| Solix a întrebat:

Am auzit ca poti vorbi cu Dumnezeu,prin ceea ce se numeste channeling, asa cum a vorbit Neale Donald Walsch in cartile sale Conversatii cu Dumnezeu, cum poti face asta mai exact?

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

De unde sti cu cine a vorbit "Neale Donald Walsch", esti sigur ca era Dumnezeu? Daca era DRACU? Eu cred mai degraba ca a vorbit cu Necuratu, poate dovedi cineva contrariu?

| Holiday a răspuns:

Donald e un sarlatan. N-a vorbit cu spiridusul asta inexistent, nici n-avea cum dealtfel, dar a inteles ca povestile astea prind bine la fraieri si poate face un banut pe seama lor.

| oprescudorin11 a răspuns:

Prostii!
Cu Dumnezeu poti vorbi doar cand esti CURAT, Iti faci Rugaciunile zilnice!
Matracucii aia, americani sau neo sau protestanti, o sug la pitici! Tu vreau sa fii Giant!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pe Dumnezeu nu-l cunosti decat din Biblie.
Visurile in care iti apare Dumnezeu apartin doar mintii tale. Nu e nicio minte exterioara care sa iti dea vreun vis.
Silopsismul este o prostie in natura umana.
Deci nu, nu poti sa vorbesti cu Dumnezeu.

| Mircea08 a răspuns:

Nu tu decizi ca sa vorbesti cu Dumnezeu, Dumnezeu decide daca vrea sa vorbeasca cu tine

| AnonImOO000 a răspuns:

Cu Dumnezeu poti vorbi prin intermediul rugaciunii, El asculta orice rugaciune, moartea lui Hristos pe cruce a facut posibila conexiunea noastra cu Dumnezeu, Dar un om cu duhul mort nu poate vorbi cu Dumnezeu, si Duhul tau nu va fi viu pana cant nu IL accepti pe Hristos ca mantuitor personal, Printr-o rugaciune simpla ''Doamne isuse am pacatuit impotriva ta, a vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatului meu, cred ca tu esti fiul lui dumnezeu, si te primesc pe tine ca mantuitor personal si ca domn al vietii mele, imi predau viata tie''
din acest moment duhul sfant vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, si nu vei mai fi despartit niciodata de dragostea, iubirea, caldura, grija tatalui ceresc'' cand vei alege sa fii fiul lui, toate pacatele tale sunt sterse, ai puterea invierii lui Hristos in tine si vei fi pentru totdeauna fiul Lui Dumnezeu.

| Mircea08 a răspuns (pentru AnonImOO000):

Prin rugaciune nu inseamna ca vorbesti cu Dumnezeu. Atunci cand te rogi vorbesti doar tu, si nici macar nu stii daca Dumnezeu te asculta. Unii dintre cei alesi, vorbeau cu Dumnezeu, dar Dumnezeu hotara daca va avea loc acea discutie nu omul.

| AnonImOO000 a răspuns (pentru Mircea08):

Dumnezeu a spus ''imi voi apleca urechea la rugaciunile voastre si va voi asculta'' si se scrie in biblie ca Duhul Sfant este ajutorul nostru in rugaciune, tot in biblie scrie ca Dumnezeu este foarte atent cand ne rugam si avem atentia lui completa. Nu trebuie sa te straduiesti sa atragi atentia lui Dumnezeu in rugaciune pentru ca El este tatal tau si nu isi abandoneaza copiii.

| Frumosul_Gagicar_Robert_1905 a răspuns:

Prietene,poti vorbi cu el dupa ce implinesti varsta legala de a consuma droguri, iesi cu el in oras la o bere etc.
DUMNEZEU NU EXISTA TREZESTE TE LA REALITATE PANA NU E PREA TARZIU

| Mircea08 a răspuns (pentru Frumosul_Gagicar_Robert_1905):

Si daca nu ma trezesc ce patesc? Eu ma simt bine sa fiu asa cum Dumnezeu imi cere, adica un om normal