| cei7pitici a întrebat:

Daca din nimic a aparut totul asa cum sustineti, de ce astazi nu puteti crea ceva din nimic daca explicatia este asa de simpla precum afirmati?

Răspuns Câştigător
| Apokales a răspuns:

In concluzie este o intrebare ce ma depaseste, eu cred in D-zeu, ma gandesc uneori cum ar fi sa nu mai existe viata dupa moarte?! Ingrozitor : parerea mea.

33 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Oamenii de stiinta nu spune ca din nimic s-a facut ceva, stiinta explica totul de la big bang pana in prezent cu explicati rationale bazate pe dovezii daca te multumesti cu povestii primitive treaba ta, intrebarea e ce a provocat acel big bang, inca nu stim dar daca te grabesti in afirmati baga-l pe dumnezeu ca raspuns si vei ramane cu intrebarea el cum a aparut, totul cere o explicatie rationala isi recomand sa intri pe blogul meu -profil sa afli mai multe, hai sa nu ne grabim in afirmatii, ateismul nu este o doctrina care sa impuna ceva sau sa sutina ceva

| 1Mihai1 a răspuns (pentru RAY):

Deci nu ştim ce a provocat acel big bang; Deci nu ştim cum a apărut Dumnezeu.
Atunci de ce alegi să crezi în acel big bang?

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

Pentru ca sunt dovezi ca a existat acel big bang

| 1Mihai1 a răspuns (pentru RAY):

Ce a provocat acel Big Bang?

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

Sti engleza?

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

Daca nu sti cat 543 ori 98764 o sa dai un raspuns supranatural?
daca tu nu sti un lucru il bagi pe dumnezeu si gata, posibil ca gravitatia sal fi provocat, inca nu se stie

| 1Mihai1 a răspuns (pentru RAY):

Răspunde-mi la întrebare. Ce a provocat acel Big Bang?

| 1Mihai1 a răspuns (pentru RAY):

"...posibil..." deci nu poţi (nu se poate) demonstra (in totalitate) ştiinţific cum s-a format Universul.

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

Nu se stie inca ce la provocat

| RAY a răspuns (pentru 1Mihai1):

Tu poti demonstra ca pamantul se invarte in jurul soarelui in loborator? prin observati astronomie oamenii de stiinta pot afla varsta unei stele, distanta, cum se formeaza, din ce e alcatuita acea stea si multe

| 1Mihai1 a răspuns (pentru RAY):

Atunci de ce alegi sa crezi in el? (Big Bang)

| WhatheWow a răspuns:

Da Dumnezeu de unde a aparut, desteptule?

| cei7pitici explică (pentru WhatheWow):

Desteptule, nu raspunde la intrebare cu o alta intrebare asta denota ca nici tu nu ti-ai gasit un raspuns. Daca vrei sa iti raspund la intrebarea ta posteaz-o la intrebari acum raspunde-mi tu la intrebarea mea!

| cei7pitici explică (pentru WhatheWow):

Prea-luminatule, nu raspunde la intrebare cu o alta intrebare asta denota ca nici tu nu ti-ai gasit un raspuns. Daca vrei sa iti raspund la intrebare posteaz-o la intrebari acum raspunde-mi tu la intrebarea mea!

| WhatheWow a răspuns (pentru cei7pitici):

Nimic nu exista! E doar o notiune.

| cei7pitici explică (pentru WhatheWow):

Nesatisfacator raspunsul.

| WhatheWow a răspuns (pentru cei7pitici):

Exact precum raspunsurile pe care le avem din Biblie!

| cei7pitici explică (pentru WhatheWow):

Ai citit Biblia? In Biblie raspunsurile sunt cat se poate de clare insa nu toti le inteleg...

| WhatheWow a răspuns (pentru cei7pitici):

Biblia e un mare basm, dragul meu, iar eu am incetat demult sa mai cred in basme; cit despre Creator sa stii ca si eu am notiunea mea despre creatie si nu ma cred un dumnezeu dar ea e cu totul diferita fata de a voastra!

| cei7pitici explică (pentru WhatheWow):

Eu te-am intrebat daca ai citit-o nu daca crezi in ea... Sa citesti este un dar divin sa nu citesti este o absurditate pentru ca dai dovada de prostie. Nu ma eticheta pentru ca nu ma cunosti amice.

| WhatheWow a răspuns (pentru cei7pitici):

Am citit-o demult, cit despre eticheta ti-ai pus-o singur!

| cei7pitici explică (pentru WhatheWow):

Eticheta ta e mult mai urata decat a mea prietene.

| Apokales a răspuns:

Ei bine piatra este un nimic asa-i?! Asa cum piatra este un nimic, sculptoru' o face ceva.Simplu pentru mine!

| cei7pitici explică (pentru Apokales):

Prea bine spui insa multi nu il gasesc sau nu il accepta pe acest sculptor...

| Apokales a răspuns:

Ei bine sculptorul nu trebuie decat sa-si continue treaba, daca citeai opera Popa Tanda in clasa a 4 a, aflai ca puterea exemplului este mare!

| cei7pitici explică (pentru Apokales):

Nu ai inteles nimic prietene.

| Apokales a răspuns (pentru cei7pitici):

Ok, poate ca-s incult fa pentru mine un lucru bun si repune-mi intrebarea eu ti-am dat un exemplu. Si te contrazic. Poti face ceva din nimic, multi gandesc mult prea practic poti face orice, doar sa crezi!

| Apokales a răspuns (pentru cei7pitici):

Ok daca nu-ti convine raspunsul... sa nu pierdem timpul repune-mi intrebarea : nu uita ca ti-am demonstrat ca se poate face ceva din nimic D-zeu este o fiinta libera poate face tot ce doreste in schimb noi nu suntem de asta nu mai putem face tot ce ne dorim, tine cont si de asta cand imi redai intrebarea!

| cei7pitici explică (pentru Apokales):

Prietene eu nu contest existenta lui Dumnezeu, energia suprema insa intrebarea era pusa in asa fel incat cei ce contesata existenta lui sa poata sa imi dea un raspuns! Eu am inteles ce vrei sa spui insa eu astept raspunsuri de la cei care inca nu cred ca exista acel "sculptor„ suprem.

| Apokales a răspuns (pentru cei7pitici):

In concluzie este o intrebare ce ma depaseste, eu cred in D-zeu, ma gandesc uneori cum ar fi sa nu mai existe viata dupa moarte?! Ingrozitor : parerea mea.

| Cruls a răspuns:

Din nimic s-a facut ceva pentru ca s-a intramplat ceva

| cei7pitici explică (pentru Cruls):

Cruls si cum s-a putut intampla ceva cand nimic nu exista?

| Cruls a răspuns (pentru cei7pitici):

Ai dreptate dar nimeni nu poate sti cu adevarat. nimeni nu poate spune A FOST ASA CUM ZIC EU. pentru ca nu se poate sti exact

| Apokales a răspuns (pentru Cruls):

Se spune ca cu cat incerci sa stii mai multe despre D-zeu cu atat iti dai seama ca nu sti nimic despre el, niciodata n-o sa poti sa-l cunosti in totalitate pe D-zeu... cel putin nu in viata asta.Pana si intrebarea daca a existat ceva inainte de D-zeu este una... fara raspuns!