| CannbalCorpse a întrebat:

Am o mare dilemă, nu înţeleg de ce majoritatea oamenilor care au avut o problemă grea medicală şi erau să moara îi mulţumesc lui Dumnezeu, mi se pare o mare prostie.
Adică in loc sa mulţumeşti dctorilor si să te bucuri că au avut aparatele necesare pentru a te ţine in viaţă uni mai au curaj sa comenteze că Dumnezeu i.a salvat.
Sincer daca aş fi in locul medicilor, aş deconecta persoana respectivă de la aparat şi i.aş zice "Dumnezeu să te salveze şi acum" ştiu că e putin exagerat ce am zis dar ăsta e adevărul.
Voi ce părere aveti?

70 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns (pentru FreakyChucky):

Nu, nu toată lumea crede în Dumnezeu, ateismul este a3a „credință" ca număr de adepți din lume, 1, 1 miliarde de oameni. Și restul credințelor nu împart Dumnezeul tău mult iubit pentru că așa ți-a zis mami că e bine, fiecare are regulile lui, Buddha (căruia tu i-ai dat nume de wc) nici măcar nu este un zeu și nici nu s-a pretins vreodată ci este fondatorul unei religii, dacă poți să îi spui așa(că este mai mult o filozofie de viață), numită Budism, iar Muhammad, că și lui i-ai pocit numele este un profet nu un zeu trimis de Allah care este zeul. Lasă pozele în oglindă și mai treci și măcar interesează-te înainte să zici tâmpenii mai mari decât tine, te faci de râs. Înțeleg că ți-a zis mami că e bine să te rogi și să crezi bla bla bla dar tu oricum nu ai nicio legătură cu Biserica sau cu credința, probabil nici n-ai deschis Biblia sau alte cărți sfinte, ești căzută în cap.

| FreakyChucky a răspuns (pentru FucktheSystem):

Te rog continua...nici la Jim Carrey nu am ras atat cat am ras la raspunsurile care mi le-ati dat toti...
atunci de ce toti copiii se duc la orele de religie si isi fac cruce si se roaga daca de fapt ei nu cred in acela cui se roaga?
si cred ca am citit Biblia de mai multe ori ca tine tongue
hai lasati-ma ca am trecut de intrebarea asta demult.An nou fericit :*

| FucktheSystem a răspuns (pentru FreakyChucky):

Toți copii de la orele de religie să închină că așa le-a zis doamna profesoară de religie încă din clasa a1a că e bine și eventual le-a zis că o să ajungă în iad dacă nu. Și da, în România, o țară care e practic coșul de gunoi al Europei, populația e majoritar creștină, că omul sărac și care o duce prost trebuie să se agățe de ceva. Dacă ai sistem sanitar prost trebuie să ai speranță că măcar Dumnezeu te ajută, dacă nu ai ce mânca, trebuie să ai speranță că Dumnezeu îți dă ca prin minune și tot așa, ești leneș speri că îți dă Dumnezeu loc de muncă sau cu cartea în față. De asta suntem unde suntem, în restul țărilor civilizate din Europa sunt majoritari ateii, de asta o duc și bine. Una e când omul nu muncește și se roagă și alta e când nu se roagă și muncește, diferențele sunt sesizabile. Lumea crede de frică, de frică că nu sunt în stare să se descurce fără o divinitate, de frică că o să ardă în iad, de frică că sunt incompetenți.
Și fustița scurtă, pozele în oglindă, vocabularul și lipsa ta de cunoștințe în domeniul religiei și ignoranța mă fac sigură că în cel mai bun caz ai deschis Biblia de curiozitate.

| diaadb a răspuns:

Aloooo... ai auzit de Sfantul Maslu? daca nu cauta pe net :p. normal ca-i multumesti lui Dumnezeu,winking. Cunosc cazuri in care un om era bolnav, adica neajutorat nu mai aveea sanse de supravietuire. Era conectat la aparate, degeaba. Familia lui a chemat preotul sa faca sfantul maslu, sa sfinteasca, si minune. dupa cateva zile, omul si-a revenit. Cunosc eu :p deci nimeni nu poate sa zica ca am mintit. talk to the hand Dumnezeu e singurul care ne tine in viata asa ca... happy D-zeu e doctorul sufletelor, doctorii crezi ca ar exista daca n-ar fi Dumnezeu? oh go on

| CannbalCorpse explică (pentru diaadb):

Logic ca ar exista si fara D.zeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pei...
1) Nu mai ai credinta, devin-o ateu.
Lumea ii multumeste lui Dumnezei pentru ca nu i-a lasat. Chia rdaca doctorii sunt "Minunea 2" asta nu inseamna ca au puteri supra naturale.
2) Dumnezeu te ajuta fara sa stii:
De obicei, cand esti agatat de ultimul fir de par, Dumnezeu vine cu cele mai mari bucurii la tine. Eu stiu, pentru ca asa am patit si eu.
Acum nu o lua in serios faza cu "ateu" laughing (gluma laughing )
Ci doa zic sa nu te superi cand nu te ajuta. Asat este ca un fel de " mini pedeapsa" pentru ca uiti in credinta sa.
Hai pa tongue

| Nickname1890 a răspuns:

Ai auzit de acele cazuri in care doctorul i-a spus unui pacient ca nu se mai poate face nimic si ca mai are 1 saptamana de trait apoi acesta ca prin minune s-a vindecat sfidand orice explicatie stiintifica si lasand doctorii cu gura cascata? Au fost nenumerate cazurile de genul asta.

Si chiar daca o persoana nu este in situatia de mai sus, multumesti si doctorilor nu cred ca a fost cineva care sa nu-i multumeasca doctorului, dar nu vad care e problema daca vrea sa-i multumeasca si lui Dumnezeu ca l-a ajutat sa treaca peste.

| Nitescu_Theodor_1995 a răspuns:

Religia este singurul element socio-politic ce inca mentine omenirea intreaga in frauthinking daca nu s-ar mai ruga lumea lui Dumnezeu, atunci in fiecare comuna cred ca am avea cate un criminal in serielaughing nu cred ca ar trebui sa te framante faptul ca unii cred ca viata le-a fost salvata de un Zeu Razbunator si nu de cel ce a avut bisturiul in mana, deoarece si acea opinie(partial) eronata este constructiva. Si in plus, nu pot medicii sa aiba chiar toate meritele, nu-i asa?laughing
In orice caz, unele persoane au primit acasa mai multa educatie religioasa decat sociala, ceea ce este, pe de o parte, scandalos, pe de alta hilar. Rostesc rugaciune la sculare, rugaciune la culcare, rugaciune inainte de masa(X3), rugaciune la Biserica, mai zic un,, Doamne-ajuta!'' cand se ivesc problemele si in rest scot niste sunete atat de frumoase incat daca nu ai vorbi romana nativ si nu ai intelege sensul unr injuraturi ai trai cu impresia ca mama ta e super-star si ca toti ar vrea sa ia cina cu ea, iar neamul tau a fost atat de important incat este evocat verbal din 5 in 6 secundelaughing
Traiesc cu parerea ca trebuie sa multumim circumstantei care ne-a ajutat sa depasim anumite momente grele inaintea zeitatilor la care ne inchinam(sau nu). Si sincer, daca exista intr-adevar un Dumnezeu,, Atotputernic'', nu cred ca ar trimite vreun suflet in Infern pentru ca nu s-a inchinat inainte de a se aseza la masa sau pentru ca nu i-a multumit ca l-a ajutat sa se trezeasca din somn si in dimineata astalaughing

| Gwen_4080 a răspuns:

Esti cumva evreu? Ar trebui sa-i multumesti Lui Dumnezeu ca acum esti in viata, d eoarece daca nu era el tu acum nu mai existai si nu mai scriai intrebari stupide pe TPU! Chiar asa fratilor ati ajuns? Ce face netu din om! Dumnezeu este cel care a creat aceasta lume! Daca nu crezi, e problema ta. Si apropo, esti un mare bou daca nu crezi in DUmnezeu. ( iarta-ma pentru jicnire ). Mare ti-e gradina Doamne! Eu sper doar sa-ti deschizi ochii pana nu e prea tarziu, si sa afli cine este Dumnezeu. Incearca sa comunici cu el prin rugaciuni, si o sa vezi, ca el te va proteja de rau.
P>S : scuze pentru greselile gramaticale

| CannbalCorpse explică (pentru Gwen_4080):

"Esti cumva evreu"? Gandesti? Ai citit biblia?! Inainte sa comentezi citeste biblia! Si nu sunt evreu sunt atee!
Documenteaza-te inainte sa scrii comentari de pomana!