| anonim_4396 a întrebat:

Am descoperit rostul vietii. Nu venim aici sa ne facem averi si ca sa ne mantuim pentru a primi viata vesnica, Ce parere aveti?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ca daca tu consideri asta e viata ta, asta nu inseamna ca cu toti trebuie sa avem acelasi rost ca al tau, ca nu exista crestini doar cu numele atat

| Holiday a răspuns:

Nu primesti nimic. Sunt doar povesti pentru creduli.

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru Holiday):

Dar, din punct de vedere religios, viata vesnica nu se refera in sens propriu la un loc real, ci este un loc imaginar unde se adauga "oamenii buni" (adica faptele bune ale oamenilor drepti, nu oamenii...). Este asemenea unei liste unde iti notezi lucrurile amuzante pe care le-au facut prietenii tai, dar nu ii bagi pe prietenii tai pe foaie. Ai dreptate: nu se duce nimeni in niciun rai si in niciun iad.

| gemeni6226 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=QZK_wwAPp6M
Cat traieste omu-n lume
De la leagan la mormant
Sa gandeste si sa-ntreaba
Care-i lucrul cel mai sfant?

Cel mai sfant lucru din lume
Pana-n ceasul ce-i muri
Sa dai viata, sa pui nume
Sa trudesti pentru copii.

Care-i rostul omului
De cand mama l-o nascut
Care-i vrerea cerului
De la tine om de lut.

Cel mai sfant lucru din lume
Pana-n ceasul ce-i muri
Sa dai viata, sa pui nume
Sa trudesti pentru copii.

Am muncit nu mi-i rusine
Sa-aiba pruncii casa lor
Sa traiasca un pic mai bine
http://Versuri.ro/w/jqt2
De cat mine tata lor.

Cel mai sfant lucru din lume
Pana-n ceasul ce-i muri
Sa dai viata, sa pui nume
Sa trudesti pentru copii.

Tot ce fac pe asta lume
Fac pentru copiii mei
De fac rele de fac bune
O sa ma judece ei.

Cel mai sfant lucru din lume
Pana-n ceasul ce-i muri
Sa dai viata, sa pui nume
Sa trudesti pentru copii.

Cel mai sfant lucru din lume
Pana-n ceasul ce-i muri
Sa dai viata, sa pui nume
Sa trudesti pentru copii.

| VelaJohnny a răspuns:

Incompleta definitia scopului vietii, mai sunt detalii de adaugat. Te apropii, studiaza Biblia pentru a vedea si alte aspecte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si ce inseamna sa te mantuiesti? Sa te rogi ca o sclava la lemne sa te scape de probleme (dar fireste ca daca nu faci nimic in privinta lor n-au cum sa dispara) si sa traiesti o viata plina de interdictii si limite? Asta este sensul vietii tale?

| AnonimSuprem1 a răspuns:

In multe carti de intelepciune din biblie (ecleziatul: Drept aceea am urat viata, caci rele sunt cele ce se fac sub soare; si totul este desertaciune si vanare de vant. (Ecl.2:17) etc) => aici, se mentioneaza faptul ca viata omului este de fapt doar o desertaciune, intr-adevar. Chiar si Zalmoxis si alti mari intelepti au spus ca nu e bine ca omul sa se streseze in viata lor.
Dar, vreau sa iti spun ca in biblie se mentioneaza faptul ca Dumnezeu ii considera sfinti pe toti oamenii:
"31. Iarasi au luat pietre iudeii ca sa arunce asupra Lui.
32. Iisus le-a raspuns: Multe lucruri bune v-am aratat voua de la Tatal Meu. Pentru care din ele, aruncati cu pietre asupra Mea?
33. I-au raspuns iudeii: Nu pentru lucru bun aruncam cu pietre asupra Ta, ci pentru hula si pentru ca Tu, om fiind, Te faci pe Tine Dumnezeu.
34. Iisus le-a raspuns: Nu e scris in Legea voastra ca "Eu am zis: dumnezei sunteti?"
35. Daca i-a numit dumnezei pe aceia catre care a fost cuvantul lui Dumnezeu - si Scriptura nu poate sa fie desfiintata -" link pentru. a citi: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/ioan/10/34/#34

Răspuns utilizator avertizat
| suntsuper a răspuns:

Conform bibliei, asta e rostul vietii. Personal nu stiu, e prea vag