spus ca a fost violata pana la lesin ...trebuie sa demonstreze. Mai lasam u pic sa curga timpul,ascutlam niste telefoane,mesaje,cahturi si altele si cineve,poate ei poate ea, va scapa adevarul. Cei urmariti de DNA sau alte autorittiau fost urmariti mult timp paan sa infunde ppuscaria, nu i-a bagat imediat la parnaie din cuvantul unuia sau altuia, pac, imediat.gata asta-i vinovatul. Trebuie urmariti. odata si odata se va face o egatura intre ce se vb la telefon ce au vorbit inainte,, daca fata a fost de acord cu doi si in timpul actului au mai venit 5 ...scuza=ma dar nu mai poti spune ca a refuzat. E o chestie si aici.

| RainmakerX a răspuns (pentru anonim_4396):

Inteleg. Adevarul iese intotdeauna la iveala mai devreme sau mai tarziu.

| Happyjump a răspuns (pentru RainmakerX):

Mare dreptate ai, iti respect opinia.

| RainmakerX a răspuns (pentru Happyjump):

Multumesc! big grin

| eXtremeAdy a răspuns (pentru anonim_4396):

Ramon2473

Daca e adevarat ce scie in presa:
http://www.aktual24.ro/......ofte-mari/

Atunci clar fata ar putea avea dreptate

| untu a răspuns (pentru RainmakerX):

Crezi ca nu i-au facut ceva fetei? De ce crezi ca sint mandri de ce au facut-o si sint violenti incat au atacat pe reporterii ANTENEI 3?

| anonim_4396 explică (pentru eXtremeAdy):

Asta voiam sa spun.Fum fara foc nu ai sa vezi.In titlu scrie "Strigator la cer...". Reporteri de doi bani.Ei habar nu au de filmul violului cu mult inainte inceput.Ei se dau de partea majoritatii ca sa poata avea cititori. Mai bine sa cerceteza daca acel cont a fost facut dupa viol sau inainte de viol.Stii foarte bine ca orice cont de facebook incepe cu „s-a nascut" si data undeva. Sa caute martori, nu lumea de pe strada care la un simplu buna ziua dat de fata exclama: wooww, ce fata atenta si de treaba este.Sa caute prin amicii fetei, prin oamenii si tineretul din sat sa vada ce poama a fost ea prin discoteci sau nu.Pana la urma cred ca a fost o razbunare din partea fostului, ea acceptand sex cu el si apoi au aparut la locul faptei ceilalti, de unde si denumirea de „sex surpriza". Aici e chestia. Daca fata a acceptat sex, si in timpul acela au aparut ceilalti, nu stiu daca mai e viol sau nu.Ramane de vazut, de cercetat ambele parti, e cuvantul a 7 contra 1. Daca nu au fost martori...nu stie nimeni filmul.Au fost cazuri cand s-a udecat in graba asa cum vrem noi sa se judece acum, vai, sa lis e taie, sa ii castreze, diferite metode de a pedepsi violatorii care mai de care mai barbare.Stai mai nene ca nu e asa.Nu le iau partea dar vreau o judecata corecta, privita din ansamblu.

| RainmakerX a răspuns (pentru untu):

Au vrut sa se razbune si au reusit.(Sunt multi care zic ca ceea ce a patit aceasta fata a fost un fel de razbunare din partea fostului ei iubit sau ceva de genul.Acum nu stiu ce sa cred...)Pentru ei cativa ani de inchisoare nu inseamna nimic, ei sunt mandri caci au reusit sa-si duca la bun sfarsit planul de a ruina viata acelei fete.
Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar acei reporteri cam merita un astfel de tratament din cand in cand intrucat sunt foarte bagaciosi, nu stiu cand sa se opreasca din intrebari.

146 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Defineste "haine neprovocatoare"!
Te referi, cumva, la cearceafurile in care sunt infofolite musulmanele?
Pe de alta parte, barbatii chiar sunt o "specie" care nu-si poate controla unele instincte?
Cu alte cuvinte, ne intoarcem in Evul Mediu sau, poate, mai departe, tinand femeile inchise, infofolite si reducandu-le la statutul de vaci de prasila, la dispozitia barbatului, oricand si oricum are el chef.
Femeia nu are dreptul doar sa spuna NU? Sau barbatii nu cunosc semnificatia acestui cuvant?
Cred ca, paralel cu castrarea chimica a violatorilor, n-ar strica si o analiza psihiatrica serioasa, pentru ca, sincer, eu nu pot sa inteleg cum un om (presupus civilizat si educat), pur si simplu nu-si poate tine pantalonii pe el; cred ca undeva, ceva nu e in regula cu el si tare as vrea sa stiu ce anume.

| anonim_4396 explică (pentru ardnaxur1961):

Hiane neprovocatoare, adica un decolteu cu bun simt la 3-5 cm de gat.Pantalon un pic mai larguti.nu ii baga intre buci da-i dracu ca si deranjaza. Pantalon scurt, nu chilot scurt sau ultra scurt.Nu mai caut postare aia cu 4 femei la plaja care aveau un siret intre fese si unul intre buze. repet, sunt oameni educati si civilizati care sunt impasibili si chiar daca umbla femeia goala pe strada dar sunt si BONAVI PSIHICI. Astora din urma nu le poti spune oameni normali. Nu infofolite ca araboaicele, ce vad la ei mi se pare exagerat, dar pantalonul scurt sa fie scurt, nu bagat intre buci.O femeie care poarta asa eva nu o pot numi civilizata si educata si in stare sa isi una o toala mai decenta pe ea.

| Liviu a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Da draguta, imbracate tu cu sanii scosi pe afara, cu fustita scurta de ti se vede floricica prin ea, si cauta si arunca vina pe barbat ca incearca sa te agate.Pai scuza'ma din moment ce cateaua nu ridica coada, cainele nu incearca.Eu daca o vad pe una imbracata mai provocator, automat ma bag in seama cu ea, si incerc sa vad daca merge o noapte.(asta in cazu in care nu am o relatie stabila)haine neprovocatoare sa iti definesc eu acum, ar fi tot ce nu este 'decoltat exagerat' orice fustita trecuta de genunchi. Oare sunt prea multe cerinte? Personal, chiar bine le face celor care se imbraca provocator, chiar ele cer sa fie violate si punct.Pe timpu lu ceasca cate violuri erau? Era cumva pe atunci fuste scurte ca acum si decolteuri de le curg balele la profesori? Nu cred.Ai o varsta si totusi dai un raspuns... de toata jena.

Răspuns utilizator avertizat
| Liviu a răspuns (pentru remus1007):

Pai da fratioare, si daca tipa iti vorbeste urat, sa mai ai cateva beri luate la bord, nu ii scoti dinti? Nu judeci putin? daca da peste unu baut cu artag la bautura, si devine violent.Cum sa nu eu trag aala in toate gaurile si bine sa ii faca.Cum dracu sa te imbraci ca o curv* si sa scoti in fata 'ma imbrac cum vreau' cum ma? Pe timpu lu ceasca cate violuri erau ma? acum la scoala te uiti si tu? Copile de 14 ani cu sanii pe afara, cu pantaloni mulati de nu pot profesor isa isi tina orele.Tu o ti una si buna pe a ta. Daca le mananca, trebuie sa le dai.

Răspuns utilizator avertizat
| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Liviu):

Cu alte cuvinte, faci si tu parte din categoria celor care nu-si pot tine pantalonii pe ei. La un psihiatru, ai fost?
In plus, pentru ca tot m-ai luminat cum sa ma imbrac, poate ma luminezi si cam ce ar insemna tinuta NEprovocatoare la barbati! Nu de alta, dar poate maine-poimaine se plange vreunu' ca l-au tras 7 tipe intr-un tufis si l-au facut posta.

| Liviu a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Nu imi pot tine pantaloni pe mine cand vad femei care nu isi pot tine hainele pe ele,destul de corect, nu? Psihiatru pentru ce? is destul de sanatos, bine, normal fiecare mai avem cate o pasarica pe creier, eu am 2 3 stoluri, dar asta nu e o problema.Problema e ca unele femei se imbraca prea provocator, si cand aud comentarii urate, se supara ca deh 'badarani'.Cat despre tinuta barbatilor, nu mi se pare ca merg cu ea doru leni sa o falfaie vantul.

| Dandanache a răspuns (pentru Liviu):

"Personal, chiar bine le face celor care se imbraca provocator, chiar ele cer sa fie violate si punct"

Daca ti-as impartasi logica cancerizata de individ incapabil sa isi stapaneasca instinctele, personal as crede ca orice om care are o casa aratoasa sau o masina frumoasa se cere jefuit. In principiu, etalarea de orice fel ar trebui interzisa, pentru ca declanseaza tendinte criminale in randul unui sector subevoluat de populatie, care altfel ar ramane inactiv si nevinovat, nu-i asa?

"Era cumva pe atunci fuste scurte ca acum si decolteuri de le curg balele la profesori?"

Da, erau. La fel cum erau si in perioada interbelica. Si erau si violuri. Doar ca nu erau mediatizate ca in zilele noastre.

PS: Schimba-ti poza de profil, fratica. Te ceri sodomizat de toti baietii de la Rahova si punct.

Răspuns utilizator avertizat
| mgtow a răspuns:

Ar trebui castrati sa se pise prin furtun la lighean toata noaptea laughing In legatura cu hainele mi-e indiferent doar multe merg fara chiloti pe ele vara ca sa nu le transpire lindicu

NOname
| NOname a răspuns:

N-ai vrea şi pe copii să îmbrăcăm în saci, ca să nu-i ispitească pe pedofili?

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Pai atunci elimina tu toti pedofilii sa fim linistiti.laughing Fiecare aprinte trebuie sa fie constient ca pe lumea asta unt destule animale. Nu, nu as vrea sa imbraci copilul in saci.Asta tu hotarasti.

| eXtremeAdy a răspuns (pentru NOname):

Nu te superi, uite ok sunt de acord cu ideea sa-i lasi sa se imbrace cum le place, dar sa nu se ajunga la extreme, maine poimane vor vrea sa umble goale pe strada atunci ce o sa le faci? sau de ex eu am vazut una cu un tip de colanti care ii puneau bine in evidenta formele, nici cu asta nu sunt de acord, si cred ca ea clar si strict a vrut sa provoace.

| NOname a răspuns (pentru eXtremeAdy):

Este treaba fiecăruia cum se îmbracă. Fiecare (om relativ liber) o face în funcţie de propriile principii, viziuni asupra vieţii, percepţii, stări, preferinţe, posibilităţi... Fiecare este liber să-şi manifeste individualitatea şi nu are de ce să se muleze după standardele/prejudecăţile tale, sau ale lui ramon2473, sau ale mele...

Iar să încerci să impui celorlalţi valorile tale, gen uniformizarea pe sistem comunist - chipurile ca să nu fie violate, parcă ar fi vina lor că unii nu ştiu să şi-o ţină în pantaloni - mie una, mi se pare absurd şi foarte lipsit de consideraţie şi bun simţ.

| eXtremeAdy a răspuns (pentru NOname):

Inseamna ca tu sustii ideea ca femeia e libera sa umble si goala pe strada daca vrea, ei bine draga noname aici nu este vorba de prejudecati, aici este vorba putin de bun simt caci in asta consta ca in public sa te imbraci decent, nu poti iesi in sutien si in chiloti pe strada in societate si sa ai pretentia sa fii vazuta bine, imi pare rau, asta tine de bunul simt si de buna educatie

| NOname a răspuns (pentru eXtremeAdy):

Nu fi bizar şi extremist, eXtremeAdy! (oops, abia acum îţi citesc nickname-ul şi îmi dau seama că probabil îţi cer imposibilul :)) ) Am spus ceva de nuditate? Vorbeam de stilul vestimentar individual al fiecăruia, pe care, în caz dacă acesta nu încalcă legea, nu ai niciun drept să-l cenzurezi!
Dar prin absurd să presupunem că aş umbla pe stradă goală, tot nu ai avea niciun drept să mă violezi. Pricepi?

Plus, vorbeam aici la modul general, fără să fac referire la un caz concret (cum e cel din Vaslui, foarte puternic mediazat; apropo de el http://www.aktual24.ro/......in-vaslui/ chiar nu înţeleg cum nu se simt deloc cei care încearcă să dea vina pe această fată; parcă nu a trecut şi aşa prin destule, trebuie să mai suporte şi alte mizerii...de la străini care fac pe judecători şi călăi, dar nici măcar nu o cunosc; barem de s-ar abţine, dacă nu pot să facă un bine).

| eXtremeAdy a răspuns (pentru NOname):

NOname haide totusi sa lasam jignirile deoparte, ca nici nickul tau nu e cine stie ce ok? D. Exista legea bunelor moravuri in care cred ca si vestimenatia se include, eu nu am zis nimic de vestimentatia unui om, daca el vrea sa iasa in pisamale pe strada, e fix problema lui, dar daca el alege sa iasa gol incalca automat legea bunelor moravuri, daca el alege o vestimentatie provocatoare sa se astepte si la consecinte, stii e ca si cum scufita rosie ar provoca intentionat lupul sa o manance, desigur daca ai umbla pe strada goala, eu daca sunt mai normal la cap decat tine, da nu as avea dreptul sa te violez, dar cei care nu stau bine cu capul o vor face, stii problema asta cu violatorii, poate fi redusa dar nu eliminata definitiv, mereu unele minti vor ajunge in acest sadiu animalic. Referitor la ultima parte a articolului da sunt de aceeasi parere cu tine, nu inteleg pe ce logica se bazeaza faptul ca tot victima iese de vina din tot necazul asta si violatorii sunt vazuti victime,, dar stii, lumea e intr-un stadiu de degradare morala si nu numai, o cam ia razna, oricum cred ca satul ala are o istorioara in ceea ce priveste violuri si poate si de asta asa mentalitate, astfel nu imi explic, pe mine ma lasa putin fara cuvinte.

| NOname a răspuns (pentru eXtremeAdy):

Cu excepţia ultimei părţi, în care am reuşit să ne înţelegem şi să găsim un numitor comun, mesajul tău mi se pare atât de bizar şi pe lângă, atât de plin de contraziceri şi butaforii, încât, efectiv, renunţ.
Poate cândva, peste ani, mă vei reciti şi mă vei înţelege, deşi nu ţin neapărat...

| eXtremeAdy a răspuns (pentru NOname):

NOname Tu sustii ca omul are dreptul sa iasa gol pusca pe strada,

Eu sustin ca trebuie sa ai o vestimentatie cat de cat ok, adica fara chiar nu mege, daca totusi alegi o vestimentatie mai provocatoare automat sa suporti si consecinte, adica stii cum e vorba, sa cazi si sa te lovesti, apoi sa ai pretentia sa nu doara, nu merge asa. O seara placuta iti doresc si tie numai bine.

| NOname a răspuns (pentru eXtremeAdy):

Of, of, tare-i greu cu tine, eXtremeAdy. laughing

Nu, greşit! Eu susţin că dacă ies pe stradă goală puşcă, oamenii autorizaţi au poate dreptul să mă amendeze, dar în niciun caz tu sau altcineva nu are dreptul să mă violeze, înţelegi?
De asemenea, susţin că nu aveţi dreptul să dictaţi oamenilor ce fel de stil vestimentar să-şi aleagă. Este strict problema lor. Şi nu, nu aveţi dreptul să violaţi nici pe ei, dacă ceva din garderoba lor vi se pare provocator. Acum e clar? laughing

| Ruxandra15 a răspuns (pentru NOname):

Mare dreptate. Lasa ca am vazut si in miezul iernii violuri cu unele imbracate cu 3 cojoace. Ca si in accidentele de masina mortul e de vina. Ea e patita ea e de vina. Lasa sa fie din nou liberi macar mai creste natalitatea ca tot ne plangem ca scade nu. Poate se gaseste vreunul sa le taie gatul asa pe rand sa vedem daca si ccelcare face dreptate e vinovat atunci e clar ca noi romanii suntem cele mai cretine fiinte din univers

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Incerc sa explic ce inseamna a fi liber in democratie.A fi liber inseamna a beneficia de drepturi dar si de obligatii.Nu confundati libertatea democratica cu altceva.Nu cred a fi liber inseamna, gata mama, ies in costum de baie ca e democratie si fac ce vreau.Nu mi-e frica de viol ca ma apara legea democratica.Esti liber sa iti exprimi opinia, ca in cazul de fata, esti liber sa te aperi, esti liber sa cumperi cate paini vrei si nu la cartela cum era odata, deci esti liber in sensul ca nu mai esti dictat ca pe vremea dinainte. Nah, esti liber sa te imbraci cum vrei, in sensul ca nu mai imbraci uniforma scolara la scoala ci altceva dar in limita bunului simt. Citeam in comentarii ca fata nu a fost imbracata provocator.Va spun de acum,nu conteaza cu ce ce a fost imbracata, conteaza si ce s-a discutat pe telefo prin mesaje, pe internet prin chat-ul facebook. Raspunsurile au deviat un pic de la intrebare, dar nu e nimic, dezbatem cintrebarea vis a vis de ultimul viol. Cineva spunea, iapa pana nu ridica coada ...nu e violata.laughing Sunt perfect constient ca fata a fost umilita.Hai ca nu e o tragedie. Timpul trece, fata isi gaseste pe cineva intelegator si e ok. Cum spuneam, de ce nu a fost violata o casnica din sat care isi vede de treaba ei si neaparat fata asta, care, si satenii spun ca era mai...cu vino-ncoa. Judecata intarzie, dupa cum spuneam, pentru ca judecatorii nu sunt partiali ca noi.EI TREBUIE sa priveasca din toate unghiurile.CUM s-a ajuns la asa ceva? Cred ca e foarte normmal sa judecam corect, si cauza producerii, nu? Violul e condamnabil, nu vor scapa, e scris in lege si baietii ai fost constienti de ce fac.Mai mult sau mai putin, dar hai sa vedem de ce sa ajuns la asa ceva? Numai ca este frumusica? Eu cred ca a ridicat codita. Nu ti se fura bagajul in gara daca ai gria de el. Hotul e vinovat, plateste dar stii ca si tu esti vinovat ca nu ai avut gria de el.Asa ca ia mama autobuzul si nu te urca in masina cu doi necunoscuti, chit ca unul era fpstul iubit.Cum dracu te urci tu cu fostul in masina? E si lege sa nu se mai ia la ocazie si sa nu te urci in masini de ocazie. Nu ti-e frica ca fostul cauta razbunare, nu gandesti inainte sa te urci in masina? Inca mai vorbesti cu el la telefon sa te duca cu masina? Refuzi, ai grija de bagaje.Nu crede ca daca e violul o fapt penala, nu se va intampla.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Eşti în mare eroare. Absurd, crud şi nedrept. Am obosit să mai explic de ce.

Sper să nu ai o fată care să fie violată, dar probabil doar aşa ai conştientiza durerea din spatele acestui eveniment şi ai înceta să mai ştergi cu victime pe jos.

Răspuns utilizator avertizat
| NOname a răspuns (pentru remus1007):

În sfârşit cineva întreg la cap...hee hee

| eXtremeAdy a răspuns (pentru remus1007):

Remus1007 Amice rolling on the floor) ma cam faci sa rad, esti putin amuzant, totusi rebeliunea sustinuta de tine e cam anarhica, adica tinde putin sa conduca la anarhie si asta nu e bine. E ilogic, cate cazuri de barbati violati (rolling on the floor)))) sunt in comparatie cu cazurile de femei violate? mai mult de cat atat ele au ceva mai multe zone intime decat noi, noi avem doar o parte, ele au cam doua si nu e prea normal sa ti le expui decat tot asa in anarhie. Eu personal nu va inteleg, voi tipati in gura mare pe buna dreptate de ce sunt violate femeile, dar pe proasta dreptate sustineti si faptul ca ele au dreptul sa umble goale pusca pe strada. Amice nu te supara, dar tu confuzi strada cu spitalul de nebuni desi ma indoiesc ca acolo s-ar permite asa ceva. O femeie te poate atrage si prin alte metode, nu prin spurcaciune, femeile au atuurile lor pentru a atrage un barbat nu trebuie sa recurga la astfel de zic eu anormalitati. O femeie care se imbraca decent e mai bine vazuta pe buna dreptate de societate decat de una care umbla goala pusca pe strada, aici e ceva normal ca societatea sa reactioneze asa pentru ca strada este un loc al bunului sim si al civlizatiei, asa trebuie sa fie si in primul rand pe strada trec si copii mici care vor fi si ei expusi la asemenea lucruri daca am ingadui asta. Asta inseamna normalitatea fie ca-ti place sau nu si nu inteleg de va folositi de cazul unei biete fete ca sa va promovati convingerile voastra anarhiste si lipsite de normal?

Răspuns utilizator avertizat
| Dandanache a răspuns (pentru eXtremeAdy):

Da, femeile care se imbraca intr-un anumit fel devin, asumat sau nu, obiectul prejudecatilor si tinta ironiilor/jignirilor. Asta nu ofera insa o derogare sa fie si violate. Pentru ca asta ar insemna cu adevarat anarhie, intelegi?

| eXtremeAdy a răspuns (pentru Dandanache):

Daca tu ca femeie te duci pe strada in lenjerie intima da e normal sa fii criticata de lume si sa nu fii vazuta bine, pe buna dreptate si nu nu are nicio legatura cu prejudecatile. Intr-adevar daca niste indivizi ar sari pe acea individa descrisa de mine mai sus si pentru care militezi si tu, da este anarhie, dar o anarhie provocata de ea insusi. In tocmai voi prin ideea ca femeia are dreptul sa umble in curul gol pe strada chiar si fara chiloti si sutien, da este o instigare la anarhie. Imi pare rau pentru voi, dar cred ca nu ati inteles cum trebuie democratia.

| eXtremeAdy a răspuns (pentru remus1007):

Nu exista normalul meu, ci normalul natural cu care eu sunt de acord, nu poti manipula normalul, el are niste definitii stricte, iar iesirea in afara lui nu se poate considera normal, da e o tehnica de manipulare care probabil la altii tine, dar la mine nu. Daca are o fusta mini mini de tot, da se poate astepta sa fie violata si de data asta eu nu dau dreptate nici violatorului, dar nici ei. Din pacate pentru asta militati voi, pentru feminism extrem, si feminismul s-a vazut clar in Franta cum e ca umbla unele femei goale pusca pe strada, cam pentru asta militati si voi, nu ma prostesti pe mine, ok inteleg si sunt de acord ca femeia sa nu fie considerata doar un obiect de catre barbat, un obiect cu care poate face ce vrea el, da si eu sustin acest lucru, dar de aici si pana la libertatea de a umbla goala pusca pe strada e prea mult. Da daca femeia are probleme psihice cu acte, da atunci clar nu are nicio vina femeia la fel cum nici orice bolnav psihic, nelucid, nu poate fi tras la raspundere pentru faptele sale, de acord si cu asta, desigur in acest caz vina ii apartine total violatorului. Daca femeia are ce arata sa-si arate asta prietenului, sotului, dar nu la altii si ceea ce zici tu acolo de evolutie e o minciuna, in realitate ar fi o degradare a femeii, omul evolueaza in bine, niciodata in rau, nu te supara dar noi oare acum dupa mentalitatea noastra oare nu tot in evul mediu ne intoarcem?, poate ca stim mai multe decat ceilalti, dar din punct de vedere moralitatii, bunului simt ne-am degradat si cred ca am coborat sub evul mediu /// si uite iti dau un exemplu, in trecut violatorii era pedepsiti, ce e drept mai aspru, dar erau pedepsiti, pedepsele erau dure, acum la ora actuala cum e pedepsit violul la noi? ca vad unii indivizi judecatori sau ce fac parte din alta autoritate care sunt nostalgici fata de violatori, le da drumul, nu ii vad un pericol public, la noi legea e blanda, nu exista castrare chimica sau eutanasie pentru faptele grav anti sociale si atunci despre ce vorbim?///
Nu mi-ar convenii sa fiu rolling on the floor)) violat (imi suna penibil rolling on the floor)) pentru ca port pantaloni scurti, stiu ca si la femei exista pantaloni scurti la fel de decenti ca si ai nostri, deci nici la ele nu ar fi anormal sa poarte pantaloni scurti, pantalonii scurti normali nu sunt haine indecente si nu te supara dar numai un gay ar putea face asta, ca un om heterosexual nu ar fi in stare de asa ceva sa violeze.

| eXtremeAdy a răspuns (pentru NOname):

Pai da dar strada e totusi un loc plin de pericole, atata cat exista ideea de violatori, proxeneti te poti astepta la un atac din partea lor, da nu e normal, la fel cum nu e normal sa si umblii goala pusca pe strada fiindca sunt copii si vor fi expusi, dar totusi indivizilor nu ai ce sa le faci, stii si tu cum sunt legile in Romania, ca legea e blanda cu mafia, ca sunt politisti care sunt mana in mana cu mafiotii deci eu ma refer la pericole. Se pare ca ai inteles intentionat gresit raspunsul meu, nu sustin dreptul de a viola, fiindca este ceva anormal si dupa cum ziceam pe strada trebuie sa exista bunul simt, sunt oameni batrani, copii si nu e normal ca ei sa fie expusi, daca tu vrei sa alegi un stil vestimentar mai depravat sa zicem, o poti face, in intimitatea ta sau intr-un club, daca vrei sa stai goala pusca, o poti face in intimitatea ta, dar nu in domeniu public.

| Dandanache a răspuns (pentru eXtremeAdy):

Articolul 373 din Codul Penal al Romaniei sanctioneaza actele de exhibitionism. Femeile nu au dreptul sa umble in curul gol pe strada, fara chiloti si fara sutien. Interesant e faptul ca 9 din 10 exhibitionisti sunt barbati, stiai asta?

Răspuns utilizator avertizat
| NOname a răspuns (pentru eXtremeAdy):

Se pare că eşti prea greu de cap ca să pricepi lucruri elementare. Eu am obosit să-ţi tot repet. Dar poate măcar pe remus1007 îl vei înţelege, căci mai simplu de atât nu ştiu să-ţi explic.

| eXtremeAdy a răspuns (pentru NOname):

NOname Am inteles perfect la ce te referi, adica sustii libertatea oamenilor de a purta un stil vestimentar depravadat cu vedere la partile intime sau care sa puna mai bine in evidenta partile intime, dar iti zic ceva, pe strada sunt si adolescente iar tu ca femeie daca porti astfel de stil vestimentar clar le poti influenta negativ si pe ele, de asta cred ca legea ar trebui sa fie stricta si din punct de vedere al stilului vestimentar in spatiu public. O seara placuta numai bine

| NOname a răspuns (pentru eXtremeAdy):

Eşti incurabil. laughing

| eXtremeAdy a răspuns (pentru remus1007):

Da, dar stii cum e in Romania, pericol e la orice pas, autoritatile sunt dezinteresate si doar ai vazut si tu ca doar cu presiunea opiniei publice se va face ceva in cazul ala, de asta e bine noi pe cat de mult putem sa incercam sa ne protejam, sa nu starnim atacatorul sa ne atace. Imi pare rau de ce-a ajuns tara asta.

Răspuns utilizator avertizat
| eXtremeAdy a răspuns (pentru NOname):

Puteai fi mai explicita D dar nu ai vrut. D

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Poate am o fata si incerc sa ii bag in cap ce e bine si ce e rau. Vestimentatia adecvata,normala unei fete,internet cu parola,verificarea emailurilor,istoricul de convorbiri, istoricul paginilor web, mersul cu mijloace de transport in comun, la caderea serii sa fie in casa, iata cateva metode de a aduca un copil. Nu face ce am spus eu si sigur va fi victima.Imi tot spuneti ca fata poate merge cum vrea pe strada, violul se condamana si barbatul trebuie sa se controleze.Alo,nu toti se pot controla de la ceva anume, mai ales bolnav psihic. Violuluri au fost si vor mai fi, oricat de mult s-ar condamna, cu taierea capului sfantului sau condamnarea pe viata, pentru ca un bolnav psihic sau chiar un om sanatos dar beat si fara judecata tot o va face. Cum reduci cat de mut posibil sa nu se maai intample? Tai raul de la radacina.Fii dur, crud, nedrept.Ai obosit sa imi explici.Probabil,eu cred ca ai obosit cautand sa intelegi.Sau nu vrei sa intelegi: Voi, femeile, si datorita unor barbati slabi care au luptat cu voi pentru libertatea de exprimare a femei, emanciparea femeii, mai tarziu ca o culme s-a cerut egalizarea in drepturi a femeii. Asta s-a inteles gresit din partea femeii. Sa iti spun eu ca femeia e mai slaba.Nu sunteti la fel de hotarate si nu sunteti in stare sa luati o decizie in privinta copilului.daca fata sau baiatul tau plange putin ca vea blug rupt in fund, imediat cedati. Femeia se imprumta sa ia copilului ce vrea. Face banca pentru un laptop sau un telefon „la moda". Crede-ma ca stiu ce zic. Odata ce dati niste libertati la copii, se indoctrineaza imediat o libertate prost, foarte prost inteleasa de copil.Copilul vede la tv pe d-na cu buzele si sanii siliconati si face la fel. Tie,ca femeie, ti se inoaie inima si lasi draga mamei sa poarte si ea ce vede. Absurd, crus si nedrept? Nu NoName, imi pazesc copii doar. Vai si eu am fost copil si tata a fost absurd, nedrept si crud.Stii ceva? II multumesc tatalui meu pentru „tirania" lui. Mama a fost mai blanda.plangeam si o rugam sa ma mai lase afara.Pana o gasca de tigani m-a despuiat, venind acasa doar in chiloti. Fa a fel ca mama si copilul tau va avea de suferit.Nu intelege ca o blestem pe mama, am iubit-o si o iubesc pana cand mor.dar respect tata, deciziile lui asa crude si nedrepte. Datorita tatalui meu scriu cat de cat corect acum si imi pot educa si eu copii dupa tiparul lui.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Http://www.tpu.ro/......-alor-mei/

Parintii nici macar nu se intereseaza de sanatatea copilului.Trebuie musai sa le zica el. Ai un copil, zilnic il intrebi de sanatate.Esti constient ca poate avea o problema mai finuta.Stai de vorba cu el, fii prietenul lui sa se poata spovedi tie cand are o problema de acest gen.Dar sigur parintii acelui copil, nu dau doi bani domle. Explicai si de ce nu e bine sa poarta vestimentatie vai de mama ei, explica-i ce e bine si ce e rau.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Eşti incurabil şi tu.
Demult nu am văzut la un loc atâtea sofisme, generalizări tembele şi prejudecăţi.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Vezi acum, de la oameni cu scaun la cap, sau nu stii de zicala asta? Legea morala e mai presus de orice lege.Bagati-va mintile in cap ca lumea nu e asa cum crezi tu. Va uita-ti orea mult la tv.Va arata el nenena Ceausescu ce vestimentatie sa purtati. Vrei democratie si libertate? Atunci accepta si rahatul cu care vine democratia. Ai recomandat intrebarea in speranta ca multi iti vor da tie dreptate, insa nu toti sunt de acord cu tine.Sunt niste comentarii aici foarte intelepte.

| anonim_4396 explică (pentru Dandanache):

Bagati bine la cap ca un violator bolnav nu se uita la lege sau la nu stiu ce derogari.Va dau un lik sa vedeti una din foarte multele fete lipsite de constiinta, educatie si inca vreo suta din astea. Mesajele din pozele postate de ea e clar pentru violatori de meserie.

https://www.facebook.com/poppy.black.7921

Nu mai spun ca facebook-ul e un loc public.Acolo sunt copii, parinti, violatori si betivi, intr-un cuvant mai toata populatia de pe planeta. Pentru astfel de conturi nu exista lege. Dar exista legea morala baieti.Nu suntem la mare aici si nici in vreun club de femei usoare.

As invita-o si pe NoName sa isi spuna parerea dar cred ca are un fix cum barbatii sa-si tina pantalonii pe ei.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Eşti mai grav decât păreai...

Nu aş recomanda în veci aşa o mizerie.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru remus1007):

Nu eu sau tu.Ci unul bolnav care o urmareste, care face laba zilnic cand se uita la ea. Odata se satura de manuela si se duce la ea. Nu noi, oameni normali.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Tine-ti observatiile pentru tine mai fato.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca un proiect de lege ar sustine instituirea unui control vestimentar pe considerente temeinice (pe care acum nu mi le pot imagina), as sustine legea. Cu siguranta legea nu ar putea fi construita pe temeiuri religioase (chiar daca Biserica inca are normative vestimentare, mai ales in incintele religioase), deoarece suntem intr-un stat laic, si nici pe fantezii ilariante de genul: sa nu starneasca instinctele sexuale masculine. O lege care pleaca de la un asemenea argument o gasesti in propunerile vreunor idealisti rupti de prezent sau in vreun film cu Sascha Baron Cohen. Dincolo de argumentatia comica, nu ar avea nici efect. Violatorii isi aleg femeile de cele mai multe ori in mod intamplator, in functie de proximitate si oportunitate (singure, intuneric, zona retrasa), nu le urmaresc prin oras pe alea mai dezbracate. In al doilea rand, violatorii isi obtin excitarea tocmai din actul agresiunii si dezbracarii, nu din contemplarea unor tipese sumar imbracate. Fata violata de la Vaslui iesea de la scoala, asadar sigur nu era cu chilotii in fund. Si ar fi fost siluita si daca era imbracata intr-un sac, deoarece violatorii erau in cautarea unei oportunitati, nu a vreunei  Miss Strand. In societatea islamica, femeile, desi acoperite, sunt abuzate cu regularitate. De ce?

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Din fericire, majoritatea nu e la fel de sucită ca tine, deci există totuşi speranţa şi pentru România...

http://i.imgur.com/6FLkIVZ.png

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Ce vrei sa spui cu link-ul asta? Nu ma enerva, lasa-ma asa cum sunt sucit.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, da, ştiu, că altfel sari la bătaie. :))

Ameninţându-mă cu bătaia şi oase rupte nu eşti cu mult mai bun decât un violator, salbaticule. :P

http://www.tpu.ro/......ina-2.html

Şi una, şi alta e VIOLenţa fizică şi se pedepseşte prin lege.
Asta aşa, ca să ştii.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Nu iti gasesc comantariul, mai scrie odata.

NOname
| NOname a răspuns:

Https://www.facebook.com/......142155604/

Zău că unii dintre voi parcă aţi fi nişte fanatici religioşi.

NOname
| NOname a răspuns:

Http://www.facebook.com/......095506175/

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Nu pot vedea link-ul. Nu am voie sau nue disponibil momentan.

NOname
| NOname a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......ai-decent/

| Dandanache a răspuns:

Cand cineva iti sugereaza ca ai un comportament antisocial, iar replica ta e o amenintare, nu faci altceva decat sa ii confirmi ca are dreptate. De fapt, tu nu ai opinii, tu ai zvacniri. Cumva tu chiar simti ca e justificabil sa siluiesti o femeie doar pentru ca te-a stimulat vizual sau sa bati un barbat doar pentru ca te-a deranjat verbal. Nu ai putea sa explici niciodata in mod inteligent de ce, dar ai avea certitudinea ca ai dreptate.

| lastOne a răspuns:

Eu am reactionat la raspunsul tau, sincer credeam ca esti inca un pusti teribilist care la fel ca multi altii afiseaza o totala lipsa de respect pentru femei si am simtit nevoia sa ripostez verbal.

Din pacate ai venit incins si mi-ai urat de bine prin intermediul mamei cu un vocabular care iti face un deserviciu, mai ales ca esti la varsta la care ar trebui sa fii un exemplu pentru cei tineri.

Intre timp am recitit tot threadul si da, tind sa iti dau dreptate, femeile ar trebui sa fie mai constiente la ce riscuri se expun. Insa mai exista si reversul medaliei, Benjamin Franklin a zis: "Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one." O sa traduc, sper sa nu jignesc pe nimeni: "Cei care renunta la libertati de dragul securitatii, nu or sa aiba si nici nu merita nici una nici alta".

| anonim_4396 explică (pentru lastOne):

Am fost provocat. urmareste toate raspunsurile mele, desi maoritatea au fost sterse de adminii smecheri, raspunsuri care nu se abat de la regulament si o sa vezi ca nu am jignit pe nimeni..Am o varsta cum spui, dar asta nu inseamna ca ma poti enerva si eu sa stau ca vaca la muls. Ma bucur ca esti de acord ca omul se expune unor riscuri, viol sau nu.Cineva mai sus sau in alta postare spunea: Daca soferul e constient ca a da cu masina peste un pieton face puscarie, asta nu inseamna ca dna Noname poate sa mearga pe mijlocul strazii si nu pe trotuar unde este in siguranta. In speranta ca imi ierti greselile de tastare si ce am scris mai sus iti doresc o zi buna.

Recitesc comentariul tau.happy Nu am venit incins, eu am pus o intrebare destu de calm si se putea raspunde normal, am mai scris.Camd ai venit tu cu observtii eram deja la 100 de grade. pa.

| RAY a răspuns:

Add block, da sunt de acord, da sunt de acord, adica daca e cald cum sa te imbraci ca de iarna adica sa fie cat de cat ok

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Mai nene, vara cu bluze subtiri dar da-n pielea calului nu o mula sa tise vada sfarcurile.In primul rand nu e moral ma.Hai sa imi fac si eu o pereche de pantaloni scurti cu buzunar in fata, ce zici? Cand se scoala chestia sa stea asa misto sculata la mare.Ca doar si fetele au voie sa isi bage doar o ata printre buze la mare si sa zica ca e imbracata. Aia e nesimtire ma sa stii de la mine.Plus ca e o invitatie destul mare. Nu trebuie sa o vada decat un pervers bolnav si gata violul la lumina lunii. Inainte sa stii ca erau costume de plaja diferite de acum.Eh dreptul femeii si protectia ei, le dezbraca de tot, la mare sau oriunde. Nu te imbraci ca iarna dar nu mula tricoul in asa hal.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate man

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce nesimţiţi sunt şi bebeluşii ăia de umblă în fundul gol sau în haine mulate ori transparente. Nu ştiu şi ei că este o invitaţie la viol?!

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Vorbim de femei aici draga mea.big grin unt si pedofili stai calma. Care desigur ca sunt sariti de pe fix, bolnavi psihic. Bebelusii nu intra in categoria nesimtiti pentru ca nu ei se imbraca asa. Realitatea este ca daca lasi si un bebelus in pielea goala, si ei sunt victime.Sunt destul de multe tipuri de animale.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Ideea e că mai suciţi mi se par ăştia de dau vina pe (potenţiala) victima, îi caută nod în papură, îi îngrădesc libertatea, o numesc nesimţită şi îl scutesc pe agresor de (aproape) orice vină, găsindu-i tot felul de scuze.
Zău, chiar aşa?
Nu simţi cât e de absurd şi deplasat?

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Apropo, ştii că există viol şi între soţi, unde nuditatea e firească?
"Nu" înseamnă "Nu" şi punct!

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

O judecata corecta este cercatand ambii ...paticipanti. Repet, nu stii nici tu nici nimeni filmul violului.Au aparut pe net discutii prin sms ale fetei cu unul din ei. Sa luam si asta in considerare, de ce nu? Pana se devedeste ca e ceva fals. Daca fata a fost de acord cu unul sau doi si apoi au aparut ceilalti, e sex surpriza cum zic baietii.Nu tin cu nimeni dar daca a fost asa, acel NU ce rost mai are? Intrebarea era cu totul alta dar am dat in ultima partida de viol. Deci daca fata a fost de acord, nu i-a putut duce pe toti si cand si-a dat seama a zis NU atunci scuza-ma.Trebuie luat in considerare si filmul, pentru ca NIMENI NU stie, dar toti comenteaza.Nu tin cu nimeni, condamn si sexul in porumb sau pe camp, mi se pare animalic. Vedem dupa cercetarie finale.Nefiind minora si cu o oarecare acceptare apoi negare...comic. Sa iti zic in ce consta „sexul surpriza". Sexul surpriza este tocmai ca te duci de buna voie cu unul si apar inca cativa.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

De regula in familie cedeaza unul din cei doi.Rar se intampla asa ceva si iese cu judecata atunci cand violul se repeta, cu pumni si scandal.

| eXtremeAdy a răspuns (pentru NOname):

NOname haide totusi sa nu cadem in offtopic, bebelusii aia nu au ratiunea dezvoltata ca si noi, nu ei decid pentru ei.

| eXtremeAdy a răspuns (pentru NOname):

NOname pai femeia in ziua de ezi este vazuta asa din pacate pentru ca e si o mentalitate prosteasca in randul tineretului, mai nou sunt unii indivizi care cred o relatie inseamna la ei doar sex si atat in rest femeia/fata in fata lor nu mai are niciun avantaj, nicio atractie, in tipul asta de relatii nici nu poate fi vorba de sentimente, iarasi in presa femeia este prezentata mai mult ca un obiect sexual decat ca o fiinta, eh pornind de la aceste lucruri si din cauza asta femeia este vazuta in societate rau.

| eXtremeAdy a răspuns (pentru NOname):

NOname Gresit, fara suparare. In fata barbatului tau e firesc sa te expui uneori nuda, dar in fata cuiva cu care nu ai nici macar o relatie si nici nu il cunosti nu e firesc sa te expui nuda, din pacate singurele care fac acest lucru sunt acele domnite sau domnisoara care ofera placeri contra cost. Discutia noastra a cam degenerat putin, nu cred ca victima in sine a fost imbracata provocator ca sa atraga pe cei 7 violatori, deci nu are rost sa degradam imaginea victimei, ea nu cred ca si-a expus formele la vedere si dupa cum se vede, ea pare o fata linistita la locul ei.

Răspuns utilizator avertizat
| Fatamuntilor a răspuns:

Ei,bravo domnule anonim (ramon_ vad ca ti-ai sters intrebarea
Dai dovada de lasitate...
Eu ma abtin cu legea privind castrea chimica (poate doar cu acordul scris al violatorului.Nici cu inchisoarea nu as fi de acord pentru ca puscariasi sunt intretinuti din bani publici.Se intampla uneori sa fie gratiati pe buna purtare.Astia o duc mai bine decat unii romani pentru au masa si casa.Atata doar ca sunt lipsiti de libertate
Munca pe timpul detentiei...

Ce intelegi tu Ramon prin neprovocatoare? Daca o femeiei ise noaptea de la servici, fusta deaspura genuchilor (sa zicem o palma), bluza fara decolteu, este totusi vilolata?
Sau femeile islamice desi sunt imbracate din cap pana in picioare sunt violate

Sau o copila de 14 -15 care este abuzata de catre rude? Sau profesori care isi agreseza elevele?
Sau violul intre soti?

Sa fie clar...Nu hainele fac pe un violator sa treaca la fapte.

Aici nu tine cu amentintari/Educatia o dai copilului tau si atat.
Iar sfaturi atunci cand se cer!

| Doub a răspuns:

"Sunteti de acord cu o lege privind castrarea chimica a violatorilor? Stiu, raspunsurile vor fi DA 100%."- De ce chimică şi nu fizică?

"Dar sunteti de acord ca in paralel cu aceasta lege sa fie si legea de a purta haine neprovocatoare in locuri publice, exclus la plaja?"- Nu neapărat. Fiecare femeie are dreptul să se îmbrace cum vrea, dacă se îmbracă prea provocator, e problema ei.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Deci e constient de riscuri?

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Majoritatea nu sunt conştiente deloc.

| halogen001 a răspuns:

Nu stiu daca aceasta castrare chimica e eficienta - cred ca solutia corecta ar fi o pedeapsa obisnuita ca si pentru alte infractiuni similare cum e talharia si altele de acest gen.

Hainele oricat de provocatoare ar fi sau nu, fiecare trebuie sa stie ce face si sa raspunda pentru faptele lui. De exemplu, daca cineva intra intr-un magazin si ii place ceva, nu inseamna ca trebuie sa obtina acel ceva prin talharie sau alte mijloace incorecte.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Este dreptul femeii de a purta ceea ce doreste atat timp cat nu afecteaza ceilalti oameni cu vestimentatia ei.La mare unde poarta doar sutien si chiloti nu le mai violeaza nimeni.
Pur si simplu atunci cand violezi o femeie ii iei toata demnitatea,o privezi de libertate, ii distrugi viitorul, mentalitatea, nu va mai fi niciodata la fel, iar cei ce fac asta nu merita numai castrare chimica ci si amputarea membrelor de la bazin in joshappy

| anonim_4396 explică (pentru SergiuBoss11):

Foarte bine.Dar am intrebat daca sunteti de acord cu aceste legi in paralel.ca la arabi unde tinuta provovatoare este intersisa, in paralel cu amputarea membrului din mijloc al violatorului. Suntem o rasa constienta, dar printre noi sunt si bolnavi psihici nedepistati, care isi urmaresc victimele. Arabii cred ca acesti bolnav psihic care urmaresc victimele, nu vor mai fi asa atrase daca femeia nu ar mai purta tinuta provocatoare.la mare, e politie, bodyguarzi sau cum le spun.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sunt de acord pana intr-un punct.o vestimentatie sexy nu strica, dar cele lascive, fac barbatul sa-si piarda mintile si chiar ar trebui interzise.Iti iei fusta foarte scurta doar in pat cu barbatul tau, nu pe strada.

| anonim_4396 explică (pentru SergiuBoss11):

Ahaaa,bun asa.Deci esti constient ce se poate intampla.Bine ar fi ca o revolutie moralaa fetelor sa impiedice violatorii. Deci una peste alta, o fusta scurta, pe langa frumusete este si o invitatie nu? Cei bolnavi, pentru ca un violator nu se poate numi un om sanatos, interpreteaza asta ca pe o invitatie.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Niciodata o femeie la locul ei care se imbraca in haine normale, nu iese dupa o anumita ora, nu se vopseste pe fata strident nu va fi violata.

Totusi femeile si barbatii sunt egali, nu ar trebui ca femeile sa traiasca mai prejos decat noi si au dreptul sa faca tot ce doresc fara sa le fie rupta pasarica sau spart funduletul fara voia lor.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Nu mi se pare logic ce spuneti unii dintre voi referitor la hainele provocatoare. Voi incercati sa gasiti o logica in mintea unui violator ceea ce nu exista. La el este problema nu la fete, nu la haine. Altfel, de ce violeaza si copii si batrane? La acestia unde este vina?

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

"ca la arabi unde tinuta provovatoare este intersisa, in paralel cu amputarea membrului din mijloc al violatorului."

Tinuta provocatoare? La arabi este interzisa orice alta tinuta decat cea impusa pe considerente religioase.

Răspuns utilizator avertizat
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Eu propun ca la barbati sa li se taie stromegul iar la femei sa li se cauterizeze gogoasa :-> Asa, scapam si de suprapopularea planetei si de violuri. Lege 2 in 1.

| Wehrmacht a răspuns:

Nu.Sunt de acord ca legea sa fie modificata astfel incat sa te afli in legitima aparare si cand cineva manifesta un comportament amenintator/infricosator fata de tine, nu sa astepti pana se intampla ceva ca sa ai dreptul sa te aperi.Asa se rezolva chestiile astea, nu ducandu-te spre totalitarism deoarece este posibil sa ai nevoie de un alt Maior la SRI.Voi va vedeti ce discutati aici? Duceti-va la un centru de recurare ISIS.

| anonim_4396 explică (pentru Wehrmacht):

Nu prea inteleg, deci sa fie o lege de autoaparare? In cazul unui viol, pac ii infigi un cutit in gat si gata? Nu vad cum se poate apara o femeie in fata a mutor violatori si chiar a unuia singur. Dupa ce il loveste pana scapa sa dovedeasca si ca a vrut sa foie violata.plus de asta am purta cu noi diferite obiecte de autoaparare sau chiar sa aplicam metode de autoaparare in cazuri din astea dar trebuie dovedit incercarea de viol sau cum se zice.

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce faci? Ii lasi sa te violeze? Pe langa asta, sa dovedeasca ei ca a fost ceva cu premeditare sau pe moment si ilegal.Da...n-ai cum sa ai justitie pentru toti asa cum doresc unii "ce roz e lumea".
Daca cineva vrea sa te omoare si n-are o arma la el ce faci? Nu te aperi sa nu se duca saracutul la politie ca l-ai batut?
Mda...se pare ca am dat pe categoria de langa...

Răspuns utilizator avertizat
| DeeaMarry a răspuns:

Eu cred ca violatorii ar trebui sa fie inchisi pe viata, castrati sau nu. Daca sunt castrati, dar eliberati dupa cativa ani, oricum ii pot face rau victimei la iesirea din inchisoare.
Cealalta lege mi se pare o prostie dintr-un motiv simplu: cine e in masura sa decida care imbracaminte e provocatoare si care nu? Ce pedeapsa sa aplici in cazul incalcarii unei astfel de legi?
Un barbat care e in stare sa violeze o femeie o va face chiar daca aceasta nu are o imbracaminte provocatoare. Si atunci care e logica?
Daca nu poti sa iti controlezi pornirile animalice, ai o problema grava. Consulta un psiholog, psihiatru, fa ceva.
Fiecare e liber sa isi aleaga hainele. Daca ai o imbracaminte sumara, poti fi ridiculizat si catalogat drept o persoana de o moralitate indoielnica. Si ce daca? Asta nu ii da dreptul niciunui barbat sa te violeze.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Desigur, sunt de acord. happy Cred ca o femeie care se imbraca provocator si este violata nu se mai poate numi ''victima''. Totusi, exista si fete sau femei care sunt violate chiar daca nu se imbraca sexy. sad

| eXtremeAdy a răspuns (pentru anonim_4396):

SadCrhistmas, perfect de acord cu tine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La o femeie vezi ceea ce vrea ea sa vezi, totusi daca vrea sa iti arate ca are niste picioare frumoase, sau un bust generos asta nu inseamna ca e o invitatie la viol. In orice caz o femeie trebuie convinsa nu fortata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La puscarie cu tine.Violezi site-ul. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Provocatoare e si o bluza care se muleaza pe sani daca fata e mai " dotata ". Ce sa facem, sa ne punem roba pe noi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As fi de acord in primul rand cu inchisoarea pe viata (nu ar fi o idee rea daca ar fi si castrati, iar in cazul in care circumstantele sunt agravante, sa fie chiar condamnati la moarte).

Cat despre a doua parte, este dreptul femeilor sa se imbrace cum vor ele, noi suntem in Europa, nu in Arabia, India, sau Coreea de Nord (+ca un obsedat sexual cand vede o fata isi poate imagina formele, fara ca ea sa fie imbracata "indecent") E ca si cum mi-as cumpara un Mercedes foarte scump, vine cineva si il fura, apoi sunt eu vinovat ca mi-am luat o masina scumpa si ca l-am ispitit pe ala.

Femeile nu au nicio vina, vina au de fapt violatorii ca nu isi pot controla poftele. Fiti putin deschisi la minte. happy

| Liviu a răspuns (pentru anonim_4396):

Daia exista foarte multe violuri, pentru femeile inguste la minte, se imbraca foarte provocator. Daca o cauti, o primesti.Numai o cu*va se imbraca cu sanii iesiti pe afara, si cu fundu jumate gol.Acum gandeste tu, te poti imbraca cum vrei, dar nu sa ispitesti duduie happy ca ti-o da unu in toate gaurile de te descentreaza mai rau decat o bicicleta uzata, si dupa vi si te plangi pe forumuri, si mai intrebi de ce politia nu isi face datoria.De asta happy ca sunt multe penale care se cred cuminti si se imbraca aiurea.Zi faina sa ai si ai grija ce porti happy Te imbraci cum vrei tu, o iei adanc cum vrea violatoru, easy.Tre sa realizezi sunt fel si fel de nebuni.Eu personal ma doare'n 14, incerc vad ca nu vrea o dau dracu, da vine altu care nu renunta.Sa te vad pe une scosi camasa cand te-o inghesui si eu umbla mainile pe tot corpu tau happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu aveai probleme daca aveai Dacia rolling on the floor

| BogdantheDreamer a răspuns:

Dar cazurile cu batrane violate de pustanii? Acele femei de 70+ crezi ca erau imbracate provocator? Nimic atragator. Este vorba de o boala psihica banuiesc. Avem cazul bine cunoscut al lui Ion Ramaru.

| Happyjump a răspuns:

Eh, cu asta chiar ai dreptate. La un moment dat am dat de o intrebare in care eram întrebată daca cred ca victima unui viol are si ea la rândul ei vreo vina. Bineînțeles ca are, din diferite motive, dar de obicei are. Sunt, de asemenea, de ecord cu castrarea chimica a violatorilor deoarece nu sunt pedepsiti corespunzător, majoritatea nici nu sunt arestați, scapa basma curată, daca s-ar aplica legea asta, automat numarul violurilor ar scădea.

| anonim_4396 explică (pentru Happyjump):

Sigur ca ar scadea, raman totusi ce nu au judecata clara, bolnavii mintal, obsedati sexual, ce o data premeditat si urmarita victima... uita de pedeapsa.Mai rau e ca aplicand aceasta pedeapsa violul va fi urmat si de crima.Parerea mea.

| Ruxandra15 a răspuns:

Castrare? Nu domne e prea putin. Pedeapsa cu moartea de preferat decapitare ce e atat de greu. Oricum sunt prea multi oameni in tara, asta 17 milioane e enorm daca ar fi doar 20 de persoane as intelege. Si da ii castreaza si peste 3 zile aflam ca cine stie cui I-au taiat gatul.