| Eugen1234 a întrebat:

Am ajuns la concluzia că Dumnezeu nu există.

1. Dacă Dumnezeu este etern și infinit în timp de ce a așteptat o perioadă infinită înaintea creației? Nu are sens

2. Dacă Dumnezeu este atotștiitor,de ce a mai creat această lume dacă știa faptul că acea creație va da greș? Liberul arbitru nu are sens,deoarece,chiar dacă el ar există,Dumnezeu tot ar trebui să știe viitorul deoarece,așa cum spune principiul incertitudinii,dacă am cunoaște poziția și viteza tuturor particulelor din univers(Dumnezeu este atotștiitor), am putea prezice orice moment din trecut și viitor, prin urmare Dumnezeu cunoaște viitorul.

3. Care este scopul creației lui Dumnezeu? Dacă Dumnezeu se simțea singur înseamnă că nu era perfect.

4.De ce Dumnezeu a creat niște ființe net inferioare cărora le cere să creadă în el altfel vor merge în iad? E ca și cum,la poarta închisorii, un gardian cu pușca în mână ar spune unui prizonier "Ești liber să pleci, dar dacă vei pleca te voi împușca"

5. Dacă Adam și Eva nu ar mai fi căzut în ispită rezultă că noi nu am mai fi existat vreodată (Dumnezeu le poruncește lui Adam și Eva să se înmulțească abia după ce au păcătuit),prin urmare nu am mai fi fost datori să îndeplinim voia domnului(Dumnezeu știe viitorul),deci Dumnezeu voia ca Adam și Eva să păcătuiască?

Probabil vă veți întreba cum este posibil ca universul să apară din nimic,ei bine,este posibil,deoarece,dacă ne-am întreba în continuare ar fi firesc să ne întrebăm cine l-a creat pe Dumnezeu,creștinii spun că nu l-a creat nimeni, ei bine, dar atunci ce împiedică universul să apară din nimic?

Îi rog pe creștini să mă lămurească.

29 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Sunt intrebari bune, dar la care se pot formula raspunsuri tot atat de bune.
Problema e ca, "triunghi, deci romb, in concluzie cerc." e singurul rationament pe care majoritatea crestinilor de pe TPU il au.

| costis a răspuns:

Poti sa faci si o lista cu 1000 de puncte. Ultimul punct ateist este asta: 1001. Da, intunericul triumfa dupa moarte.
Crestinul insa are un 1002. Hristos a Inviat!

| Elvina a răspuns:

Creștinii sunt prea indoctrinati si prea spalati pe creier sa fie de acord cu tine. Eu sbscriu postarii tale.

| Mădă0611 a răspuns:

Dumnezeu le porunceste sa se inmulteasca inainte sa pacatuiasca.

| milan9 a răspuns:

Ar fi corect sa-ti gasesti raspunsuri mai intai la probleme mai practice, care ne privesc mai direct viata, decat probleme care ne depasesc intelegerea spatio-temporala.
Spre exemplu, te-ai gandit vreodata la probabilitatea apariţiei vieţii în mod accidental, spontan, în afara influenţei unui,, Creator"?

- Mai mulţi biologi au estimat că pentru obţinerea până şi a celor mai mici fiinţe vii (virusuri, bacterii), sunt necesare 445 de unităţi de aminoacizi, de cca. 20 de tipuri diferite. Dintre aceste tipuri de aminoacizi doar glucina nu are o structură asimetrică. Se estimează că ar ramâne 410 de unităţi de aminoacizi cu o structură asimetrică.

- Dacă se consideră că într-o trapă se află un amestec din toţi aminoacizii necesari din cele două tipuri (dextro şi levo) şi că probabilitatea de asociere este egală pentru ei, în vederea obţinerii unei legături corecte pentru realizarea unei proteine complexe, probabilitatea va fi de 1 din 2,, la puterea" 410, (s-a luat baza 2 pentru că sunt câte 2 cazuri şi anume dextro şi levo), adică de 1 din 10,, la puterea" 123!

- Este necesar să luăm în considerare faptul că fizicienii în prezent nu lucrează cu mărimi mai mari de 10,, la puterea" 40. De altfel, fizicienii au apreciat ca numarul de electroni în întregul univers cunoscut astazi ar fi de 10,, la puterea" 80.

- Astfel, câteva calcule simple pot demonstra faptul că probabilitatea apariţiei vieţii ÎN MOD ÎNTÂMPLĂTOR prin amestecul de aminoacizi, este foarte mică, practic imposibilă, chiar dacă s-ar considera vârsta universului de 30 miliarde de ani (ceea ce ar însemna 10,, la puterea" 18 secunde), sau după alte calcule - 13, 75 miliarde ani.

- Dacă s-ar considera că pe pământ, în mai multe zone ale sale, ar fi existat (în mod foarte optimist) un milion de locuri în care s-ar fi efectuat câte 10 încercări de aranjare pe secundă a tuturor celor 410 structuri de aminoacizi simultan (!), totuşi, probabilitatea de a se forma în mod haotic înlănţuirea corectă ar fi de 1 din 10,, la puterea" 98, deci cu foarte mult peste „exponentul de 40" admis ca limită numerică de discuţie de către fizicieni! Deci şansa de apariţie în mod întâmplător, spontan a vieţii, este infimă, practic nu există!

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

Daca sansa aparitiei unui amarat de virus e, zici tu, 1 din 10 la puterea 23, iti imaginezi care e sansa sa existe un zeu atat de atot-toate aparut de nicaieri. Deaia oamenii de stiinta nu mai iau nici macar in calcul posibilitatea existentei zeutului tau.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Sansa aparitiei "spontane" a vietii este o iluzie.
Probabilitatea de a se forma în mod haotic înlănţuirea corectă ar fi de 1 din 10 "la puterea" 98, deci cu foarte mult peste „exponentul de 40" admis ca limită numerică de discuţie de către fizicieni! Deci şansa de apariţie în mod întâmplător, spontan a vieţii, este infimă, practic nu există!

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Dar care sunt sansele sa apara/existe un zeu?

| Eugen1234 explică (pentru milan9):

Sunt de acord cu ce spui tu,ai recunoscut faptul că șansa de apariție a vieții este infimă,este de ajuns pentru a îți demonstra ceva,ei bine,imaginează-ți o loterie gigantică,o loterie uriașă,la care participă toate ființele posibile care pot exista în univers,sub orice formă,inteligente sau neinteligente,și imaginează-ți că este posibil să nu câștige niciuna dar este posibil și să câștige toate ființele,ei bine,dacă ființele ar câștiga ar începe să gândească,în cazul în care nu câștigă nimeni, nimeni nu se va gândi la faptul că a pierdut, dar, dacă câștigă o ființă automat se v-a întreba "Nu cred că este posibil ca eu să apar din nimic, șansele erau prea mici, trebuie să existe un Dumnezeu care m-a creat!". Sper că ai înțeles ce vreau să spun.

| Alcyon a răspuns:

Care Dumnezeu nu exista? Dumnezeul biblic? Cred c-ar trebui sa specifici.

| Alphawolf a răspuns:

De acord cu tot ce-ai spus, insa prima intrebare nu ai formulat-o bine. Cand e vorba de etern si infinit, nu poti intreba de ce a asteptat, in infinit nu are sens asteptarea... Intrebarea ar fi: Ce la impulsionat sa creeze... tinand cont ca el presupune a fi complet(absolut, omniscient si omnipotent)?

| Lawliet14 a răspuns:

Dumnezeu e Atotputernic, iti ca lua ani ca sa intelegi.

| NGheorghe a răspuns:

Nu ai cum sa ajungi la concluzia ca D-zeu nu exista, cata vreme inca nu stii raspunsul la vreo 5 intrebari.
1."de ce a așteptat o perioadă infinită înaintea creației? Nu are sens." Păi, cam nu prea are sens intrebarea ta: De unde stii ca a asteptat? Cata vreme esti in viata la x ani de la inceputul creatiai, nu are nicio importanta cand a fost acel inceput, ceea ce este important este doar faptul ca sigur vei murii. Inca ceva! notiunea de "perioada infinita" este scoasa din burta, caci daca era infinita acea perioada dinaintea creatiei atunci creatia nici nu ar mai fi avut loc, evident. Poate ca a fost o perioada foarte foarte lunga dar care s-a terminat demult. Oricum teoria cu miliardele de ani de la Big BangBum desi este o "teorie stiintifica si noua" o mai gasesti prin vedele indiene si alte carti budiste. Adica daca nu esti religios si crezi in stiinta atunci s-ar putea sa ramai masca cand te vei trezii ca vorbesti pe limba rishi-lor si fara sa stii de ce.
2. Da; se vede ca stii biblia din desene animate.
"D-zeu a zis: Sa fie lumina! si D-zeu a vazut ca lumina era buna!" doar din primele 4 versete se poate deduce ca D-zeu stapaneste ingineria si nicidecum viitorul, altfel stia dinainte ca lumina era buna, nu-i asa?
"Liberul arbitru nu are sens" - depinde in ce propoziti il folosesti. Tot in Gen 1:28 este data o regula, sau mai bine zis: este stabilita "ierarhia sefilor" pe aceasta planeta: omul este declarat stapan peste toate animalele si plantele si peste intreg pamantul. Ceea ce tu nu pricepi este ca omului nu i s-a dat sa fie stapan si peste vointa semenilor sai ci doar peste animale, plante si peste pamant ca materie prima. Cu toate ca daca pui in pamant o singura samanta din orice copac fructifer (măr, păr, cires, etc) in zece ani ai un copac din care te saturi, tu si tot neamul tau, si care creste singur. Animalele se inmultesc geometric si din oricare doua animale in zece ani ai 1024 de urmasi. Totusi 100 de vaci, oi, iepuri, etc este enorm pentru o familie de 4-5 persoane. Dar oameni nu prea prefera conditiile naturale si gratuite ci prefera sa stapaneasca peste oameni; prefere sa aiba slugi, sa fie stapani de sclavi, sa inrobeasca alte tari, sa fie directorul din ziua de azi, la fabrici, daca se poate chiar la cele de armament, si sa aiba subalterni de care sa abuzeze si care sa il pupe in fund... ca altfel ii da afara din servici ca ei sa ramana in imposibilitatea de a-si plati creditele, iar cei care nu au credite nu mai sunt angajati, evident. De mancat se mamanca gratare de pui crescuti in 20 de zile. Apropo: puiul costa 2€, el consuma hrana (si energie electrica deoarece este crescut la bec) in 20 de zile de vreo 5-6€, transportul costa, abatorul costa, bucatarul costa. Din start nu exista profit dar se produce din distractie, cine mananca pui la cuptor de fapt mananca "pui atrofiat" la cuptor (masa lui musculara nu contine proteine, el este taiat deoarece nu se poate tine pe picioare, calorii zero). Liberul arbitru nu are sens la o populatie subalimentata sau bolnava deoarece este aceste persoane nu se vor impotrivi niciodata vreunui act abuziv. Si chiar daca o vor face, actele lor nu au efect... deocamdata. Cine a creat viata nu a lasat ca omul sa stapaneasca peste semenul sau iar daca stapaneste atunci va plati. Daca tu sau altcineva crede ca are dreptul sa se joace cu viata altora, crede prost. Se vede de pe Luna ca a stapanii peste oameni sub orice forma inseamna distrugerea culturii si civilismului si a civilizatiei in sine. Nimeni nu te poate opri sa nu incepi un scandal sau un razboi cu altii, cum nimeni nu te poate opri sa sustii industriile energofage (adica tu insuti sa investesti continu fara a avea profit, doar ca sa te distrezi)
"Dumnezeu tot ar trebui să știe viitorul " dar si eu stiu viitorul: Daca te bag pe tine intr-o camera si te inchd acolo si dau drumul la gaze mortale--- sunt sigur ca nu mai iesi viu de acolo. La lotto daca iasa numarul 5 de exemplu, sunt sigur ca nu mai poate iesi si a doua oara. Etc. Exista doua metode de cunoastere a viitorului: Predictia (cand cunosti partial legile ce guverneaza un fenomen), Anticipatia (cand cunosti toate legile ce guverneaza un fenomen) si Ghicitul (folosit de cei prosti care habarnuau ce se intampla, si chiar daca iasa rezultatul lor, tot nu inseamna ca ei pricep ceva, sau ca sunt utili cu ceva.)
"principiul incertitudinii", ca si toate principiile din fizica care studiaza sisteme inchise fac referire directa la haos ...deoarece ele tind intotdeauna catre dezordine. Viata este diferita de sistemele inchise, tu incerci sa le amesteci? Iti place tocana? Viata este posibila doar intr-un mediu organizat, fiintele vii sunt dotate cu vointa si alte "calitati" organizatorii, cat si multe interdependențe.
3 Poate ca nu are scop, poate ca nici nu-i perfect. Dar tu, tu esti viu si capabil de a descoperi minciuna si pe mincinosi, deci tu esti mai mult ca perfect! sau mai ai nevoie de altceva si mai important?
4."De ce Dumnezeu a creat niște ființe net inferioare cărora le cere să creadă în el altfel vor merge în iad?" Intrebare foarte slaba. Un iad este viata unei slugi, a unui sclav, a unui rob care sta la dispozitia si cheremul stapanului sau. Tu nu ai stapani pe nimeni, ci rostul tau este sa stapanesti, impreuna cu semenii tai, intreaga aceasta planeta. Aici apa, hrana si chiria sunt gratuite. Transportul hranei pe orizontala se plateste, pe verticala nu intotdeauna: la uni le mai pica cate o para malaiață direct in gura.
5. "Dacă Adam și Eva". Daca studiai putin aflai ca geneza biblica este alcatuita din doua surse complet diferite, Iar Adam si Eva si Sarpele vorbitor este doar o fabulatie (doar in fabule animalele vorbesc, pun intrebari, etc)
http://www.tpu.ro/go-to-answer/13209894/
http://www.tpu.ro/go-to-answer/12542261/
http://www.tpu.ro/go-to-answer/13210411/

6. "Probabil vă veți întreba cum este posibil ca universul să apară din nimic", ei bine asta este teoria unor credinciosi creduli. Ia uite:

1La început, Dumnezeu a făcut cerurile şi pământul.
2 Pământul era pustiu şi gol; peste faţa adâncului de ape era întuneric, şi Duhul lui Dumnezeu se mişca pe deasupra apelor."
Greseli de traducere:
cerurile=spatiul
pământul= materia
"adâncului de ape"- nu stiu unde se poate vedea "adancuri apoase" dar daca vrei eu iti arat "ape adanci". Apele adanci si tulburi sunt o expresie prin care se descrie "haosul cosmic". Probabil ca lipseste ceva: in versetul 2 D-zeu trebuia sa creeze "apele" si apoi sa se plimbe peste ele, concluzia banala este ca "apele primordiale", ( ca dealtfel si in alte religi) nu au fost create ci preexistau... si erau o buna "materie prima" deoarece daca o atingi se misca si se lipeste.
Eu le-am numit greseli de traducere dar altii au luat si Nobel ca au interpretat asa.

| Alphawolf a răspuns (pentru NGheorghe):

Bine ca stii tu raspunsurile, dar ai face bine sa le tii pentru tine, deoarece nu cred ca exista prea multe persoane care le gasesc rationale.

"notiunea de "perioada infinita" este scoasa din burta, caci daca era infinita acea perioada dinaintea creatiei atunci creatia nici nu ar mai fi avut loc, evident."

Ai dreptate, infinitul este absurd, creatia nu a avut loc. In schimb, daca sustii creatia, trebuie sa accepti si acea "perioada infinita", deoarece Dumnezeu presupune a fi etern, adica fara inceput, "infinit in timp".

"doar din primele 4 versete se poate deduce ca D-zeu stapaneste ingineria si nicidecum viitorul, altfel stia dinainte ca lumina era buna, nu-i asa?"

Ce-ar fi sa gandesti inainte de a adopta ceva? Omniscienta presupune cunoasterea viitorului. Necunoasterea viitorului este in contradictie atotcunoasterea. Cunoscand niste lucruri si analizand corect si tu poti prezice unele lucruri din viitorul aropiat, desi esti la multi multi "ani lumina" de a fi omniscient.

"Ceea ce tu nu pricepi este ca omului nu i s-a dat sa fie stapan si peste vointa semenilor sai"

Esti fixat la ideea asta! Stii ce este interesant? Ca omul este stapan pe vointa ta. Te-a indoctrinat, tu gandesti cum ti-a indicat el, urmezi vointa lui! In plus, Biblia(aia a ta) indica asta. Te invata sa-ti indoctrinezi copiii si sa separi oamenii. Biblia te invata ca unii sunt mai buni decat altii, zeul tau face diferente.

"concluzia banala este ca "apele primordiale", ( ca dealtfel si in alte religi) nu au fost create ci preexistau..."

Sa inteleg ca Dumnezeu nu este absolut? Daca "apele primordiale" existau, oare cine le-a creat? Nu puteau sa apara din nimic, nu? Le-o fi creat Brahma?

In concluzie, tu ti-ai nenorocit zeul, i-ai limitat creatia si l-ai facut limitat in gandire.

| NGheorghe a răspuns (pentru Alphawolf):

"dar ai face bine sa le tii pentru tine, deoarece nu cred ca exista prea multe persoane care le gasesc rationale. " - nu îmi dau seama de ce preferi sa crezi când poți să ști, asa ești tu mai credul de felul tău? Apoi, de ce sa le țin pentru mine? Te deranjează faptul ca nu îți urmez credință ta cea naiva și principiile tale super proaste "de a da sfaturi bazate pe ceea ce crezi". Du-te și te culca, mâine vei avea mintea mai limpede.
" infinitul este absurd..." eu as zice ca și tu ești la fel dacă nu esti plătit sa scrii aberațiile astea. Cum poți sa ceri cuiva sa accepte niște chestii doar pe motiv că tu ești capabil sa faci presupuneri?

Omniscienta este o calitate împrumutată din religiile în care adepții erau slugi și soldați fără voința, nici rațiune. Ție îți ghicește vreo omniscienta în palmă sau ești horoscopat? Data viitoare mai încearcă sa îți întărești argumentele cu niște referințe, ca visezi prea mult.
"tu gandesti cum ti-a indicat el, urmezi vointa lui! "- dacă trăiești cu impresia ca eu nu cunosc legile naturii înseamnă că tu sari peste rânduri când citesti.
"Biblia te învață " și prostii, și fabule. Tu ma copiezi pe mine? Îmi folosești argumentele pe post de contraargumente? Ce tot spui acolo? Ești baut?

Sa inteleg ca Dumnezeu nu este absolut? înțelegi ce vrei și ce poți. Poate ca și tu ești un absolut.

"Nu puteau sa apara din nimic, nu? " Dar pe tine te deranjează cu ceva ceea ce s-ar fi putut intampla la creatie? de vorbești de parca ai fost acolo! Ii treaba noastră cine le-a creat? Mai adormitu din pădurea frumoasa, eu aici doar am prezentat și analizat niște texte în forma lor "tradusa" deoarece autorul întrebări chiar vb de "univers apărut din nimic", și mulți afirma nefondat cum ca totul a fost creat din nimic. A-și repeta faptul ca amândoi ați fost duși de nas cu "adâncurile apoase". Cumva tu cunoști vreun magician care se ocupa cu producția de autoturisme în serie din hocus-pocus?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bune intrebari-mai adaug una la acestea la care dupa cum se vede am primit un raspuns dar nu DESTUL de multumitor -pentru ca Concluzia ma rog e personala...

http://www.tpu.ro/......entati-in/

| BogdantheDreamer a răspuns:

Curios faptul ca voi va formati orientarile religioase, sexuale..nu stiu doamne fereste laughing! pe un forum, intr-un mediu virtual.
Va spun eu 100% crestinismul nu o sa cada/ateismul nu o sa cada, oricate dezbateri ati face voi aici.

Atat timp cat imi va sta capul pe umeri si imi va curge sange prin vene, eu voi decide ce este bine pentru mine si nu ma voi lasa influentat e oameni, pasari, tv sau nickname-uri.

Cum sa ma bazez eu pe concluzia ta...habar nu am cine esti, cate clase ai, nici nu stiu cum te cheama.

Trezireeea maaa!

| Eugen1234 explică (pentru BogdantheDreamer):

Nu îți cer să crezi ceea ce am scris eu, eu doar mi-am exprimat părerea și i-am rugat pe creștini să mă lămurească

| Alphawolf a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

"Atat timp cat imi va sta capul pe umeri si imi va curge sange prin vene, eu voi decide ce este bine pentru mine si nu ma voi lasa influentat e oameni, pasari, tv sau nickname-uri."

Prea tarziu, deja esti format, ai fost educat pana acum cum sa gandesti, gandirea ti-e conditionata... virusii(prejudecatile) fac parte din sistemul tau. Vei decide in functie de cum ai fost invatat sa gandesti.

"Cum sa ma bazez eu pe concluzia ta...habar nu am cine esti, cate clase ai, nici nu stiu cum te cheama."

Nu persoana conteaza, ci argumentele. Trezeste-te... si analizeaza-le.

| SweetMinion a răspuns:

Toata lumea e prea incuiata la minte ca de fapt sa vada ca toti sunt manipulati de propile religii. Eu nu am nicio religie si planuiesc sa ramana asa,nu am nevoie de o spalare pe creier din partea parintilor,profesorilor,preotilor. Toti cei care au acele raspunsuri 'oh,Dumnezeu le stie pe toate,el a facut si a dres',sa stiti ca niciodata nu veti putea face pe cineva care e atheist sa creada in Dumnezeu,nici macar daca Dumnezeu sta in fata lor, ei tot vor vrea dovezi care mai tarziu vor fi respinse de catre ei. Asta este, fiecare cu credinta lui, cu religia lui. Orientarea religioasa ca si cea sexuala nu ar trebui sa fie treaba altora, nu ar trebui sa judeci pe cineva pentru asta si mai ales nu ar trebui nici macar sa incerci sa schimbi pe cineva pentru asa ceva.Treziti-va la realitate cu toate religile voastre, God has no religion, asa ca incetati cu certuri online pe religii si credinte, pe ce e bun si ce e rau.

| Daniel2836 a răspuns:

Unii oameni au innebunit cu intrebarile astea. Eu sunt crestin si cred in Dumnezeu.El stie tot si gata. Le-a lasat oamenilor gandire libera. Viata este un test ca la un test la scoala daca ai facut mai mult rau decat bine vei ajunge la cel care a vrut sa fie mai presus de Dumnezeu ( diavolul ). Daca vei face bine vei ajunge la ceruri in rai. Raspunsul meu este sa nu continui sa cauti raspunsuri deoarece nu le vei gasi niciodata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Daniel2836):

"El stie tot si gata., Raspunsul meu este sa nu continui sa cauti raspunsuri deoarece nu le vei gasi niciodata." tipicul religios. daca ramaneam dupa voi inca ziceam ca Pamantul este perfect rotund. "mersi lui dzeu" ca nu suntem condusi de oameni "Inteligenti" ca tine.

| Daniel2836 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai o problema ca am raspuns asa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Daniel2836):

Am zis mai sus care, poate nu ti-ai dat seama. mai citeste odata

| Eugen1234 explică (pentru Daniel2836):

Asta este lenea rațiunii și a gândirii, preferi să crezi în continuare pentru că așa ai fost învățat de mic și nu îți pui nici o întrebare fiindcă nu îndrăznești să ieși din carapacea impusă de biserică și de societate

| Daniel2836 a răspuns (pentru Eugen1234):

Si cum explici focul Haric cel care nu arde sau icoanele care plang.

| Grigore_Daniel_1984 a răspuns:

ILikeSweets
interesant modul tau de a gandi ca unii sunt spalati pe creier. Nu forteaza nimeni pe un ateu sa creada in Dumnezeu, dar stii bine ca un ateu zice eu nu cred in Dumnezeu, deci undeva in interiorul lui constienrizeaza

| Grigore_Daniel_1984 a răspuns:

ILikeSweets

interesant modul tau de a gandi ca unii sunt spalati pe creier. Nu forteaza nimeni pe un ateu sa creada in Dumnezeu, dar stii bine ca un ateu zice" eu nu cred in Dumnezeu", deci undeva in interiorul lui e constient ca exista Dumnezeu. Dumnezeu spune ca a pus in mintea tuturor oamenilor gandul vesniciei. Toti oamenii stiu ca trebuie sa se intoarca la Dumnezeu dar le place sa traiasca dupa cum cred ei ca e mai bine. insa fara Dumnezeu, crede-mă ca nu poti face nimic. Dumnezeu ne pune in fata binele si raul si ne da si varianta corecta pe care sa o urmam, dar din pacate noi de multe ori alegem raul. si nu se va sfarsi aici totul asa cum cred unii. exista rai si iad, Dumnezeu a creat raiul pentru toti oamenii, insa unii aleg singuri sa mearga in iad. citeste Biblia si te vei convinge ca tot ce ti-am zis nu sunt basme.

| Eugen1234 explică (pentru Grigore_Daniel_1984):

Biblia nu este un argument solid,Biblia este o carte plină de contradicții,scrisă pe parcursul a sute de ani,a cărei autori nici măcar astăzi nu îi cunoaștem, Biblia susține violul, incestul, crima, etc.Crede-mă,nu Dumnezeu l-a creat pe om, ci omul pe Dumnezeu, oamenii primitivi simțeau nevoia de a da răspunsuri la ceea ce nu cunoșteau, voiau să creadă că le știu pe toate, așa a apărut ideea de Dumnezeu.Nu ți se pare interesant faptul că acolo unde este sărăcie este și religie? Nu ți se pare interesant faptul că acolo unde este religie este prostie(Marea majoritate)? Nu ți se pare interesant faptul că în țări unde religia este mult mai absentă societatea este mult mai evoluată(Japonia)? Religia otrăvește societatea de mii de ani,religia a provocat războaie (uite-te la musulmani și la jihaduri-le lor),religia prostește,religia amăgește,religia îndoctrinează! În loc de școli și spitale se construiesc biserici,catedrale și mănăstiri! Ar trebui ca oamenii să pupe moaște și să se roage,să nu mai ia medicamente! Ar fi mai bine dacă oamenii ar acționa și ar înceta să se roage și să aștepte mântuirea! Și chiar dacă Dumnezeu există nu mă interesează,este un mare tâmpit,prefer să merg în iad și să mă întâlnesc cu oameni precum Einstein,Stephen Hawking,Carl Sagan sau Neil deGrasse Tyson decât să mă duc în rai și să mă întâlnesc cu pușcăriași criminali și violatori de copii care au ucis și au violat dar au preferat să creadă în Dumnezeu și au fost răsplătiți,căci așa spune "Domnul",spune că dacă credem în el vom fi răsplătiți indiferent de ce am făcut în viață! Eu unul prefer să îmi ajut semeni,prefer să iubesc și să iert,prefer să respect pe oricine indiferent de religie sau de culoarea pielii,și fac toate astea nu pentru că așa îmi spun două table de piatră sau o carte plină de contradicții,o fac pentru că sunt om și gândesc,nu sunt perfect, greșesc ca orice om, dar învăț din greșelile mele, conform Bibliei ar trebui să mă duc în iad și să ard veșnic, ar trebui să îmi cer scuze că sunt om și ar trebui să jertfesc capre și copii ca să îl fac pe cel care a creat universul să mă ierte.Cum am mai spus, RELIGIA OTRĂVEȘTE TOTUL!