| Onisim10 a întrebat:

Am o întrebare, legata de Biblie, potopul a distrus absolut totul in afara corabiei lui Noe și celor din ea?

9 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Conform ipoteticelor povesti, orice fiinta pluricelulara ar fi fost innecata.

| mentholinks a răspuns:

Pe mine nu, inainte de potop sunt Eu.

| halogen001 a răspuns:

E o carte cu povesti veche cu continut istoric regional care nu descrie istoria intregului Pamant pentru ca oamenii de atunci nu aveau metode de comunicare si de deplasare care sa le pemita cunoasterea evenimentelor ce se desfasurau pe intreg Pamantul. In consecinta se refera la evenimente locale. Inundatii au existat dintotdeauna. Apoi prin extrapolare s-a ajuns la povestea respectiva.

| raMLesS a răspuns:

Eu zic sa-i dai funda lui Scofield

| Panamax a răspuns:

A fost o inundatie locala.

| NotNamed a răspuns:

Nu a distrus totul. Exista niste dovezi științifice care arata ca potopul acela este posibil sa fi fost un eveniment real care a constat in inundarea zonei care acum poarta numele de Marea Mediterană deoarece s.au descoperit orase intregi sub aceasta mare care datează de cateva mii de ani. Posibil din perioada respectiva. Cat despre povestea ca Noe ar fi luat cate un exemplar din toate speciile de pe pamant, este imposibil sa faci asta, mai degraba s-a ajuns la o teorie cum ca de fapt ar fi luat cate o monstra ADN din fiecare animal iar corabia de fapt era un laborator care plutea pe ape si adapostea ADN-urile animalelor. Chestia asta se practică si azi. Animalele care sunt pe cale de dispariție le sunt luate o monstra ADN pentru a fi adusi la viata din nou cand tehnologia ne va permite. Deja avem mii de ADN-uri de la specii disparute deja. Totul s-a întâmplat sub comanda extratereștrilor pentru ca ei sunt adevăratul "Dumnezeu". Ei au coborat inca din antichitate iar deoarece oamenii din acele timpuri erau unii nu foarte dezvoltați mental, i-au interpretat ca fiind zei, deoarece nu stiau de termenul de viata extraterestra, ca exista planete asemănătoare pământului prin univers si care adăposc viata, chiar si forme inteligente de viață. Iar cu cat timpul a trecut, aceste povesti despre zeii care au coborât din cer s.au derivat, au trecut prin toate religiile si intr-un final s-au derivat intr.un Dumnezeu atotputernic, atotstiutor care se află într-o alta dimensiune numita rai. Dovezile sunt peste tot în lume, ascunse sub formule matematice, structurale în toata lumea din toate timpurile si muzicale in vibratiile de font ale universului.

| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
Și în afară de orice animal care ar fi putut supraviețui în apă.

| Dddonkey a răspuns:

Asta descrie Biblia, deci nimeni nu a supravietuit potopului. Ba chiar exista in multe traditii vechii din diferite partii ale planetei legende care au existat cu privire la un eveniment similar. Presupun ca ai o alta intrebare?

| Onisim10 explică:

Nici-un răspuns nu mă mulțumit încă, mai aștept.