Întrebare recomandată | unbaiatanonim a întrebat:

Am 17 ani si as dori retragerea de la ora de religie, dar parintii mei sunt prea idioti ca sa-mi dea o semnatura, ce as putea face in legatura cu asta? Din cate am auzit exista o lege a cultelor sau ceva de genu prin care te poti scoate singur daca ai minim 16 ani.

45 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

De la 16 ani, este DREPTUL TAU de copil sa alegi religia pe care o vrei sau sa nu alegi nici una (ateu)

Citeste drepturile copilului!
Dreptul nr 16:

''Copilul are dreptul la libertate de gândire, de conștiință și religie. Religia copilului care a împlinit 14 ani nu poate fi schimbată fără consimțământul acestuia; copilul care a împlinit vârsta de 16 ani are dreptul sa-și aleagă singur religia.''

| anonimg a răspuns:

Aici http://www.edu.ro/index.php/pressrel/7480 am gasit lucruri interesante.

"Ministerul Educaţiei şi Cercetării face următoarele precizări:
- Disciplina Religie nu este obligatorie pentru elevi. Dreptul la opţiune al elevului şi părintelui a fost şi rămâne consemnat în lege. Elevii pot opta între disciplina Religie şi disciplina Educaţie Moral Religioasă.
- Ministerul Educaţiei şi Cercetării este obligat prin Decizia Curţii Constituţionale nr. 72 din 18 iulie 1995 să cuprindă disciplina Religie în planurile cadru precum şi să normeze posturilor necesare.
- Elevul care a împlinit vârsta de 10 ani îşi poate exprima opţiunea cu privire la studierea religiei în conformitate cu normele privind Legea protecţiei copilului."

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Din idioti un idiot iese ai dreptate; imi place de tine ce de mai tii la parinti, cred ca asa se mandresc si ei cu tine; asta e gradul maxim de indobitocire fara de Dumnezeu daca ai ajuns sa-ti denigrezi parintii

| Wehrmacht a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Ce dracu' o toti ardeti cu "parintii sunt parinti si trebuie respectati" ma? Voi sunteti chiori? Cred ca si daca v-ar bate non stop ati fi de partea lor.Ce daca sunt parinti? Daca nu sunt de partea ta nu vad de ce i-ai iubi.

| mODIN a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Cum poti sa fii asa de retardat? El nu crede in Dumnezeu si parinii lui il obliga sa creada! Pana la urma nu scrie in biblia voastra tampita ca trebuie sa-i lasi pe toti sa creada ce vor?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru mODIN):

Retardat esti tu prietene si cu toti ai tai, ai o singura greseala te-ai nascut viu

| ErrorFound a răspuns:

Simplu:Iesi de la ore.
Pe mine ma injura profa de toti dracii, dar nu lasam astfel de specimene sa ne afecteze, nu-i asa dragul meu frate?

| unbaiatanonim explică (pentru ErrorFound):

Plec de la ore, imi pune absent => situatie neincheiata/40 de absente => Repetent/exmatriculat happy Interesant.

| ErrorFound a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Eu i-am dat dracu pe toti, am ajuns la director si i-am explicat situatia. Happy?

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Eu am vorbit cu directoare si i-am explicat ca nu are rost sa continui cu ora de religie, si am facut in schimb un optional spaniola ceva de gen

| KristalPop a răspuns:

Eh... Eu unul, te-aş sfătui să mergi în continuare la ore şi să renunţi la ideea de a nu mai face religia la şcoală, mi se pare o materie foarte uşoară, practic e o poveste şi pe desupra, în acest fel îţi mai poate creşte şi media generală. Multe din faptele şi întâmplările din religie sunt ştiute chiar fără să înveţi. Chiar dacă tu nu eşti credincios şi nu crezi ceea ce spune Biblia, cel puţin e bine pentru cultura ta generală.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma ce fata de prost ai.probabil daca-ti iei masca, vei semana cu parintii tai aia idioti? lasa-ti masca pe fata.mai bine prost decat idiot.bag sama ca tu i-ai facut pe ei nu-i asa? pe parintii tai? asa-s astia.prosti,de nu stiu cum ii cheama cu buletinul in mana. daca n am fi oi copii sa avem grija lor i-ar manca cainii.

| Liviu a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt curios ce fata ai tu prietene de te legi de copii, ai vreo problema ceva? Ti se pare cumva ca e urat? ca nu are o mana sau un picior? Termina cu prostiile astea, lasa omu sa aleaga.Nu trebuie sa fim toti ateii, sau toti crestini capis? Bagati mintile in cap, ca daca nu se gaseste vreo unu ca mine sa ti le bage fortat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Liviu):

Ma liviule? da lasa. voiam sa zic ceva da nu am cui.cat despre bagatul mintilor in cap, pofteste cand doresti.problema nu e de crestinism ori de ateism ma blegule.ci de parinti idioti.ai si tu doi? la fel?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Liviu):

Retardat esti tu prietene si cu toti ai tai, ai o singura greseala, te-ai nascut viu

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Liviu):

Scuze daca a ajuns vreun mesaj naspa la tine era pentru altcineva

| Liviu a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde de om prietene, daca parinti sunt prea idioti sa isi educe copilu cum spui tu.COpilu isi face singur educatie.Cat despre parinti me, asa cum sunt ei, au pus o paine pe masa.Nu am dormit cu stomacu gol cum dormi tu happyacum imi castig painea singur, deci ciouc mic, joc de glezen, la T/A cu tine happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai da nu ma pot abtine ma, ma prosti parinti mai ai.o zicala glasuieste; foarte natural imi pare, despre parintii idioti; din stejar; stejar rasare.

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

"din stejar stejar rasare".Si el de ce nu este crestin?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Nu stiu intreaba-l.da zicala are dreptate.ori nu ai inteles-o ori nu te ajuta capul.si nu m-ar mira.

| unbaiatanonim explică (pentru anonim_4396):

Dar vad ca esti destul de frustrat. Nu ai mancat azi nimic de te enervezi asa? laughing

| LordBolton a răspuns (pentru unbaiatanonim):

El e mereu frustrat happy dar ce sa ii faci.

oricim la 16 ani poti sa iti schimbi religia,(Romania este o tara idioata care iti baga o religie pe gat)

| MisFit20 a răspuns:

Da te poti retrage de la ora, daca ai alta religie si demonstrezi, iar la sfarsitul semestrului aduci notele pe care le-ai primit la Biserica cultului tau.

| NOname a răspuns (pentru MisFit20):

"...te poti retrage de la ora, daca ai alta religie si demonstrezi, iar la sfarsitul semestrului aduci notele pe care le-ai primit la Biserica cultului tau."

Şi cei care nu au nicio treabă cu religia şi nu au niciun cult?
Practic, non-religioşii sunt discriminaţi şi siliţi să devină religioşi (sau să mimeze). Chiar nu mai poţi fi liber la cap în ţara asta?!

| MisFit20 a răspuns (pentru NOname):

Stiu ca e o lege tampita dar nu am facut aceasta lege eu.Da esti obligat de vreme ce esti roman, esti obligat prin lege sa fi si "crestin", nu poti alege tu, din punctul meu de vedere e o mare cacealma.

| NOname a răspuns (pentru MisFit20):

E o mare idioţenie, mai ales într-o ţară care se vrea democratică.

| MisFit20 a răspuns (pentru NOname):

Asta nu e nimic, atat de hipnotizati sunt unii de "credinta" incat refuza sa mai poarte un dialog cu tine, de vreme ce aduce argumente contra cliseelor in care el traieste. Tara o sa fie una democratica atunci cand oamenii isi vor schimba mentalitatea pana atunci ramanem o obste rahitica in dezvoltare spirituala(nu religioasa), si intelectuala.

| Wehrmacht a răspuns (pentru MisFit20):

Religia ar trebui aleasa pana sa ai 18 ani.E o cretinitate sa ti se spuna in ce zeu sa crezi pentru ca nu esti major.Constitutia nu se aplica celor sub 18 ani? Legea aia care te obliga sa fi crestin este neconstutionala(sau ceva de genul asta). Statul te obliga deja sa faci prea multe chestii cretine si iti interzice prea multe "spre binele tau"(corect ar fi "spre raul tau")

| Wehrmacht a răspuns (pentru NOname):

Poti sa fi liber.Dar din cate vad nu poti sa ii schimbi pe cei care vor sa nu fi liber.Adica poti dar...

| viavo a răspuns:

Esti vai de tine, daca ai fi fiul meu chinuri mari ai suporta

| RaduHD a răspuns:

Mori daca ramai la aceiasi ora de religie? Doar ai numai o ora pe saptamana. Nu da vina pe parintii dai, ca poate si-au dat seama ca nu e de tine.

| unbaiatanonim explică (pentru RaduHD):

Nu-mi convine sa ma trezesc la 6 dimineata pentru o ora de basme. E singura zi in care am ore de la 7, si mi-a pus religia prima ora.

| Calininio a răspuns:

Poti de la 16 ani sa-ti declari singur religia. Dar asta nu te prea ajuta. Cererea prin care ii spui directiunii scolii ca nu mai vrei sa optezi pentru ora de religie o poti face de la 18, din pacate. Cred ca va trebui sa mai astepti un an. sad

| defapteunuexist a răspuns:

Religia este frumoasa.de ce ai vrea sa pleci de la ore?

| anonimg a răspuns (pentru defapteunuexist):

Si femeia este frumoasa; dar daca n-are minte, o sa plece barbatul de langa ea.

| RisenLight a răspuns:

Intrebare recomandata... wtf?!
Pleci de la ora...mai departe chiar nu imi pasa.

| David98TM a răspuns:

Nu poti sa rezisti o ora pe saptamana?
Pana la 16 ani parinti aleg religia copilului... dupa 16 poti sa fi orice doresti...
Eu sunt singurul pocait din clasa si fac religie :d

| Thunderstruck a răspuns (pentru David98TM):

"Pana la 16 ani parinti aleg religia copilului...". Cum adica o aleg? La 16 ani esti deja destul de intreg la cap sa-ti dai seama cam ce orientare religioasa ti se potriveste. Iar daca te referi la acte, religia nu e trecuta in absolut niciun act, deci parintii nu aleg nimic pentru tine, decat in cazul pocaitilor, in care nu prea mai ai cum sa-ti schimbi religia, pocaitii sunt mult prea indoctrinati, e ca si cum as veni la tine si ti-as zice sa-ti tai mana, ca nu-i buna (presupunand ca n-ar fi), m-ai face tampit.

| Criterion a răspuns:

Daca parintii tai sunt idioti, tu cum crezi ca esti? Tot idiot? Nu, tu esti intelept. De-asta te retragi de la Religie. Ce bine-ar fi sa te retragi de la toate materiile si sa dai examen la materia moarta!
Ai impresia ca viata e mai usoara fara studiul Religiei? Te vei convinge ca nu.
Cine crezi ca se apara mai bine? Soldatul care nu stie ca e in razboi sau cel care e in alerta permanenta? Pentru ca astfel stau lucrurile.
Ai minimum de stima de sine si continua sa studiezi Religia! Ca de ignoranti si atei se pare ca e plin TPU. Culmea e ca se trezesc sa mai si dea sfaturi. Si stii ce? Daca asculti sfatul lor, n-ai pe cine certa in iad... Numai bine!

| adrian1419 a răspuns:

Fii respectuos dar nu renunta la ce crezi

| bunelutu a răspuns:

There is no god no angels
biserica este sistemul antic de manipulare si expluatare a creaturii umane
stii ceva daca parintii tai is fraieri ori falsifici semnatura or il imbeti pe unu si il pui sa semneze ori te duci la director si zici ca nu crezi in rahatu asta end of story.

| junk1sta a răspuns:

Nici eu nu voiam sa merg la orele de religie in liceu pentru ca nu se potriveau cu ceea in ce cred eu, insa, gandind mai pe larg asa, orele de religie sunt cele mai usoare din orar, se ia 10 foarte usor. Asta inseamna cresterea mediei generale cu cateva zecimi per total pe anii de liceu. Asta inseamna medie mai mare de concurs pentru facultate. Nu trebuie sa crezi ce citesti acolo sau ce iti povesteste profesorul. Trebuie doar sa fii prezent si sa spui poezia Tatal nostru sau ceva acolo...

| Copildeciocolata a răspuns:

Frate te inteleg, dar ora de religie te ajuta la medie destul de mult. Deci nu cred ca mori daca o ora de religie nu te omoara.

| DimaondRax a răspuns:

Prosti si eu vreau sa ma aman ai spui ca tu esti Dumnezeu si ca esti liber cugetator si nu crezi in religie adevarul ca noi toti suntem dumnezei dar noi nu ne dam seama de puterea noasta cat de orbi putem fi ca credem intr-un spirit superior al rasei extraterestre voi nu vedeti ca papa si toate religile au legaturi extraterestre este evident ca dumnezeul religei este un extraterestru in care lumea crede pentru ca am facut cel mai bun plan de controlare a minti umane si daca nu ma credeti ganditi-va la puterea voastar interioara care este inima care contine CENTRU CHRISTIC care vine de la Isus Christos care inseamna ca noi toti suntem dumnezei care se experimenteaza universele pe ei insisi noi toti suntem Dumnezei si avem un anumit univers al nostru dar am uitat pentru ca noi cand am aparut pe pamant nu stiam nimic ceea ce e bizar pentru ca vine senzastia de dejavu.Pe scurt noi nu avem un maestru noi suntem maestri nostri noi suntem infinit si infitinul nu poate fi creat! Sper ca tea lamurit