| Westfalia a întrebat:

Acest primitivism,poate fi compatibil cu Divinitatea, aceea inteligenta a universului?
http://www.youtube.com/watch?v=wmXI4VxYOrw

17 răspunsuri:
| William a răspuns:

Da tu voiai sa il impuste? Daca doar pietre aveau pe vremea aia cu ce altceva sa il omoare?

| Westfalia explică (pentru William):

Ai spus,, cu ce altceva sa il omoare?
Dar de ce nu ti-ai pus intrebarea : De ce trebuiau sa-l omoare?
Chiar se poate crede ca Divinul dă comanda ca un om sa fie omorat (cu pietre sau cu ce,, vrei''tu) pentru nu stiu ce aberație?
Răspunde : Crezi cu tărie că adevarata Divinitate a dat acea comandă?
(indiferent de motiv, sau indiferent unde este scris ) Poti raspunde?

| William a răspuns (pentru Westfalia):

Da, cred cu tarie ca Dumnezeu i-a spus lui Moise sa il omoare pe acel om. Daca nu te intereseaza de ce cred asta nu citi in continuare. In primul rand pentru ca este scris in Biblie si in al doilea rand pentru ca pe vremea aia nu era asa mare lucru daca omorai pe cineva, mai ales daca acel om era pacatos.

| Westfalia explică (pentru William):

Bravo!
Ce zici, dacă IAHWE ti-ar transmite să ucizi, ai face-o?
Si mă repet : indiferent de motiv, indiferent de timp, etc.etc.
Parcă iudeo-crestinismul propagă Dumnezeul iubirii! ce iubire,, vezi'' tu cand pentru o mana de lemne un om este ucis?
Aaa, că este scris in biblie?
Pai tu stii că in biblie mai scrie că David cand si-a luat nevasta a trebuit sa aduca 200 de pielite de pe capul penisurilor, si IAHWE l-a ajutat sa infaptuiască asemenea scarbosenie?
Crezi că inteligenta universala se poate cobori chiar in asemenea hal?
Indobitocire fara margini! http://www.trilulilu.ro/video-cultura/regele-david-si-cele-200-de-preputuri

| William a răspuns (pentru Westfalia):

Cred ca imi pierd timpul explicandu-ti asta fiindca nu cred ca o sa intelegi nimic, dar macar o sa stiu ca am incercat. Tu zici ca omul ala a fost omorat pentru niste lemne, eu zic ca a fost omorat pentru ca a incalcat o porunca a lui Dumnezeu. Intamplarea asta s-a petrecut pe vremea lui Moise (inainte de venirea lui Iisus) iar pe atunci asa se facea. Chiar si la Iisus au venit niste oameni cu o femeie despre care spuneau ca isi inselase sotul si voiau sa o omoare cu pietre dar El nu i-a lasat si a iertat-o pe femeia aceea. Crestinismul se bazeaza pe invataturile lui Iisus nu pe crimele din Vechiul Testament. Nu stiu de ce s-au intamplat atatea pe vremea aia, e prea complicat ca sa inteleg. Nu stiu de ce folosestei iahwe in loc de Dumnezeu dar nu as ucide pe nimeni la comanda. Din cate vad eu, Saul i-a zis lui David sa taie 200 de pielite de pe capul penisurilor. Nu vad cum este implicat Dumnezeu in treaba asta, adica Saul si David s-au inteles intre ei, nu le-a zis Dumnezeu ce si cum sa faca.

| Westfalia explică (pentru William):

Tu nu pricepi nimic?
Ce legatura are in ce timp s-a infaptuit acele crime fara sens?
Chestia e ca ne este indicat faptul ca IAHWE (zis si Dumnezeul lui Israel) a dat acele ordine de crime!
Deci indiferent de timp Dumnezeu este acelasi,nu este schimbator, adică atunci ucide acum nu mai ucide! IAHWE se pare că se,, ocupă'' cu acestea!
Tu crezi ca inteligenta universului se dă după om?
Tu ai fort atent : Saul si-a dat seama ca Dumnezeu a fost cu David!
Să fi mintit Saul?
Ai inteles ce transmite biblia? Dumnezeu (IAHWE) a fost cu David cand a luat acele pelite de pe capul penisurilor! deci l-a,, ajutat'' asa reiese din biblie, nu afirm eu!
Si DA, folosesc IAHWE fiindca acest nume este dat lui Dumnezeu de catre triburille iudeo-crestine! nu de mine!

| William a răspuns (pentru Westfalia):

Eu cred ca Saul a fost de parere ca Dumnezeu l-a ajutat pe David.

| Westfalia explică (pentru William):

Si daca Saul a avut aceasta,,parere'' biblia si-a insusit-o, transformand-o in,, cuvantul lui Dumnezeu''! Sau crezi ca biblia indică cumva ca Saul este un mincinos? Dacă, crezi că biblia indică asa ceva, arata-mi unde?

| William a răspuns (pentru Westfalia):

Doar nu ai vrea sa scrie in Biblie: Saul a crezut ca Dumnezeu a fost cu David. Oricum cred ca Saul a zis asta fiindca David ucisese 200 de oameni si scapase. Sa nu uitam ca Saul i-a dat sarcina asta lui David ca sa il omoare, voia ca el sa cada in mainie filistenilor (sau cum s-or numi). E destul de usor sa interpretezi gresit ce scrie in Biblie. Eu abia acum mi-am dat seama ca Dumnezeu il ajutase pe David sa scape cu viata nu sa taie 200 de pielite de pe capul penisurilor.

| Westfalia explică (pentru William):

Intocmai,daca Saul era convins ca David va murii in acea,,aventura'', a tras concluzia că numai prin ajutorul lui IAHWE a,,scapat'', unde mai pui ca a adus dublu pielițele de pe penis, fata de cat ii ceruse!
Deci IAHWE l-a ajutat, biblia nu minte, nu?

| William a răspuns (pentru Westfalia):

Da, l-a ajutat sa scape cu viata.

| Westfalia explică (pentru William):

L-a ajutat sa scape cu viata? de ce?
că să aibă posibilitatea de a lua cele 200 de pielite de pe capul penisurilor, deci, ca sa-si indeplinească cerinta scarboasa!

| William a răspuns (pentru Westfalia):

L-a ajutat sa scape cu viata dupa ce omorase 200 de oameni ca sa se casatoreasca cu fata cea mare a lui Saul.

| Westfalia explică (pentru William):

Ok.mare,,rezolvare'' cu acest ajutor a lui IAHWE!
Intr-adevar, acest IAHWE a,, salvat ''lumea prin aceasta poveste cu pieliti de penis!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai trezit si tu ezact ca nea ion ca e si el om.nu era primitivism.era rezultatul neascultarii, exact cum a patit si adam .moartea.numa ca la adam nu a fost imediat, hotararea fiind luata de Domnul.iar la idiotul ala hotararea a fost luata de toata comunitatea, si adusa la indeplinire cu exces de zel asa cum fac oamenii in general si cum faci si tu in mod special fara sa amintesti ca este vorba de vechiul testament pentru edificarea unor ingusti la minte.

| Westfalia explică (pentru anonim_4396):

Nu era primitivism?
Dar ce ti se pare cand David a ucis si le-a luat pielitele de pe capul penisurilor la 200 de oameni? Cultura? Tu de ce nu-i urmezi exemplu, ca doar este,, stramosul''tau iudeu!
http://www.trilulilu.ro/video-cultura/regele-david-si-cele-200-de-preputuri

Răspuns utilizator avertizat