| albaKiara a întrebat:

ALBERT EINSTEIN NU A FOST ATEU! El credea in Dumnezeu! Uitati cateva lucruri ce a spus chir el:
"Consider doctrinele evolutioniste ale lui Darwin, Haeckel si Huxley ca apuse fara speranta!"
-- Albert Einstein
"Omul il intalneste pe Dumnezeu in spatele fiecarui usi ce stiinta deschide"
"Nu este nimic, fără îndoială, ce calmeaza spiritul ca un vin și o religie adevărată."
"Cazul este modul ce Dumnezeu folosește atunci când vrea să rămână anonim."
"Ciudat cum știința care, în zilele de demult părea inofensiva s-a transformat într-un coșmar care zguduie tot.
"Omul de stiinta nu este alt ceva decat un filozof sarac"

Bine poate nu demonstrez ca el credea in Dumnezeu dar citind cartile lui am remarcat ca nu ii placea stiinta. Avea modul lui de a fi om de stiinta.
PS:ma iertati pentru greseli dar cartea de unde am luat astea era in italiana si a trebuit sa traduc singura (romana am cam uitat-o) big grin

95 răspunsuri:
| anabelisa a răspuns (pentru albaKiara):

Imi cer scuze daca o sa te deranjeze interventia mea,dar cei ca tine spun ceva de genul atunci cand nu gasesc nicio solutie pentru a rezolva o problema:Fie ce-a vrea Dumnezeu!
Stii vorba aceea:''Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista.''
El ti-a dat minte ca sa poti gandi, sa poti sa te descurci in viata, dar oamenii ca tine asteapta sa le rezolve Dumnezeu problemele.
Daca nu se intampla cum am vrea noi, atunci ajungem sa zicem ca Dumnezeu e vinovat pentru toate relele ce ni se intampla.
Cum mai putem vorbi de credinta?

| Prose15 a răspuns:

O minciuna

| albaKiara explică (pentru anabelisa):

Ai inteles gresit eu sunt exact invers! Daca Dumnezeu nu imi da ceva eu inteleg pentru ca El ne da numai cea ce avem nevoie! O seara placuta!

| anabelisa a răspuns (pentru albaKiara):

Din afirmatiile pe care le-ai facut, asta reiesea.
Ma rog, ai inteles altceva decat ceea ce voiam sa spun.
Eu ma referam la situatiile negative din viata.
Si nu mi-ai raspuns la intrebare, dovada ca nu poti sa-ti sustii punctul de vedere.

| Vladuthz a răspuns (pentru albaKiara):

Ok, o seara placuta si tie.