| albaKiara a întrebat:

ALBERT EINSTEIN NU A FOST ATEU! El credea in Dumnezeu! Uitati cateva lucruri ce a spus chir el:
"Consider doctrinele evolutioniste ale lui Darwin, Haeckel si Huxley ca apuse fara speranta!"
-- Albert Einstein
"Omul il intalneste pe Dumnezeu in spatele fiecarui usi ce stiinta deschide"
"Nu este nimic, fără îndoială, ce calmeaza spiritul ca un vin și o religie adevărată."
"Cazul este modul ce Dumnezeu folosește atunci când vrea să rămână anonim."
"Ciudat cum știința care, în zilele de demult părea inofensiva s-a transformat într-un coșmar care zguduie tot.
"Omul de stiinta nu este alt ceva decat un filozof sarac"

Bine poate nu demonstrez ca el credea in Dumnezeu dar citind cartile lui am remarcat ca nu ii placea stiinta. Avea modul lui de a fi om de stiinta.
PS:ma iertati pentru greseli dar cartea de unde am luat astea era in italiana si a trebuit sa traduc singura (romana am cam uitat-o) big grin

95 răspunsuri:
| Vladuthz a răspuns (pentru albaKiara):

Ratiunea este ceea ce mentine in echilibru lumea. Tu ai impresia ca un ateu este rational 100% laughing? Poti fi rational si sa stii sa te simti bine in acelasi timp. Depinde ce intelegi tu prin ratiune.

| albaKiara explică (pentru Vladuthz):

Un pic de ratiune nu strica pentru ca fara ratiune am fi usor de manipulat dar nu strica si un pic de nebunie cateodata big grin.

| Vladuthz a răspuns (pentru albaKiara):

Tot nu inteleg ce legatura are una cu alta. Noi vorbeam de facerea lumii. Eu mi-am spus parerea ca lumea nu are cum sa fie creata de dumnezue biblic deoarece ala era un retardat care nu stia nimica, era un psihopat, lumea este atat de bine ordonata si structurata incat nici nu suntem in stare sa o intelegem, numai o forta rationala ar fi putut-o crea. Acea forta nu ne impune noua cum sa fim, noi suntem cum dorim si cum vrem. Eu nu ma refer in sine la caracterul omului, ci la forta care ne-a creat.

| albaKiara explică (pentru Vladuthz):

Te-ai gandit vreodata ca poate noi vrem sa fim crestini fara sa alegem? Asa cum unii aleg sa fie atei, altii vegetarieni sau mai stiu eu ce asa eu am ales sa fiu crestina pentru ca ma face fericita! Ma face sa ma simt in siguranta pentru ca stiu ca forta cea mai puternica, iubitoare si buna din Univers, Insusi Dumnezeu este cu mine si ma protejeaza ca un tata minunat ce mi-a dat o familie minunata si ma face o persoana mai buna si mai iubitoare.Eu sunt super fericita cand sunt crestina.Bine,te inteleg ca vrei sa fii cum vrei, Dumnezeu exista si te v-a trimite in Iad daca nu il vrei pe El.Sunt doar doua Posibilitati:Rai Dumnezeu, Iad tot celalalt. Daca nu il vrei pe Dumnezeu El NU TE OBLIGA! El vrea ca tu sa fii liber si te trimite in iad pentru ca tu ai ales sa fii trimis in iad.Te-ar vrea langa El dar ca un tata bun ce este nu te obliga sa stai de partea Lui.

| Vladuthz a răspuns (pentru albaKiara):

,,. Daca nu il vrei pe Dumnezeu El NU TE OBLIGA!"
" Dumnezeu exista si te v-a trimite in Iad daca nu il vrei pe El"

Sa inteleg ca nu sunt obligat sa il aleg, ceea ce mi se pare corect, insa daca nu o fac ajung in iad? Unde este logica aici?

,, Insusi Dumnezeu este cu mine si ma protejeaza "

Continua sa te minti singura si sa-ti hranesti iluzia, singura care e cu tine tot timpul esti tu, tot ceea ce ai realizat ai realizat datorita tie si nu unui zeu imaginar. Tie iti este frica oare sa te despreinzi de credinta din cauza pedepsei cu iadul? Tu il accepti pe dumnezeu doar pentru ca ti-e frica sa ajungi in iad? Atunci ce fel de tata iubitor este acesta care te tine langa el, altfel te trimite in iad? Gandind asa ii vei invata gresit si pe copiii tai, asta face pana la urma religia, da anxietati de personalitate si baga frica fara motiv in oameni. Te simti fericita pentru ca vezi partea buna a lucrurilor, insa daca citesti vechiul testament de la un cap la altul ai sa ajungi ingrozita si oripilata.

| albaKiara explică (pentru Vladuthz):

Fara Dumnezeu nu concretizam nimic in viata. Punct.

| Vladuthz a răspuns (pentru albaKiara):

laughing Cine spune asta? Si de ce punct?

| albaKiara explică (pentru Vladuthz):

Eu.Virgula,

| asasaasa a răspuns:

In caz ca nu te ai prins multe din ce zis el si ai scirs u le a zis ca pe o gluma, ceva retoric

| Vladuthz a răspuns (pentru albaKiara):

Un dumnezeu care se presupune ca ar trebui sa fie bunatatea si ratiunea suprema si totusi se impune cu frica, mie nu-mi suna deloc a bunatate si nici a ratiune.

| Vladuthz a răspuns (pentru Vladuthz):

Mai degraba un tip foarte instabil emotional care ii instabilizeaza si pe altii.

| albaKiara explică (pentru Vladuthz):

Tu daca ai fi un zeu ce ai face? Ai lasa ca creaturi fara nici o putere sa te ia peste nas pentru ca tu esti prea bun cu ei? Dumnezeu e ca un fel de tata, isi iubeste fiii dar cand acestia gresesc el ii pedepseste pentru ca sa invete sa nu mai faca rele.

| Vladuthz a răspuns (pentru albaKiara):

Creaturi fara putere? Ti-ai testat propriile puteri si ai vazut ca nu ai nici una? Daca as fi intr-adevar zeu, as incerca sa indrept oamenii, nu sa-i trimit in iad pentru o eternitate, indiferent de ceea ce au facut. El nu iubeste nimica daca spune ca avem dreptul sa nu-l alegem, dar totusi ne trimite in iad daca nu o facem. Se cheama psihopatie. Oamenii nu au fost creati pentru a fi controlati, ci pentru a avea libera gandire. Odata ce ai libera gandire, cunosti perfect ce inseamna ordine si pace, fara sa ai nevoie de vreun zeu maniac care sa te ameninte cu IADUL PENTRU ETERNITATE!

| Vladuthz a răspuns:

I believe in Spinoza's God who reveals himself in the orderly harmony of what exists, not in a God who concerns himself with the fates and actions of human beings. (Albert Einstein)

Tot albert einstein avea un citat in care spunea,, daca oamenii au ajuns sa faca un bine doar pentru a astepta o recompensa in viata de apoi, atunci suntem jalnici".

Einstein din cate stiam era agnostic. Mie unul asa mi se pare cel mai corect din urmatoarele motive: nu avem nici o dovada concreta a existentei unei forte divine (in afara de oamenii care pretind asta), prin urmare a ne imagina si a ne inchina la ceva este o tampenie demna de orice minte inchisa. Observand lumea din jur si contempland putin (mai ales daca cunosti si putina fizica) vezi ca totul este intr-o ordine incredibil de fireasca, inclusiv omul, care este o creatie foarte complexa. Asta ar presupune existenta unei forte care a creat totul, nimeni nu stie cum, cand sau cine/ce, putem doar presupune. Iar daca intr-adevar exista aceasta forta, in nici un caz nu doreste sa-i facem icoane, statuii sau alte prostii si sa ne inchinam la ea (personal ca zeu eu as rade daca mie mi-ar face cineva asa ceva). Prin urmare, consider ca ca agnosticismul este cea mai buna orientare,, religioasa" pe care cineva o poate avea.

BTW: agnostic= persoana care nu infirma sau afirma existenta unei divinitati/forte, ramane neutra din acest punct de vedere.

| albaKiara explică (pentru Vladuthz):

Bai ce enervanti sunteti voi ateii! Intai spuneti ca nimeni nu ar trebui obligat sa fie crestin si acum spui ca ar trebu sa fim obligati? Spuneti in stanga si in dreapta:"copiii nu ar trebui botezati ca sa-si aleaga singuri religia" si chestii de genu! Noi de ce credeti ca potezam bebelusii? Ii botezam ca sa-i protejam de iad si de rele ca ateismul care duce in iad. Dumnezeu nu te trimite in iad pentru ca vrea.Este satan cel ce te ia direct imediat sa mori fara sa dai ochii cu Dumnezeu.Nimeni in afara de patru ingeri nu L-au vazut pe Dumnezeu, nici macar satan.Deci nu Il cunosti pe Dumnezeu. Taci inainte de a-L critica!

| Behindyou a răspuns:

Da nici n-a fost FANATIC cum sunteti voi.

| albaKiara explică (pentru Behindyou):

FANATICA e mama ta! Eu nu sunt fanatica! De unde stii tu ca-s fanatica ca alti crestini?

| Behindyou a răspuns (pentru albaKiara):

Am zis voi, n-am zis tu. Si de unde o cunosti pe mama? Mai degraba, de unde n-o cunosti pe mama? Ca ea nu e deloc fanatica...

| Vladuthz a răspuns (pentru albaKiara):

Tu macar citesti ceea ce debitezi? Presupunand ca nu botezi un bebelus, care are 0 pacate si moare, satan il ia in iad, iar dumnezeu permite acest lucru? Nu ti se pare cam...penal? Inca ceva? Ce ai inteles tu din ce am zis eu?

"Intai spuneti ca nimeni nu ar trebui obligat sa fie crestin si acum spui ca ar trebu sa fim obligati?"

Cand am spus eu acest lucru?
Lasand aceste glume la o parte, pentru ca efectiv noi discutam parca in gluma aici, mai ales la ce imi zici tu (ca satan te ia in iad si nu stiu ce ingeri), in lume nu exista in sine bine si rau. Acesti 2 termeni sunt atribuirile noastre, ale oamenilor, ce le dam lucrurilor in functie de propriile pareri subiective. Exista doar lucruri sau fenomene si atat. Faptul ca tu sau un grup de oameni ce creeaza o religie considera acel lucru ca fiind bun sau rau e altceva. Si totusi nu pot sa inteleg de ce te referi la,, noi" cu aceastra adresare: voi ateii! Nu uita ca suntem toti oameni, romanii, tiganii, ungurii, musulmanii, homosexualii etc. Indiferent de ce rasa/religie/culoare/orientare sexuala este cineva, este om si pana cand nu vom ajunge sa intelegem lucrul asta si sa ne vedem pe toti ca unul, tot timpul vor exista dispute. Observ ca esti putin cam micuta pentru asemenea dezbateri, eu unul doar atat iti zic pentru a medita (pentru ca si eu am fost crestin si m-am gandit): daca intr-adevar este asa cum zici, iar atunci cand te nasti se presupune ca ai pacatul stramosesc mostenit de la adam si eva, si nu apuci sa te botezi si mori, atunci mergi in iad. Ti se pare corect? Ti se pare logic in primul rand? Ce vina am eu sau oricare alt bebelus care se naste de ce au facut aia de acum 2000 de ani? Daca bunicul tau l-ar fi omorat in tinerete pe bunicul altui copil, iar acel copil vine si te cauta si iti zice ca vrea sa te omoare pentru ca sa-si razbune moartea propriului sau bunic, ti se pare ok? Si mai ales ca acel nou nascut sa ajunga in iad, iar dumnezeu sa mai si permita lucrul acesta? Chestiile astea nu se leaga si nu sunt valide intr-o lume ca a noastra, daca exista intr-adevar un dumnezeu, bag mana in foc ca in nici un caz nu e asa cum il descrii tu. Ar fi mult prea stupid sa fie asa.

| anabelisa a răspuns (pentru Vladuthz):

Sunt de acord cu tine.
Fara ratiune am fi pierduti!

| anabelisa a răspuns (pentru Vladuthz):

Imi place modul tau de gandire!

| Polonic1 a răspuns:

Deci care este intrebarea?

| sherkhan a răspuns:

Eu daca sunt ateu inseamna ca tb sa fiu marginalizat, care e problema e alegerea mea, nu cred. valabil si cu restul

| albaKiara explică (pentru Vladuthz):

Nu sunt micuta si sunt perfect capabila sa tin un discurs si sa intelelg ca nu vom ajunge nicaieri cu discutiile astea ateu-crestina.Sunt convinsa ca Dumnezeu face doar ce este mai bine pentru noi.Nu poti sa ma faci sa schimb idea si nici eu pe tine.S-o lasam balta.Seara placuta :* happy.

| Vladuthz a răspuns (pentru anabelisa):

Prefer gandirea libera, ratiunea omul deja o are in el, trebuie doar sa aiba mintea limpede si curata ca sa o poata aplica/folosi.

| albaKiara explică (pentru Vladuthz):

Am zis seara placuta.

| Vladuthz a răspuns (pentru albaKiara):

Ahem....agnostic*-crestina. Esti convinsa fara sa ai o explicatie, deoarece nu ai una si este mai usor sa accepti ca,, da bine el face bine pentru ca asa face". Uita-te la lumea din jur, ti se pare ca totul e ok? Ok atunci....stie el dumnezeu ce face.

| albaKiara explică (pentru Vladuthz):

Dumnezeu vrea doar ce-i mai bine pentru noi si noi trebuie sa nu Il judecam pentru cea ce face.Sa fii crestin nu este greu.
PS Chestia cu logica ca e mai importanta nu este adevarata.Sufletul nu se masoara cu un metru.

| Vladuthz a răspuns (pentru albaKiara):

Asa este, atata timp cat acel bebe nu a facut nici un rau, DAR NU A FOST BOTEZAT direct in iad cu el, fara nici o discutie. La naiba cu logica!
Inchizi ochii in fata unor minciuni. Intr-adevar a fi crestin este al naibii de usor, nu presupune nimic in afara de supunere,,, crede si nu cerceta/gandi". In schimb este mai greu sa-ti deschizi,, al 3-lea ochi" si sa meditezi asupra lucrurilor. De fapt doar partea cu deschisu e mai,, greoaie", depinde cat de introvertita esti, ganditul e usor. De asta ti-a fost dat creierul, pentru a-l folosi, a gandi si a medita asupra lucrurilor. Tine minte un singur lucru: tu esti propriul tau dumnezeu.

| albaKiara explică (pentru Vladuthz):

Eu mi-am folosit creierul si am ales de una singura sa fiu crestina.