| UnderPressure a întrebat:

Votati la referendumul din 26 mai?
Cum va par intrebarile si initiativa referendumului?

43 răspunsuri:
| Emazio a răspuns:

Da votez, chiar daca sunt in strainatate o sa merg. Si pentru referendum si pentru europarlamentare.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Votez, doar ca sa dau o palma pesedeilor. Nu ma astept la nici o schimbare in bine ca urmare a referendumului, ca doar am votat si pentru parlament unicameral cu maxim 300 de porci, si uite citi nemernici avem.

| anonimg a răspuns:

Eu nici nu stiu ce se voteaza la data aceea. happy Eliminarea Romaniei de pe harta? ^_^

| AC4S4 a răspuns (pentru anonimg):

Esti un om matur. E de datoria ta sa te informezi.

| minrest a răspuns:

Initiativa mi se pare foarte buna, intrebarile bine gandite, ma duc atat la referedum, cat si la alegeri.

| aXy99 a răspuns:

Da, voi vota.

| Plato a răspuns:

Bineinteles ca votez. E o initiativa foarte buna, putin intarziata chiar. De mult trebuia sa avem referendumul asta, dar mai bine mai tarziu decat niciodata.
Votam #DA.

| Plato a răspuns (pentru Plato):

A, da, cat despre intrebari, se vede cat sunt de bine gandite din reactiile infractorilor din psd. Lua-i-ar Dumnezeu de ciumati.

| UnderPressure explică (pentru Plato):

Si daca iese DA, si nu se intampla nimic cum a mai fost cazul, ce vei face?
Si Basescu a avut un referendum tot consultativ, numai pentru a-si aduce oamenii la vot, s-a si ales cu un nou mandat si s-a intamplat un plici.

| Plato a răspuns (pentru UnderPressure):

O sa se intample, chiar daca nu neaparat sub actuala conducere. La fel ca si cu #FaraPenaliInFunctiiPublice. Va veni un alt guvern, un alt partid, iar ala va introduce toate astea, iar din clipa aceea Romania va fi mai solida si sporim imunitatea in fata coruptilor si infractorilor precum cei din Grupul Infractional Organizat numit psd.

| anonim_4396 a răspuns (pentru UnderPressure):

Păi n-o să se întâmple nimic indiferent dacă e validat sau nu. laughing
și nu, nu votez.
de ce? că primele 2 întrebări sunt cretine, contrare și unei recomandări CCR - să nu se facă referendum consultativ pe teme ce țin de modificarea Constituției.
sunt de acord cu extinderea atacării OUG-urilor la CCR, dar ce fac? pun ștampila de 2 ori pe nu și o dată pe da?

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

?
Deci sunt singurul anti pesedist? laughing
Nimeni nu mai are aceeasi parere?
Mai, supica, apreciez ca esti fanul nr.1 si faci research inclusiv la postari de 10 ani, dar sunt sigur ca ai chestii mai bune de facut decat sa cauti conspiratii. laughing

| aXy99 a răspuns (pentru Plato):

"O sa se intample, chiar daca nu neaparat sub actuala conducere. La fel ca si cu #FaraPenaliInFunctiiPublice"
Fara penali in functie publice e initiativa cetateneasca, acela va fi referendum pentru modificarea constitutiei, acest referendum este consultativ, iar referendumurile consultative nu se fac pe teme ce tin de modificarea Constitutiei. E aceeasi problema ca si la referendumul pentru parlament unicameral si 300 de parlamentari.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Cine pu+la mea mai voteaza, tot niste sclavi ramanem atat in RO cat si in occident mai bine ma duc si ma imbat pana ma pis pe mine decat sa stau sa ii votez pe pi+satii aia.

| AC4S4 a răspuns:

Voi vota la referendum, am votat si voi vota cat am dreptul.

Parerea mea despre referendum este ca are ca scop cresterea prezentei la alegerile europarlamentare (in avantajul opozitiei), dar este si o tema de campanie pentru Iohannis.

Intrebarile erau mai folositoare in 2017-2018, dar nu e rau nici acum. Dupa cum spunea cineva pe site, romanii voteaza la emotie. Asa l-au votat pe Iohannis, pentru ca era emotia aia anti-Ponta si pro-Diaspora. Daca referendumul era prin 2017-2018, acum poate nu ar fi fost vreo emotie care sa scoata romanii la vot (vedem daca vor iesi). E trist ca trebuie sa fie un eveniment foarte important (pe langa alegeri) pentru ca romanii sa voteze. Dar, asta e.

| romeo78 a răspuns:

Este un referendum făcut cu încălcarea drepturilor omului și a constituției României!
Voi boicota acest referendum!
Iar, substratul ascuns este de a aduce indecișii la alegerile europarlamentare!
Nu printr-un referendum fără cap, schimbi ceva!
Are doar rol CONSULTATIV!
Tot parlamentul e forul legislativ care va hotărî dacă face sau nu ce este în referendum!
Sunt 10 ani de când am mai avut un referendum, cu 300 parlamentari, unicameral! S-a făcut ceva dacă am votat asta? Era PDL, PNL la putere atunci în parlament și guvern! Au schimbat ceva cu acel referendum? Nimic! Așa și acum!
Am mai avut o cheltuielă inutilă anul trecut cu un alt referendum cu o altă problemă mult mai gravă! S-a țipăt și înjurat minciuni cu acel referendum, iar oamenii nu au mers la vot!
Acum, se minte din nou, dar invers, ca oamenii să meargă la vot!
Eronat!

| Plato a răspuns (pentru romeo78):

Sunt buni micii de la psd?

| romeo78 a răspuns (pentru Plato):

Dacă credeți că niște mici m-au cumpărat, greșiți!
Citiți Constituția României, căci eu nu vă voi da nici un fel de articol, apoi mai vorbiți! Citiți Declarația Universală a Drepturilor Omului și pe urmă pe urmă îmi spuneți dacă este corect să faci discriminare pe categorii de infracțiuni, la care unii ar avea, iar alții nu, dreptul la grațiere și amnistie!
Iar, dacă ați fi fost documentat despre OUG se vorbește clar în Constituția României, iar orice modificare implică alți pași, prin intermediul parlamentului și nu prin intermediul unui referendum consultativ.

| Plato a răspuns (pentru romeo78):

Sa-mi raspundeti, va rog, la o singura intrebare: urmariti Antena3?
Da sau Nu, daca se poate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru romeo78):

Dacă nu știați cum e să vorbiți cu un perete, acum sigur ați aflat. :d

| romeo78 a răspuns (pentru Plato):

Următoarele posturi de televiziune urmăresc: TVR1, TVR2, TVR3, B1TV, Digi 24, România TV, Realitatea TV, Antena 3, TV5 Monde, BBC, CNN. Mai vreți și alte posturi?

| Plato a răspuns (pentru romeo78):

Nu, e suficient.
Eu, cand privesc Antena3, am asa, o senzatia de scarba, de voma, o repulsie. Dvs. nu experimentati aceleasi senzatii?

| romeo78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt obișnuit, dar întotdeauna un perete rămâne perete, dar pentru mulți va fi un duș rece ziua de 26 de mai!

| anonim_4396 a răspuns (pentru romeo78):

Da, am auzit că PNL-ul deja a sărit de 50% în anumite sondaje...

| romeo78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Desigur, cum să nu! Dar, cât sunt de adevărate toate aceste sondaje când ele sunt realizate cu un număr de 1000-2000 de persoane! Istoria nu trebuie uitată!
Priviți, doar cu 3 ani în urmă la sondaje și ce a fost la votare! Este internet, Google, citiți acea perioadă și vedeți ce a fost atunci! Sincer, da PNL va avea, poate, 50%, dar numai în anumite județe din România, zona de centru, Ardeal. Clujul unde este Emil Boc, Sibiu, orașul președintelui, Timișoara, orașul lui Robu, Arad.
Restul nu cred! Iar, pe total nu vor fi mari diferențe față de 2016!

| anonim_4396 a răspuns (pentru romeo78):

De fapt sunt adevărate unele, dar nu alea de la IMAS.
Toate sondajele normale la cap dau PSD la minim 30%...IMAS îl dă la 19-20. laughing))

| romeo78 a răspuns (pentru Plato):

Fiecare televiziune are plusurile și minusurile ei! Fiecare televiziune are derapajele ei!
Dar, toate au în comun, imparțialitatea și preferințele politice proprii!
Nu există neutralitate, normalitate în nici o televiziune!

| Plato a răspuns (pentru romeo78):

Ati spus ceva foarte inteligent si foarte adevarat: " va fi un duș rece ziua de 26 de mai!"
Aveti perfecta dreptate! 26 mai va fi un dus foarte rece pentru unii. De asemenea, va fi alarma de dimineata a Romaniei, in sfarsit se va trezi.

| romeo78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact asta am subliniat! Sondajele adevărate rămân încuiate într-un sertar! Iar, adevărul iasă atunci când se anunță exit poll și se dau primele cifre de la Biroul Electoral Central!
S-a uitat când era Cioloș premier, cum tot așa era propaganda și spunea că PSD e îngenuncheat și iasă PNL în frunte?
Peste fix 3 săptămâni avem primele rezultate!
Deci, stăm și așteptăm!

| anonim_4396 a răspuns (pentru romeo78):

Era la 40% psd in sondaje si a luat 47, nu era in genunchi.
dar pnl era tot asa, la vreo 28-30 in unele si psd la egalitate, si a luat 18laughing)
mai era un sondaj cu usr la 19% si a luat 8%

| romeo78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Felicitări! Vedeți acum de ce am scris că pentru unii va fi un duș rece!
Dacă în 2016 la alegerile parlamentare absenteismul a fost de peste 60%, acum ce va fi? Dacă, în 2016 toți cei care sunt în opoziție și strigă invective la cei care conduc țara asta acum, nu au fost în stare să motiveze absenții să meargă la vot, ce vor face acum la niște alegeri, care niciodată nu au avut prea multă prezență la vot?
Probabil, de aceea a apărut acest referendum anunțat de 2 ani de zile!

| anonim_4396 a răspuns (pentru romeo78):

Eu cred că referendumul ăsta e altceva (și am destule motive)
și cam aceeași explicație ar fi și pentru scorul astronomic al pnl din sondaje

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. #votez
Treuie să scăpăm de partidul ce ne conduce prin cenzura, teroare, demagogie, violență și propaganda.
E singura cale prin care ne putem întoarce pe o cale europeană.

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-am ruga sa nu mai distribui articole anti-europene, anti-democratice si extremiste. Acel articol spune sa nu votam cu un anumit candidat pentru ca nu este ortodox.
Tot pe blogul ala mai spune indirect ca toti sunt Soros. Eu cred ca ar trebui inchis blogul si amendata persoana care scrie acele ineptii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici discutam de teme reale, nu de conspirationisme pentru isterici antivaxeri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Scuza-mi te rog ignoranta, dar as vrea sa imi explici ce inseamna "antivaxeri", ca am cautat in dex si nu am gasit nimic.laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Gasesti pe site-ul ala de mare angajament la care ai dat link...

| Țoglă a răspuns:

Normal că votăm și la europarlamentare și referendum.

| BloodyLips a răspuns:

Bineinteles ca votam! Este sansa noastra sa-l bagam pe Dragnea la racoare, ca tot vine vara laughing Initiativa mi se pare buna, pacat ca intrebarile sunt greu de priceput pentru marea masa a oamenilor si n-o sa se indeplineasca criteriul prezentei minime.

| Henrypericolpublic a răspuns:

Votam,votam.

| UnderPressure explică:

Va multumesc mult pentru raspunsuri, voi da funda imediat dupa alegeri.