| Madara21 a întrebat:

Am o întrebare adresată ateilor de pe TPU.

Dacă din nimic a apărut totul asa cum sustineţi, de ce astăzi nu puteţi crea ceva din nimic dacă explicaţia este asa de simpla precum afirmaţi?

14 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nimic, nu apare, din nimic.
sau Din nimic, nu apare, nimic.
Nimic = mulțimea strict vidă
Ce vrei să apară, din nimic? // din mulțimea strict vidă, ( decât o altă mulțime strict vidă?)

| Inferno a răspuns:

Intrebarea este incompatibila cu categoria oamenilor carora le este adresata, dar facand abstractie de acest lucru existenta unui fenomen este independenta de reproducerea sa in laborator.

| Thunderstruck a răspuns:

Iti luam intrebarea in serios daca era gandita putin.Intrebandu-i pe atei de big bang faci o greseala uriasa.Ateismul nu are legatura cu nici o teorie.

| RAY a răspuns:

Ateismul este negarea existentei lui dumnezeu nu are legatura cu big bang

nu din nimic a aparut universul, inca nu se stie in viitor o sa stim ce a fost
, cum a aparut dumnezeu?
cum a creat totul din nimic asta nu te intrebi?

| WhatheWow a răspuns:

Da Dumnezo de ce nu mai face oameni din lut?

| dragos9234 a răspuns:

Daca dumnezeul tau a aparut din nimic dar este iubitor din ce motiv nu ni-se arata pentru a demonstra ca exista?

Răspuns utilizator avertizat
| dragos9234 a răspuns (pentru Bosorogul):

""Fericiti cei cu 6 degete la o mana ca acelora le va pica un sac cu bani in cap""
Citatul meu este la fel de corect ca al tau.

| dracu14 a răspuns:

Ateii sau crestinii? crestinii care sustin ca a venit un zeu(din 2700)si a pocnit din degete si a facut universul, dupa 6 zile s-a chinuit sa faca pamantul si a7a zi s-a odihnit

| Qinz a răspuns:

Toate teoriile ateilor, sunt teori nebune, care se bazeaza pe un noroc incredibil.
Ei zic ca crestinismu se bazeaza pe chestii religioase, dar ei se bazeaza pe stiinta.
Stiinta lor, ii mai religioasa decat Biblia.
Big Bangu nu are sens, Evolutia nu are nimic, nici forme intermediare, nici nu este observabila, ei zic deaorece se petrece prea incet sau se petrece prea repede.''Evolutia Darwin"' si ''Salturi ale evolutiei'' deci evolutia nu se observa deoarece se petrece prea incet sau prea repede, nu ca nu ar exista! desi asta ar fi cel mai acceptabil lucru.
Sunt o gramada de teori cum ar fi fost creata planeta. Ba ca din ciocniri de planete, ba ca din stele, ba ca din praf cosmic.
Nu asculta ce zic atei, stiinta ar trebui sa aiba la baza DOVADA!
Stiinta este tot una cu ateismu din pacate, si nu ar trebui sa fie asa.
Nu asculta ce zic atei, si nu-ti pierde credinta.

| georgeceltoma a răspuns:

Religia are limite, gandeste scurt si explicatii ilogice. ce ti se pare mai normal si real sa arunci un bulgare de pamant si asa s-a facut soarele sau explicatia stiintifica de catre oamenii de stiinta precum a spus o idee "Mădă0611" in comentariul sau?
cum din nimic a aparut cel mai mare, cel mai puternic, cel mai destept cel mai cel mai ...si apoi au aparut paduchii.
in teoria credinciosiilor care cred in basme, ei ar spune ca prima oara din nimic apar oamenii apoi oxigenul si apa

| Madara21 explică:

Dacă vrei sa vezi cum spunem noi, creştini cum s-a creat pamântul poţi sa citeşti Geneza.Aş vrea sa aud explicaţia ateiilor despre cum s-a format pamantul.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Madara21):

Elementele din care este format pamantul, ca de altfel orice alta planeta, s-au creat in stele sau in urma exploziilor unor supernove. Acum o sa intrebi de unde au aparut aceste supernove. Ok, e vorba de big-bang, care este o teorie, nu va mai legati de asta de unde a aparut, ea afirma ca dupa explozie o mare cantitate de materie a fost aruncata in spatiu, care tot atunci a aparut. Ei, acea materie, hidrogen, intai, apoi heliu, a fost atrasa de gravitatie si s-au format niste nori, apoi spirale de materie si astfel a inceput ca acel nor sa se roteasca din cauza diferentelor de temperatura, crescand astfel presiunea, temperatura si viteza de rotatie, un glob fierbinte - stea, asta ar fi pe scurt.

| Cadastru a răspuns:

In primul rand MMihai comentul tau nu prea are legatura, cel putin asa cred eu, si in al 2-lea rand s-a demonstrat undeva in America nu mai stiu exact, intr-un laborator care se ocupa doar cu "experimente" d-astea, ca viata poate aparea din: tunete, fulgere.s.a. Mai pe romaneste au pus intr-o cutie pamant si toate materialele care erau"cand a aparut Pamantul" si au simulat fulgere..si toate alea..si au vazut ca acele materii s-au combinat si au format viata si ea cu timpul sa dezvoltat..mai mult nu stiu in leg cu experimentul asta, dar ideea este ca si noi am aparut cam tot asa..nu datorita unui Dumnezeu care ne-a creat [pe cine nu multumeste raspunsul meu, putin imi pasa]