| SaveTheNature a întrebat:

10 Intrebari adresata ATEILOR si CREDINCIOSILOR.
1.Cand ai devenit ateu sau credincios? Sau ai fost ateu sau credincios de la inceput?
2.Parintii tai sunt atei sau credinciosi?(ce religie)?
3. S-a intamplat vreodata in viata ta cand ai avut dubii in privinta apartenentei tale religioase sau nereligioase?(fii sincer)
4. Ce parere aveti despre batrani? sunt mai intelepti decat tinerii? sau nu? Ati asculta sfaturile unui batran?
5. Ce parere aveti despre Papa de la Roma?
6. Ce inseamna pentru voi Om drept, Om bun?(descrieti)
7. Daca ar fi sa priviti in viitor, va vedeti ajungand batrani? cam cat de batrani?
8.Alegeti intre :
a) animale, plante
b)masini, telefoane, calculatoare.
fara a+b va roghappy
9.Presupuneti ca exista rai si iad (si daca nu credeti), presupuneti doar. Lectie de imaginatiehappy
Cum ar arata raiul Cum ar arata Iadul in imaginatia voastra?
10. Ce inseamna pentru voi Libertate? Cum ar putea fi Omenirea LIBERA? explicati ce ar insemna ca omenirea sa fie liberahappy
Fara jigniri va rog.Multumeschappy

Răspuns Câştigător
| Vladuthz a răspuns:

1. Pe la varsta de 15 ani
2. Mama jumate crestin ortodoxa jumate atee, tata ateu.
3. Da
4. La fel cum noi tinerii unii suntem mai inteligenti decat altii, la fel si batranii: sunt unii batrani care sunt foarte bine trecuti prin viata si pot da sfaturi utile, sunt altii care doar sunt trecuti prin viata, insa inteligenta lor nu o depaseste pe cea a unui hamster
5. Un om ca oricare altu, in timp ce copii din Africa mor de foame, el poarta coroane din aur
6. Pentru mine om drept inseamna acel om care ii trateaza pe toti cu respect, stie sa intoarca si celalalt obraz cand este cazu, nu este repulsiv, si nu face un bine din frica ci din propria vointa.
7. Depinde si de viata care o duc acum, la cate prostii bag in mine acum sa zic mersi daca apuc 50 de ani laughing, ei hai poate mai mult ca de fumat nu fumez, si de baut mai rar happy
8. Nu poti alege o singura categorie, in ziua de azi ai nevoie de ambele happy
9. Raiul ar fi un loc in care as fi alaturi de toti cei dragi si m-as simti foarte bine, nu as avea nici un stres nimica, ba chiar as putea zbura peste un camp plin cu flori laughing, iar iadul un loc in care toti oamenii care au facut fapte rele sunt chinuiti si torturati (pe eternitate ca asa vrea Dumnezo devil )
10. Libertate inseamna sa poti face ce vrei. Libertate nu poti da la oricine, deoarece nu toti isi cunosc limitele. Libertate totala ar insemna haos si, in cele din urma, distrugerea intregii lumi.

19 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

1.14 ani
2.deiști
3.Da, pe la 13 ani.
4. Depinde, nu e o regulă generală, o bătrână OTVistă nu e mai înțeleaptă ca un tânăr la o facultate calumea.
5.Mă enervează vaticanul în sine, experiențe din trecut, papa mă lasă rece deși îl găsesc cam enervant și mai spune de multe ori și prostii.
6.Un om cu cap.
7.Maxim 50.
8. a
9.Raiul-Norișori, îngeri, răuri de miere, grădini cu fructe, temperatură scăzută și numai babe cuminți.
Iadul- Lavă, diavolițe, râuri de vodka, plantații de marijuana, căldură mare și oameni nebuni.
10.Să nu mă supun regulilor care le găsesc a fi tâmpite.

| MMihai a răspuns:

1.Cand ai devenit ateu == pe la 9-10 ani, într-un regim ateu eu am vrut să fiu pentru contra și să mă fac creștin, dar după ce am citit Biblia și am priceput că este numai o carte cu basme tâmpite, greu de crezut de un om zdravăn la cap!
Atunci ziceam că sunt basme mincinoase pentru oameni nebuni și am aderat și eu la ateism!
1.Cand ai devenit credincios?== între 33 și 40 de ani și foarte sigur după 40 de ani când mi-am pus problema cum ar trebui să fie religia adevărată!

| MMihai a răspuns:

5.Ce parere aveti despre Papa de la Roma?=un parazit ca orice prelat

| MMihai a răspuns:

9.Presupuneti ca exista rai si iad (si daca nu credeti), presupuneti doar. Lectie de imaginatie=nu există Diavoli și nici Iad
Nici rai nu există este unitatea finală în divinic, la capătul ciclului carmic.

| shadovv a răspuns:

1. Credincios de cand ma stiu.
2. Crestin ortodocsi.
3. Nu dubii ci intrebari.
4. Nu sunt deloc mai intelepti. Un copilas de 5 ani poate fi mult mai destept decat cel mai bun informatician de pe Terra.
5. Cred ca nu si are locul. E irelevant sa avem un conducator religios pe Pamant. De ce? Pentru ca am avut deja unul acum 2000 de ani.
6. Un om bun este acela care actionaza comform eticii.
7. Nu stiu. Eu sper la 80 de ani.
8. b) (pentru calculatoare)
9. Iadul este cea mai oribila forma de tortura. Raiul este cel mai frumos loc cu putinta de a exista. Sa le descriu este imposibil.
10. Toti suntem liberi in limita legilor fizicii. Libertatea noastra este data de incertitudinea cuantica (faptul ca "pozitia" electronului nu poate fi determinata, ci aproximata). Acest lucru ne ofera libertatea si faptul ca nu putem determina viitorul. Noi suntem liberi si nimeni nu ne poate lua acest lucru. Daca nu am fi liberi am fi morti. Morti in sensul de a nu exista!

| Rapplex a răspuns:

1.Acum 5 ani am devenit ateu
2.Sunt credinciosi
3.Da, in privinta crestinismului, de aceea am si studiat si am devenit ateu
4.In ale vietii poate, dar si vremurile s-au schimbat si daca o tanara o intreaba pe bunica anumite lucrur, sunt sanse de 99% sa nu stie ce sa ii raspunda.In inteligenta, tot timpul tinerii vor fi mai avansati, deoarece stiinta evolueaza de la an la an
5.Ascunde multe
6.Omul bun este acela care ajuta pe oricine in orice situatie si domeniu, are o gandire pozitiva, nu poarta pica nimanui, si in general este foarte deschis cu restul oamenilor.
7.Nu se poate face o predictie pe tema asta, deoarece faptul ca esti in viata este un mare noroc, la cate pericole suntem expusi(virusi,accidente,crime, cutremure, inundatii etc.)
8.a, deoarece sunt mai benefice si folositoare.Cu electronicele as muri in cateva zile.
9.Raiul inseamna paradis, deci ma gandesc ca acolo vei fi fericit si vor exista doar lucruri care sa te faca fericit, pozitiv, relaxat etc. Iadul poate fi observat pretutindeni in lume, avand diferite grade de suferinta(cel mai mare grad de suferinta e in Africa).
10.Libertatea ar creea un haos, deoarece liber inseamna sa nu fi judecat de nimeni, sa faci ce vrei, sa te exprimi cum vrei etc.Gandeste-te la un criminal care ar avea libertatea sa faca ce vrea, e sumbru.De fapt, si D-zeu ofera liberul arbitru, acesta reprezentand faptul ca fiecare fapta depinde doar de cel care o face.

| MyObsession a răspuns:

1. Acum 3 ani am devenit atee.
2. Credinciosi, ortdox.
3. Da, acum 2 ani
4. Acum depinde, sunt şi unii care stau şi ascultă toate prostiile dar şi unii care ştiu foarte multe lucruri în viaţă şi trebuie ascultaţi.
5. Nu ştiu, uneori are aberaţii şi nu mai ştiu ce să cred
6. Un om care nu judecă ''cartea după copertă'' care gândeşte logic
care îţi dă argumente valide
7. În viaţă se pot întâmpla multe până atunci.
8. a. Iubesc animalele şi natura.
9. Rai- fericire,iubire,veşnicie Iad: tristeţe, ură, moarte.
10. Fără reguli, dar acum cine le mai respectă.

| SaveTheNature explică (pentru Vladuthz):

Ti-am dat funda pentru raspunsul tau original.
Insa as face 2 precizarihappy.
Referitor la Papa- intr-un fel iti dau dreptatehappy.Dar e mai puternic sistemul(si de aceea face ce face.Si e greu si mult de explicathappy.
2.Referitor la iad si rai.Raiul l-ai descris bine,desi erau mai multe de adaugat, Insa iadul, nu e un loc in care oamenii sunt chinuiti de Dumnezeu.Ci este un loc,in care oamenii sunt singuri si se chinuie intrucat toata viata l-au alungat pe Dumnezeu de la ei.
Ca un copil care fuge de acasa,desi parintii ii doresc binelehappy Apoi se chinuie singur prin viata, din cauza ingamfarii de care a dat Dovada.
Raiul e prezenta lui Dumnezeu
Iadul e lipsa totala a Lui Dumnezeu.
Dumnezeu fiind intruchiparea binelui, Gandeste-te ca iadul e lipsa totala de binehappy.
Nu te chinuie Dumnezeu.

| Vladuthz a răspuns (pentru SaveTheNature):

Fiecare cu viziunile lui happy, pana acum religia a facut bine omenirii, a impiedicat-o sa faca nebunii, insa in ziua de azi parerea mea este ca pe unii ii limiteaza rau de tot, ii impiedica sa-si formeze propria gandire, sa cunoasca mai mult. Ca exemplu cel mai bun prieten al meu, pe care il consider un frate, e crestin si merge in fiecare duminica la biserica( ce paradox ha, eu ateu si el so credincios laughing ), ma rog, ideea este ca eu vorbeam cu el despre a cunoaste mai multe lucruri, si el mi-a zis ca si-a pus multe intrebari la care nu gasea raspunsul, si intr-un final a intrebat un preot, iar preotul i-a raspuns ca unele lucruri e bine sa nu le cunosti, sa le lasi in voia lui Dumnezeu. Acuma te rog sa nu ma vezi ca pe un hater, dar cand l-am auzit cu asa ceva, imi venea sa intru in pamant de ciuda.

| Vladuthz a răspuns (pentru SaveTheNature):

Aaa, la prima intrebare, pe la varsta de 15 ani am devenit ateu, sper ca s-a subinteles laughing. Numai bine!

| Vladuthz a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ca sa fiu sincer cu tine, nici eu nu eram cine stie ce inainte, era sa ajung sa ma droghez, sa ma las de scoala si toate alea. Acuma am note foarte bune la scoala, nu fumez, nu ma droghez, nu beau (prea des laughing ), si am prieteni foarte bine alesi. Stii cine m-a ajutat pe mine? Nu dumnezeu. Ci o doctorita. Daca nu era ea in viata mea, acum cine stie in ce sunt ajungeam. Unii oameni au ochii,, inchisi" si nu pot vedea si constientiza unele lucruri. Uneori nici parintii nu sunt de prea mare ajutor pentru un copil, unii mai mult rau ii fac. De aceea daca Dumnezeu ne-ar iubi cu adevarat (asta cu conditia sa existe), in loc sa ne ameninte cu chinul etern, ar trebui sa ne indrepte, sa ne aduca pe calea cea dreapta happy. Un om poate fi ajutat doar de oameni. happy

| SaveTheNature explică (pentru Vladuthz):

Ok nu stiu cine era preotul ala, dar spre dezamagirea ta iti spun ca avea mare dreptatehappy(si asta tinand cont ca sunt catolic, deci multi preoti ortodoxi eu ii vad hapsani dupa bani.In fine(religia chiar nu conteaza, si la catolici sunt multi care gresesc in alte feluri).
Iti spun si de ce:Ma dau exemplu pe mine.
Eu cand eram mic, eram foarte foarte credincios.In sensul ca nu doar Duminica mergeam la biserica, Eu mergeam in fiecare zi.Ma simteam foarte bine la biserica.Ma simteam,linistit.,totul era simplu,linistit, si frumos., totul decurgea normal.Eram fericit.Asta pana prin clasa a 10-a.
Apoi cu timpul incepusem sa fiu gelos pe "baietii smecheri",ca ei sunt mai bagati in seama de fete,sunt mai bine vazuti in scoala,parca se imbracau mai marfa,totul le mergea mai bine lor.
Si m-am alaturat lor usor usor.
M-am apucat de sala, sa arat bine(cu muschi), Si am facut sala pana prin clasa a 12-a.Deja aveam admiratie, si de la fete si de la baieti, Usor usor m-au bagat in gasca lor.M-am apucat si de fuma in clasa a 12-a. Si deja in 2 ani eram si eu "baiat". Atunci se purta si moda"bairam",petreceri,fete,tigari si mai ales alcool. Aveam performanta de a bea, pana vomitam, aia era limita.Pana nu vomitam nu ma lasam. Taikammiu era pplecat prin Italia(mama era usor de "fraierit"laughing. Si uite asa am devenit si eu "popular". Zburam sincer sa fiu.Era super(si recunosc. In facultate m-am mai linistit putin dar am tinut-o pe acelasi ton.Si ce sa vezi deja nu ma mai interesa de Dumnezeu, pentru ca oricum totul mergea ca pe "sleau". Si la facultate stateam pana tarziu cu baietii la filme, la tigari(si cateodata si weed sau skank) si capucino la plicbig grin si mancam ce apucam(nuai tampenii,)Era SUPER! Apoi am decis sa plec in Italia la taikmiu. unde am stat cam 1 an jumate, Munceam, si aveam si bani( haine, telefon si tot ce vroiam(asta prin 2005) si mergeam vara 3 luni in tara unde o tineam pe acelasi ton (distractie, nopti pierdute(deci eu ma culcam la 5 dimineatalaughing si umpleam casa de baieti care mai de care mai smecher.Caci ai mei erau plecati.Petreceri galagie, politie Ce sa mai zic. Orice baiat isi dorea sa fac ce faceam eu.Pentru ca pana la urma faceam exact ce vroiam si ce ma taia capul. ORICE! Intr-o zi am fost la Doctor pentru ca nu puteam sa mai dorm noaptea(nici nu dadeam importanta) dar in timp deja ma simteam prea obosit.
Si m-a depistat cu HIPERTENSIUNE arteriala!(190/100).s-a speriat si doctorul Boala asta o vezi la oameni trecuti de 70, si e nasoala crede-ma!
M-a intrebat doctorul: Bei? Fumezi? Pierzi noptile? Mananci prost? Ai facut efort sustinut? Ai ridicat greutati?
-Pe toate le-am facut i-am spus.Ei boala mea se tragea exact de la bataia de joc asupra mea! noti nedormite,sala(faceam supraantrenametn) pentru ca nu dormeam, nu mancam ce trebuie si mai tarziu m-am apucat si de fumat.
In fine din Italia am plecat in Anglia unde am tinuto pe acelasi ton, si nici tratamentul de la doctor nu l-am tinut.
Apoi am plecat in Suedia cu fratemiu, caci gasise pe una pe internet(o urata din etiopia). care ne-a chemat acolo pentru ca vroia p***a si nimic altceva.Si ne facea pe plac, cu mancare.Mc Donalds, si discoteca.Deja aveam 24 Deci 6 ani de distrabalaresad
Intr-o zi a venit fratele acelei etiopience si ne-a scos afara pe usa.Si eu cu fratemiu eram faliti de bani si de toate.Am stat pe strazi 2 zile, morti de foame(pana ne-a ajutat sora mea sa ne intoarcem in Anglia).Eu deja nu mai puteam sa adorm nicicum.Eram praf(pe dinauntru) cu tot cu boala si viata asta"(de vis" cu de toate.Crede-ma de toate.
M-am intors in Anglia, unde am reusit sa mai stau cam 2 saptamani(fara sa muncesc, nici macar nu puteam sa mai adormDELOC! ma jur! deci efectiv nu mai dormeam.
Eram in Depresie si am decis sa plec inapoi in Romania. Unde am fost la doctori.Mi-au gasit tot hipertensiunea mare
Si mi-au spus trebuie sa te lasi de fumat neaparat si sa tii acest tratament(9 pastile pe zi)
pritor,almohexal, nefrix, si inca ceva in fine luam 9 pe zi, ca erau si cate 2.
Nu stiu cum a fost prescris acel tratamet,dar mai tare ma facea praf, ma inmuia, mai rau imi facea.Caci prietenii nu ma mai recunosteau,eram si slab,si nici nu imi mai pasa daca ma spal, daca nu, nici nu mai stiam ce e cu mine.(eu sunt din bacau apropo)
Uite unde ma adusese pe mine TOATE PLACERILE.
Stii la ce ma gandeam atunci in acea Depresie profunda? Sa mor.De fapt asta si credeam, ca o sa mor.Numai asta aveam in cap.Ca trebuie sa mor.Nu imi mai pasa de nimeni.Si ce m-ar fi inveselit atunci? NIMIC! absolut nimic(e foarte foarte greu de explicat ce simti in Depresie)
Si am decis atunci sa ma intorc la Dumnezeu, de fapt nu am decis, s-a intamplat pur si simplu.I-am cerut lui Dumnezeu iertare pentru tot ce am facut.Si am inceput sa ma rog(oricum nu puteam sa dorm nicium) era rau, foarte rau si urat.Nu doresc nimanui! Absolut nimanui! sa treaca prin ce am trecut eu.
M-am rugat(eu ma rugam sa ma ierte,ca sa mor iertat,nu sa ma vindece) In fine Am decis sa renunt la tratamentul doctorilor,Si am renuntat(si incepusem sa ma simt mai bine).
Am inceput sa mananc din nou sanatos,m-am lasat de fumat, Si usor usor, mi-am revenit.De atunci(deci de acum 2 ani).ii multumesc incontinuu(pentru ca doctorii nu au reusit sa ma vindece) dar El m-a vindecat!(si fusesem la mai multi doctori,si nu stiau ce am)
Eram zbuciumat,pana in calcaie.Dar m-am vindecat.
Acum nu mai iau pastile(deloc) si ma simt excelent.Mi-am facut si un set de analize(totul e perfect)
Si acum imi pare rau,ca am plecat,sa cunosc,sa fac de toate, sa stiu de doate, sa am de toate.Imi pare rau si acum.pentru ca am cunoscut cat de dura e realiatea, si unde te duce pierzania.
E mult mai mult de spus.Dar ce am povestit eu e foarte pe scurt.
Oricum am intrat in acest sistem(si ma chinui sa ies din el) in totalitate, adica sa ma intorc la acea viata simpla de la inceput(cand mergeam la Biserica, si nu imi doream sa CUNOSC.cI DOAR SA IUBESC(iubeam pe toata lumea) Dar acum inima mea e impietrita inca pe jumatate, si e greu "sa o inmoi la loc" E foarte greu.Caci viata LIBERA, si NEINFRANATA pe care am dus-o m-a schimbat pe mine ca om.M-a facut sa fiu mai rece si mai dur.Si stiu ca nu e bine, pentru ca nu mai sunt fericit ca inainte oricat as incerca.Imi platesc propriile greseli.Nu ma pedepseste Dumnezeu.M-am pedepsit singur!
Acum ma gandesc,ce bine ar fi fost sa nu fi cunoscut de toate,ci sa raman in banca mea Simplu,foarte simplu fara bani, fara nimic, parlit dar FERICIT.
si poate te intrebi de ce nu ma intorc de tot la acea viata.E foarte greu! e aproape imposibil!
Pentru ca odata intrat in acest sistem al mecanismului perfect de sclavie, e greu sa te mai intorci innapoi.

ps: Doctorii isi au rolul lor.Insa nu e de ajuns, pentru ca e usor sa"cazi din nou" fara Dumnezeu!

| Balangagiu a răspuns (pentru Vladuthz):

1. Credincios de la nastere
2. Crestinii ortodocsi tata este preot iar eu teolog.
3. Da s-a intamplat dar mi-am gasit singur raspunsul deoarece ratiunea omeneasca este limitata.
4.depinde
5.Catolicii il declara sfant din timpul vietii dar nu este asa, un om incult cel din timpul nostru.
6.curat la suflet
7.76 de ani
8.a
9. rai un loc in care toate neamurile sunt acolo si in acel loc nu ne mai saturam sa ii dam slava lui dumnezeu prin cantari
Iar iadul un loc in care fiecare este pedepsit dupa pacatele sale dar nu cum il descriu unii cu foc si altele prin alte metode gen claustrofobie, singuratate etc. depinde de pacatele savarsite
10.Cum este acum happy

| SaveTheNature explică (pentru Balangagiu):

Esti teoelog?hee hee.Pai ce ai invatat tu la scoala, ca Papa este sfant?
Nu e sfant. Si Papa are pacate. Ma gandeam ca doar oamenii care nu studiaza despre asta nu stiu.(Papa din prezent e conservator, in sensul ca nu prea ia decizii) Papa Ioan Paul al 2 lea a luat decizii pentru comunitate cu acordul comunitatii.
Papa este pacatos ca toata lumea, si el poate sa greseasca.Depinde de la papa la papa.
Un lucru il pot spune.Atunci cand Papa ia o decizie in numele comunitatii, si pentru comunitate, si cu acordul comunitatii.Decizia lui nu e considerata o greseala.
in rest e un simplu pacatos ca toata lumea(sunt catolic.La biserica ni se spune mereu Papa nu e sfanthee hee De unde va documentati voi?happy
Vezi pe google
10 mituri despre Papa(pe ce site doresti- sunt mai multehappy

| Balangagiu a răspuns (pentru SaveTheNature):

Prietene mai citeste odatawinking.Am afirmat ca nu este sfant aloo.Astea sunt motivele principale deoarece pe noi ortodocsi ne despart de catolicii deoarece ei il declara pe papa sfant inca din timpul vietii si ei cred in purgatoriu(calea de mijloc)

| Vladuthz a răspuns (pentru MyObsession):

1. Pe la varsta de 15 ani
2. Mama jumate crestin ortodoxa jumate atee, tata ateu.
3. Da
4. La fel cum noi tinerii unii suntem mai inteligenti decat altii, la fel si batranii: sunt unii batrani care sunt foarte bine trecuti prin viata si pot da sfaturi utile, sunt altii care doar sunt trecuti prin viata, insa inteligenta lor nu o depaseste pe cea a unui hamster
5. Un om ca oricare altu, in timp ce copii din Africa mor de foame, el poarta coroane din aur
6. Pentru mine om drept inseamna acel om care ii trateaza pe toti cu respect, stie sa intoarca si celalalt obraz cand este cazu, nu este repulsiv, si nu face un bine din frica ci din propria vointa.
7. Depinde si de viata care o duc acum, la cate prostii bag in mine acum sa zic mersi daca apuc 50 de ani laughing, ei hai poate mai mult ca de fumat nu fumez, si de baut mai rar happy
8. Nu poti alege o singura categorie, in ziua de azi ai nevoie de ambele happy
9. Raiul ar fi un loc in care as fi alaturi de toti cei dragi si m-as simti foarte bine, nu as avea nici un stres nimica, ba chiar as putea zbura peste un camp plin cu flori laughing, iar iadul un loc in care toti oamenii care au facut fapte rele sunt chinuiti si torturati (pe eternitate ca asa vrea Dumnezo devil )
10. Libertate inseamna sa poti face ce vrei. Libertate nu poti da la oricine, deoarece nu toti isi cunosc limitele. Libertate totala ar insemna haos si, in cele din urma, distrugerea intregii lumi.

| doctorul5 a răspuns:

Daca stai in Anglia poate nu stii, dar au trecut aia cu recensământul si am mai raspuns la intrebari asemanatoare.rolling on the floor

| Lilia2621 a răspuns:

1. De cind m-am nascut, adica m-am nascut intr-o familie in care toti cred in dumnezeu.
2.Da. Mama mea este adventista si tatal meu este ortodox.
3.Da.
4. Pai cred ca sunt mai inteligenti decit cei tineri, dar nu in toate privintile. Ei au trait o viata si stiu ce inseamna chinuri, greutati si sfaturile lor referitoare la viata sunt foarte folositoare. Dar dupa cum totul se modernizeaza vazind cu ochii, tehnica si multe alte lucruri, as spune ca batrinii sunt mai putini inteligenti in aceasta ramura. Si da, eu as asculta sfatul unui batrin, caci ei stiu cum se traieste si ce inseamna viata.
5. Ca prea multa lume se inchina in fata lui pentru nimic. Adica este un om ca toti ceilalti si nu are dreptul sa se soacoata Dumnezeu pe pamant, deoarece exista un Dumnezeu care ne-a creat si lui trebuie sa-i tinem cinste dar nu lui papa de la Roma.
6.Care are o inima mare, care stie sa se comporte frumos in societate, care poate sa stimeze. Care stie sa ajute si mereu se straduie sa faca ce e mai bun pentru ceilalti din jur. Si cred ca un om bun e acel care crede in Dumnezeu.
7. Nustiu, mai mult de 70 de ani nu ma vad. Dar deja cum va dori dumnezeu, nu vom sti nuciodata cit de lung este firul vietii noatre, trebuie sa treim si vom vedeabig grin
8. Stiu ca nu e cea mai corecta alegere dar aleg a doua varianta, masini, telefoane si calculatoare, caci in ziua de astazi fara ele nu prea faci nimic.
9.Nu cred. Adica nimeni nu a inviat sa spuna daca dupa moarte exista viata.
10. Cred ca daca ar fi libertate, adica daca toti oamenii ar face ce doresc si nu ar respecta toate regulile, drepturile si obligatiile care exista acum in fiecare tara, ar fi un dezastru total, deoarece cum e rea lumea in ziua de azi, va fi haos.

Mi-au placut intrebarile...happy
pa pa
succes

| scary7 a răspuns:

1-de cand m-am nascut
2-crestini
3-da
4-da
5-se putea si mai bine
6-om drept(cinstit) om bun(care ajuta)
7-max 75 ani
8-b
9-rai totul e parfect da parca mai lipseste ceva (coca-cola, jocuri pc internet), iad-rosu negru caldura suferinta
10-sa alerg pe un camp de flori in pielea goala

| pyma a răspuns:

1. Nu sunt nici una, nici alta, dar am Dumnezeul meu, fara intermediari, iar asta nu stiu cum sa o numesc. Am inceput sa cred in ceea ce simt pe la 15 ani.
2. Credinciosi, dar nu practicanti.
3. Da, cand preotul imi spunea pildele si eu ma gandeam cum naiba invii un om din morti dar te sacrifici pentru ce? Pentru niste ignoranti? Pentru oameni?
4. Batranii sunt oameni, atat. Unii invata ceva din viata, altii ba. Nu are relevanta varsta. Si totusi, cand imi vorbeste cineva mai in varsta, am tendinta sa-i acord mai multa atentie. Acum stau si ma intreb, e din cauza varstei oare? Caci dupa primele cuvinte imi dau seama cu cine stau de vorba, asadar. poate varsta conteaza ceva mai mult initial, insa dupa cateva vorbe...
5. Mi-e lehamite.
6. Hmmm, e grele, din punctul meu de vedere, o descriere de genul e mult prea relativa.
7. Eu cred ca am sa mor mai de tinerica asa, deci zic pas.
8. a)
9. Rai=toti cei dragi mie aproape+toate animalele
Iad=eu singura
10. O lume fara egoism.
Mi-a atras atentia intrebarea si chiar mi s-a parut foarte buna.
Felicitari! happy