| albaKiara a întrebat:

ALBERT EINSTEIN NU A FOST ATEU! El credea in Dumnezeu! Uitati cateva lucruri ce a spus chir el:
"Consider doctrinele evolutioniste ale lui Darwin, Haeckel si Huxley ca apuse fara speranta!"
-- Albert Einstein
"Omul il intalneste pe Dumnezeu in spatele fiecarui usi ce stiinta deschide"
"Nu este nimic, fără îndoială, ce calmeaza spiritul ca un vin și o religie adevărată."
"Cazul este modul ce Dumnezeu folosește atunci când vrea să rămână anonim."
"Ciudat cum știința care, în zilele de demult părea inofensiva s-a transformat într-un coșmar care zguduie tot.
"Omul de stiinta nu este alt ceva decat un filozof sarac"

Bine poate nu demonstrez ca el credea in Dumnezeu dar citind cartile lui am remarcat ca nu ii placea stiinta. Avea modul lui de a fi om de stiinta.
PS:ma iertati pentru greseli dar cartea de unde am luat astea era in italiana si a trebuit sa traduc singura (romana am cam uitat-o) big grin

95 răspunsuri:
| albaKiara explică (pentru BlackSulphur):

Sincer m-am saturat sa ma cert din motivele astea. Daca noi doi am fi fiecare presedinti a unei tari la ora asta ar fi explodat deja un razboi.S-o lasam balta ca nu ajungem nicaier.

| BlackSulphur a răspuns (pentru albaKiara):

Sincer, eu nu as incepe razboi, nu as avea motiv. Din partea ta si celor ca tine m-as astepta! Ca tot era vorba de "tehnologia razboiului", ce ar fi ca tu sa folosesti sabii si eu nucleare? Pare corect, eu stiinta, tu religie!

| RAY a răspuns (pentru albaKiara):

Bine ca recunosti ca tot ce ai scris e o minciuna, e bine ca ai recunoscut

| albaKiara explică (pentru RAY):

Pa.

| AvalohAlyn a răspuns:

Albert Einstein era intre credinta in Dumnezeu si agnosticism.S-a orientat si bazat mai mult pe agnosticism in mare parte.
Totusi are cateva citate in lucrarile lui care imbratiseaza creationismul.Si pentru asta il admir.
Sa nu uitam celebra discutie cu profesorul cu intunericul care este absenta luminii etc in Il sprijina si vorbeste despre Dumnezeu.
Oricum, inainte de toate Einstein a fost un om foarte inteligent.

| albaKiara explică (pentru AvalohAlyn):

Stiu! Il admir mult pentru ca spune lucruri remarcabile, iti deschide ochii spre lume! happy

Răspuns utilizator avertizat
| albaKiara explică (pentru Dani_Doroga_1984):

Musulmanii nu sunt crestini.Ei sunt total fanatici! laughing Acum cateva zile au dat afara din Arabia Saudita niste barbati pentru ca erau prea frumosi si se temeau ca puteau sa excite femeile laughing!

Răspuns utilizator avertizat
| albaKiara explică (pentru Dani_Doroga_1984):

Fiecare isi alege credinta.Eu sunt crestina tu esti altceva. Punct! Nu are rost sa incercam sa schimbam religia celorlalti pentru ca nu ajungem nicaieri.

| Calininio a răspuns:

Iti dai seama ca daca veneam cu acelasi titlu, dar pe dos, nu era cu nimic mai credibil, nu? Hai sa incercam:
ALBERT EINSTEIN NU A FOST CREDINCIOS! El NU Credea in Dumnezeu!

citatele 1, 2, 3, si 5 nu exista. Citatul 6 nu dovedeste nimic, si citatul 4 nu am reusit sa-l gasesc pe nicaieri in nici o forma, in nici o limba, catalogat ca fiind adevarat, deci si concluzia este ca nu exista.

Ce vrei sa demonstrezi cu treaba asta? Ca "voi" credinciosii nu sunteti atat de prosti pe cat pareti? In loc sa inventati lucruri, mai bine comportati-va normal si ganditi rational.
Intre timp, uite un citat al lui Einstein care poate fi verificat, si care e destul de concludent. Apropos, Einstein nu era nici ateu, de asta nu incerc sa subliniez asta, decat ca un exemplu al faptului ca nu poti pune un titlu scris cu majuscule si sa fie deja considerat adevarat. Einstein s-a declarat agnostic.

"I do not believe in a personal God and I have never denied this but have expressed it clearly. If something is in me which can be called religious then it is the unbounded admiration for the structure of the world so far as our science can reveal it." (Albert Einstein, 1954)

| BlitzkriegJack a răspuns:

"Sfarcurile mele sunt in forma de cub" - Albert Einstein

Vezi? Oricine poate crea un citat al lui Einstein. Si nu ai cum sa dovedesti ca nu sunt adevarate.

| albaKiara explică (pentru BlitzkriegJack):

Le-am luat din biografia lui, incultule!

| albaKiara explică (pentru Calininio):

Da copy and past pe internet de la citatele mele si o sa vezi ca sunt ale lui! SI IN PLUS DE UNDE STII CA NU SUNT ALE LUIVoi ateii nu vreti sa stiti adevarul si va inventati minciuni! Cauta cartea lui biografica, eu am luat de acolo citatele!

| BlitzkriegJack a răspuns (pentru albaKiara):

Calm. Nu are rost sa ne insultam. Avand in vedere ca nu Albert Einstein insusi a scris acea biografie, afirmatia ta ramane la fel, nefondata.

Apache
| Apache a răspuns:

Si?

| HueyFreeman a răspuns:

Einstein era evreu si tu ne zici ca avea credinta in zeul crestin? Nici in zeul iudaic nu credea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa rad, sau sa planglaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Bine poate nu demonstrez ca el credea in Dumnezeu dar citind cartile lui am remarcat ca nu ii placea stiinta."
Cred ca intrebarea legitima asupra acestui context este: Ce naiba zici tu aici?laughing adica daca nu voia sa fie om de stiinta numai studia stiita.

| albaKiara explică (pentru anonim_4396):

Intr-un interviu a zis ca daca ar fi posibilitatea de a se naste din noi ar vrea sa fie electrician.

| albaKiara explică (pentru HueyFreeman):

1.Noi crestinii avem acelasi Dumnezeu ca si evreii.Si Iisus este evreu dar noi ne rugam la el pentru ca suntem la fel noi dar nu ai de unde sa stii pentru ca arunci prostii din gura fara sa te documentezi.
2 In toate cartile sale einstein spunea Dumnezeu foarte des.
3 Era agnostin NU ATEU deci credea intr-o divinitate monoteista si singurele divinitati monoteiste se gasesc in religiile crestine evreiesti si musulmane! Sper ca te-am lamurit.

| albaKiara explică (pentru BlitzkriegJack):

Ba el a scris-o! Am zis biografie pentru ca a scris-o el. Daca ziceam autobiografie inseamna biografia vietii mele scrisa de manuta mea.COMPRIENDE?

| HueyFreeman a răspuns (pentru albaKiara):

1. Da, exact. Si zi-mi ca Allah sau YHWH sunt tot 'nezo, dar sub un alt nume.
2. Care carti? Ai citit vreuna? Nu, ai gaist "citate" pe internet. "Nu tot ce se gaseste pe internet este si adevarat." -Frodo Baggins
3. *agnostic Nici nu am presupus ca era ateu, el era cel mult panteist. Stii ce este ala un agnostic? Nu, nu prea. Agnosticii sunt cei ce zic ca nu putem stii daca exista sau nu divinitatea. Da, crestinismul este foarte monoteist, 'nezo, Gizas Craist si Fantoma Sacra.

"Sper ca te-am lamurit." Ti se pare ca sunt nelamurit?

| HueyFreeman a răspuns (pentru albaKiara):

Cum te poti contrazice in asa hal in doua randuri?

BTW, "biografie vietii mele" este pleonasm.

| albaKiara explică (pentru HueyFreeman):

Bun deci sa zicem ca Dumnezeu (Doamne iarta-ma) nu exi**a.Noi crestinii cand murim nu avem nimic de pierdut dar nici voi.Dar daca chiar exista? Daca va gasit pe Sfantul Petru la poarta raiului care va spune ca pentru rautatea si batjocora voastra trebuie sa platiti? Daca exista cum spun eu singurul mod de a va salva este sa regretati in mod sincer. Dumnezeu iarta pe oricine iarta si ii pare rau pentru faptele sale.El iarta si uita.O sansa ai si tu.Nu o arunca.

| HueyFreeman a răspuns (pentru albaKiara):

Parampam. Pariul lui Pascal, nu-i ceva foarte eficient. ( http://www.atei.ro/Text/pp.html ). Daca gresesti si te trezesti in Tartarul grecilor sau Underworld-ul condus de Hel al nordicilor? Daca vei ajunge in iadul oricarei alte religii? 'nezo iertatorul. Cel care omoara si distruge in stanga si-n dreapta este iertatorul suprem, ma faci sa rad.

| albaKiara explică (pentru HueyFreeman):

Si tu pe mine.

| Vladuthz a răspuns (pentru albaKiara):

Dafuq?! Uite-te putin in jurul tau la acest univers, e dominat de anumite legi si construit intr-o maniera atat de inteligenta si perfecta, incat numai o forta rationala l-ar fi putut rea. Dumnezeul biblic este 100% irational, Einstein vorbea de un dumnezeu rational, o forta rationala, nu se referea la dumnezeul biblic.

| albaKiara explică (pentru Vladuthz):

Daca lumea ar fi fost condusa doar de ratiune nu ar mai exista nici joaca, nici dragostea si nici imaginatia.Am fi toti....atei.Trist nu?