| CannbalCorpse a întrebat:

Am o mare dilemă, nu înţeleg de ce majoritatea oamenilor care au avut o problemă grea medicală şi erau să moara îi mulţumesc lui Dumnezeu, mi se pare o mare prostie.
Adică in loc sa mulţumeşti dctorilor si să te bucuri că au avut aparatele necesare pentru a te ţine in viaţă uni mai au curaj sa comenteze că Dumnezeu i.a salvat.
Sincer daca aş fi in locul medicilor, aş deconecta persoana respectivă de la aparat şi i.aş zice "Dumnezeu să te salveze şi acum" ştiu că e putin exagerat ce am zis dar ăsta e adevărul.
Voi ce părere aveti?

70 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns (pentru CannbalCorpse):

O sa ma leg doar de ultima parte, ca vad ca n-am cu cine. Pai daca parintii beau, fumeaza, sau mai stiu eu ce, sunt sanse sa fie copilul bolnav.
Cand ie grele, ie grele, n-am pretentii.

| 3xfemeie a răspuns (pentru CannbalCorpse):

Eeee! O fi fost nemultumit de "bonusul" primit.

| Zenicide a răspuns:

Ca tot e vorba de Dzeu si medici, sunt curios care e mai activ si care ajuta mai mult dic clipul de mai jos: http://www.youtube.com/watch?v=aWSOIXS5o3c

| CannbalCorpse explică (pentru Mădă0611):

Da de ce a inventat Dumnezeu planta de tutun si daca e vorba asa de ce a inventat strugurii, prunele si zarzarele daca el ştia ce or sa facă o mare mparte din populatia lumii?

| Raniia a răspuns:

Daca aveai astfel de situatii in familie poate ca ti-ai schimba modul de gandire.Atunci cand echipa de chirurgi face tot ce-i sta in putinta sa salveze o viata si in final spune, cand tu ca apartinator intrebi, acum totul depinde de Dumnezeu.Sa nu uitam medicii trateaza si Dumnezeu vindeca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e exagerat deloc. Acei oameni nu au logica si prefera sa creada in zei neexistenti pentru a scapa de probleme. Poate ca intr-o buna zi se vor trezi odata la realitate si vor realiza ca nu exista minuni.

| CryChristiAN a răspuns (pentru FreakyChucky):

Stii, situatia asta este ceva de genul: daca stiinta progreseaza mult inseamna ca nu a avut deloc nici un ajutor divin, dar daca decade mult, Dumnezeu o restabileste la loc.
Omul fara Dumnezeu, este la fel ca toate celelalte animale.
Medicii nu lucreaza decat prin puterea care le-a fost data de catre DUmnezeu. Dumnezeu lucreaza prin mainile lor.

Stii, avem inca din Genesa ca, dupa ce au pacatuit Adam si Eva, acestia si-au luat frunze de smochin si si-au acoperit goliciunea. Ei bine, asta este munca oamenilor fara DUmnezeu. Dar, stim ca trebuie sa stai ascuns NUMAI IN INTUNERIC pentru ca smochinul sa nu li se usuce, asa ca DUmnezeu i-a scos la lumina, daruindu-le haine din piele. Ei bine, aici clar ca este ajutorul divin.
Exemplu, vedem si in cartea Judecatorilor, capitolele 6 si 7, cum Israelul era in razboi cu madianitii. O sa sar acum peste cateva detalii, dar israelitii au biruit pana la urma. Ceea ce voiam sa subliniez in aceasta intamplare este ca DUmnezeu a zis: '' Poporul tau este prea numerios si nu-i pot da pe madianiti in mainile lui, ca sa nu se laude cumva impotriva Mea si sa zica :'' mana mea m-a mantuit'' ( Ei bine, cam asa si-n cazul unora care nu se incred in Dumnezeu, si de multe ori al stiintei )

| Mădă0611 a răspuns (pentru CannbalCorpse):

CannibalCorpse explică (pentru FreakyChucky):
Nu am nevoie de raspunsuri de la oamenii indoctrinati...
Asta nu e indoctrinare, sa crezi ca un zeu a creat totul? Ei, afla ca oamenii l-au creat pe el si ca plantele s-au creat singure, sau mediul le-a creat.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Doctorul are ustensilele si Dumnezeu are zilele

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru andreismiley1983):

De altă parte, ştim că toate lucrurile lucrează împreună spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu, şi anume spre binele celor ce sunt chemaţi după planul Său.
Romani 8:28

| CannbalCorpse explică (pentru Mădă0611):

Draga cum a zis si Cheloo eu nu cred in Dumnezeu si nici in satan si nu imi place sa fiu ateu pentru ca nu imi place cuvantu asa sunt si eu. Daca nu stiai eu nu cred in nimic, asa ca tu comenteaza doar dupa ce ma cunosti!

| Mădă0611 a răspuns (pentru CannbalCorpse):

Ce idol ti-ai ales si tu. Nu e ateu, nu crede in zei, dar isi boteaza copilul/copii. thumbs up
Tu daca nu crezi in dumnezeu, de ce zici "Da de ce a inventat Dumnezeu planta de tutun"? Asta e semn de indoctrinare. Ma rog, nu e problema mea. N-ai prins gluma de la inceput? A trecut.

| CannbalCorpse explică (pentru Mădă0611):

Ai vreo problema cu tipu? Pana la urma e treaba lui si viata lui In primul rand tu ai inceput de la chestia cu tututu si alcool.ul.
Nu cred in Gizăz ăsta al vostru big grin

| Mădă0611 a răspuns (pentru CannbalCorpse):

Cam am, ca unii il iau de idol, si e cam ipocrit, am zis mai sus de ce.

Nu e al meu, eu sunt atee "Before you say something is out of this world, first make sure that it is not in this world.", dar tu zici ca nu crezi in el si apoi zici ca el a creat nu stiu ce. Cred ca ai sub 15 ani, "ateism adolescentin" thinking sincer, imi mirosi a 12 thinking Daca nu esti sigura ca nu exista Gizăz ăsta al nostru, negandu-l, iti faci rau, habar n-ai cate poate sa faca mintea.

| CannbalCorpse explică (pentru Mădă0611):

In primul rad l-ai cunoscut vreodata sau ce vezi la televizor ce zice lumea despre ei si ii pupi in c*r pe ziaristi? Asa cum comentezi despre el neavand habar comentezi si despre mine fetito 12 ani? Daca vrei pot fi si nesimtita. Cand aveam eu 12 ani tu cam erai mic copil big grin.Atunci daca esti atee de ce te-au botezat ai tai?
Inainte sa comentezi despre alti ar trebui sa cunosti persoana respectiva cum ti-am mai zis. Daca pui semnul asta : -? nu pari mai inteligenta.Imi plac copiii care se cred smecherii intre 4 pereti neistind ca lumea e mai mare de atat.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CannbalCorpse):

laughing
Hai sa continui, ca tot n-am altceva de facut.
In primul rand, sa vezi imagini si filmare de la botez, nu inseamna sa pupi in fund ziaristii.
In al 2-lea rand, tot n-ai mai mult de 15, hai 17, cu indulgenta, daca da, condoleante! Eu am 25.
In al 3-lea rand, n-am zis ca parintii mei sunt atei, eu n-o sa imi botez copii, se pare ca esti cam grea de cap.
In al 4-lea rand, nu vorbeam despre tine ca nu stiu ce, te-am citat si apoi ti-am demonstrat ca esti cum ziceai de altii, vorbele tale vs vorbele tale, nu imi pune in carca ce ai zis tu.
In al 5-lea rand, cat de mare e lumea?

| CannbalCorpse explică (pentru Mădă0611):

Cred ca e trist sa ai 25 de ani si sa stai in casa certandu.te cu copii in loc sa stai cu iubitu sotu sau cu copiii tai, ori sa fi la servici.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CannbalCorpse):

Recunosti ca ai 12 ani laughing, acum observi ca tu esti cea despre care vorbeai "Imi plac copiii care se cred smecherii intre 4 pereti neistind ca lumea e mai mare de atat."
Da' eu nu ma cert, nici in realitate nu ma cert, pe net nici atat. Categoria asta e cea mai funny. E trist sa fii casatorita la 25 de ani si sa ai copii. Tristetea e relativa.
Mai ai "argumente"? Inca rad la raspunsul cu Cheloo thumbs up cel de la 20:02. Zic s-o lasi asa. Daca intelegeai primul raspuns, era minunat.

| GRs a răspuns (pentru FreakyChucky):

"Pai medicii nu au inteligenta prin propriile lor puteri, Dumnezeu le-o da.esti un nenorocit daca crezi ca Dumnezeu nu exista sau nu El ne ajuta pe toti in toate lucrurile."
Atunci la ce mama dracului si-au mai pierdut si medicii 6-8 ani din viata la facultate daca Dumnezeu le-a dat cunostintele? Acei oameni isi pierd ani din viata pentru a invata medicina si sa salveze viata unui om nerecunoscator ca tine. Daca Dumnezeu ti-a salvat viata nu era mai simplu sa opreasca accidentul? Nu mai ajungeai in spital si nu mai dadeai bani pe operatii si internare.

"e ca si cum ceasul tau ar fi dereglat, ai intra intr-o camera cu 100 de ceasuri pe perete, toate ar arata ora 12:00 si unul singur ar arata 13:00, tu dupa care ti-ai fixa ceasul?"
Nu stii ca majoritatea oameniilor sunt prosti? Se i-au unul dupa celalalt ca oile ca asa-i la moda sau majoritatea fac aia. Dintre toti acei oameni doar "liderul turmei", sa-i zic asa, este original si/sau gandeste. Restul doar l-au urmat.

| CannbalCorpse explică (pentru Mădă0611):

In primul rand 12 ani aveam acu 5 ani, deci imi cam pare rau..Nu e trist sa ai copiii, e trist sa fii de varsta ta sa nu ai prieteni si sa o arzi pe net.
In legatura cu comentariu de la 20:02 la care zici ca razi, de prostu rade de ce vede.Nu te simti.
O seara buna.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CannbalCorpse):

sad Pleci? Ce naspa broken heart
O fi trist pentru tine, pentru mine e trista si aia si si sa-l ai pe Cheloo ca idol laughing, si sa faci pe ateul cand crezi in dumnezeu si ti-e frica de el, si multe alte lucruri pe care observ ca le faci. In fine, seara misto!

| CannbalCorpse explică (pentru Mădă0611):

Draga mea, eu nu plec nicaeri, nu imi e frica de dumnezeu poentru ca nu cred in el dar tu nu esti in stare sa te autoaperi si mereu sari cu chestia ata decat sa am idoli ca si Inna, Antonia si alte persoane pe care le detest mai bine pe Cheloo. Tu 25 de ani.,, ce facultate ai terminat draga? sad De cautat in gunoaie?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CannbalCorpse):

Din moment ce spui ca el a creat una si alta, crezi ca el a creat tot => crezi in el.
Se poate trai si fara idoli, chiar foarte bine.
Te-ai informat despre facultatea aia? La mine in zona nu este, din cate stiu, asa ca a trebuit sa fac ceva cu economie, buna si asta, insa cea de cautat in gunoaie ar fi fost misto, n-a fost sa fie, asta este sad Oricum, daca vrei neaparat acolo, eu iti urez bafta, sa intri la buget chiar. smug

| CannbalCorpse explică (pentru Mădă0611):

Eu am zis la misto ca el a creat tot, dar se vede ca tu nu ai creier in cap ci pietre.
Si da te-am gasit pe lista de asteptare la facultatea aceea.
La 25 de ani nu as sta pe site-uri sa ma cert cu lumea, dar asta e fiecare cu cat il duce "bibilica".

| vrelian a răspuns (pentru FreakyChucky):

Serios? esti un nenorocit daca crezi bla bla.de unde ai mai scos-o si pe asta? inseamna ca daca dzeu ne ajuta pe toti ii ajuta si pe cei care ucid nu? asa reiese din ce tu afirmi.deci eu daca nu cred in dzeu tto el imi da acest gind normal.si daca toata lumea ar fi crezut in dzeu fi sigura ca tu acum nu ai mai fi scris nimic pe aici.ba mai mult ai fi fost "africana"daca intelegi ce vreau sa spun.ai fi trait si acum in pestera cu frunze in jurul mijlocului.iar exemplul tau cu ceasul este nul.toate ceasurile alea de care spui poate sa arate o ora gresita.de unde stii tu ca alea arata ora buna si altu care arata altceva e gresit? este doar relativ, asa crezi tu ca ar fi bine dar nu stii sigur daca asa este si adevarat. apoi cineva a spus ca pamintul nu este plat ca este rotund ca o sfera sau approape, pe cind toti spuineau ca este plat da? si aveau acei majoritari dreptate? doar un singur om a zis ca e rotund.deci eu zic ca trebuie sa mai reflectezi ceva inainte dea face pe careva nenorocit daca nu crede in dzeu.mai vrei exemple? se pare ca nu.mai pune capu ala si sa gandeasca nu doar sa accepte ce ii spun alti, ca de aia ti la pus dzeu pe umeri sa il folosesti. daca era sa te faca robot atunci nu-ti mai facea cap te lasa asa fara sau punea altceva acolo.numai bine.

| vrelian a răspuns (pentru Mădă0611):

Ce va mai place sa va luati de par.mai taci si tu daca vezi ca omu nu cauta glume.si citeodata este bine sa ne mai si abtinem.se pare ca tu orice intgrebare o iei ca pe o gluma.e adevarat ca poate vrei sa fii distractiva, dar cind omul spune gata ar fi cazul sa te opresti.viata nu este o gluma tot timpul.scuze ca am intervenit dar se pare ca o tineti asa aiurea fara vreun motiv si nu vad pe cine ajuta.ce vreti sa arata-i cine este mai destept sau ce? naspa.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CannbalCorpse):

Mai omule, tu tot zici de cearta, deci presupun ca la tine e cearta, eu ma distrez doar, asa ca nu te mai descrie punand "tu" in loc de "eu".
Eu la 17 ani nu as asculta rock, nu l-as avea pe Cheloo ca idol, nu as spune chestii doar ca le spun altii si asa sa imi demonstrez prostia, si cine stie ce mai faci tu. + ca daca tot zici de cearta, parca vad ca esti o pipiţă care doar cearta vede, vrea si cauta, eu ma distrez cu astia ca voi laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru vrelian):

Pai daca unii vor joaca, da-le joaca! laughing

| CannbalCorpse explică (pentru Mădă0611):

Draga mea eu nu ma cert cu tine happy daca asta crezi este treaba ta. Oricum o zi frumoasa.

| FucktheSystem a răspuns:

Mi-ar plăcea să fi doctor pentru că am o replică frumoasă pentru situații d-astea.
Pacient: Mulțumesc lui Dumnezeu că m-a ținut în viață.
Doctor: Cu plăcere, dar nu mă cheamă așa.