| xyzfinish a întrebat:

Am o mare nelamurire: Se spune ca primii oameni au fost Adam si Eva.Acestia au avut doi baieti(Cain si Abel).Ce nu inteleg eu este cum s-au inmultit.Deci din cate stiu eu Eva era singura femeie. Daca Eva era singura femeie cei doi tineri cum au dus neamul mai departe?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Problema e la "se spune". De ce te iei dupa ce se spune? Si nu dupa ce e scris in Biblie? Ia-o si citeste. Nu trebuie sa citesti prea mult de la inceputul ei ca sa intelegi ca "Adam si Eva au avut fii si fiice", exact asa zice Biblia. Deci tu nu stii bine, Eva nu a fost singura femeie. Si Biblia nu spune toate lucrurile de pe Pamint care s-au intimplat, aduce in discutie doar persoanele pe care le considera a fi importante. Cit despre fiicele Evei, e normal sa se spune doar in treacat despre ele, tinind cont de cultura ebraica in care a fost scrisa cartea Genezei. La evrei, ca si la arabi, femeia ocupa un loc inferior, si arareori este pomenita in scrierile lor, deci e normal sa nu se pomeneasca despre fetele Evei.
Mi-ar place insa sa iei Biblia si sa o citesti, ca sa afli informatie de prima mina, nu cum fac altii pe aici, zic ca e plina de contradictii, insa nici macar nu au citit-o, ei o spun doar din ce "se spune". Citeste Biblia, si ea iti va da raspunsuri la multe intrebari pe care tu ti le pui.

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Biblia trebuie citita cu ochii inchisi ca sa o intelegeti in favoarea ta daca crezi in dumnezeu

ce spune biblia

Atunci a zis Domnul Dumnezeu către Cain: "Unde este Abel, fratele tău?" Iar el a răspuns: "Nu ştiu! Au doară eu sunt păzitorul fratelui meu?"
10. şi a zis Domnul: "Ce ai făcut? Glasul sângelui fratelui tău strigă către Mine din pământ.
11. Şi acum eşti blestemat de pământul care şi-a deschis gura sa, ca să primească sângele fratelui tău din mâna ta.
12. Când vei lucra pământul, acesta nu-şi va mai da roadele sale ţie; zbuciumat şi fugar vei fi tu pe pământ".
13. Şi a zis Cain către Domnul Dumnezeu: "Pedeapsa mea este mai mare decât aş putea-o purta.
14. De mă izgoneşti acum din pământul acesta, mă voi ascunde de la faţa Ta şi voi fi zbuciumat şi fugar pe pământ, şi oricine mă va întâlni, mă va ucide".
15. Şi i-a zis Domnul Dumnezeu: "Nu aşa, ci tot cel ce va ucide pe Cain înşeptit se va pedepsi". Şi a pus Domnul Dumnezeu semn lui Cain, ca tot cel care îl va întâlni să nu-l omoare.
16. Şi s-a dus Cain de la faţa lui Dumnezeu şi a locuit în ţinutul Nod, la răsărit de Eden.
17. După aceea a cunoscut Cain pe femeia sa şi ea, zămislind, a născut pe Enoh. Apoi a zidit Cain o cetate şi a numit-o, după numele fiului său, Enoh.

cine era acea femeie
După aceea a cunoscut Cain pe femeia sa şi ea, zămislind, a născut pe Enoh. Apoi a zidit Cain o cetate şi a numit-o, după numele fiului său, Enoh
. http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=25&cap=4

apoi adam cu eva au m-au facut copii dar dupa multa vreme
25. Adam a cunoscut iarăşi pe Eva, femeia sa, şi ea, zămislind, a născut un fiu şi i-a pus numele Set, pentru că şi-a zis: "Mi-a dat Dumnezeu alt fiu în locul lui Abel, pe care l-a ucis Cain.
26. Lui Set de asemenea i s-a născut un fiu şi i-a pus numele Enos. Atunci au început oamenii a chema numele Domnului Dumnezeu.

| dragos9234 a răspuns:

Nu doar ei au fost copiii.Au mai fost si altii, cica.
Dar incestul duce la grave modificari genetice, boli degenerative.Era imposibil ca noi sa fim urmasii a doi oameni.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Eva a lucrat la foc automat

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Geneza 5:4 - "Zilele lui Adam, după ce i s-a născut Set, au fost de opt sute de ani. În acest timp i s-au născut fii şi fiice."

| BlackSulphur a răspuns:

Incest.
Si faza cu Adam si Eva-i o prostie! De ce? Deoarece natura nu permite oamenilor sa se inmulteasca prin incest, cel putin nu fara urmari grave (Retardism). Inteleg ca omul nu este foarte inteligent, insa daca povestea aceea ar fi adevarata, ar trebui sa fim retarzi mentali acum. Sau chiar sa nu mai existam!

| Mikhtarian a răspuns:

Şi s-a dus Cain de la faţa lui Dumnezeu şi a locuit în ţinutul Nod, la răsărit de Eden.
17. După aceea a cunoscut Cain pe femeia sa şi ea, zămislind, a născut pe Enoh. Apoi a zidit Cain o cetate şi a numit-o, după numele fiului său, Enoh.
18. Iar lui Enoh i s-a născut Irad; lui Irad i s-a născut Maleleil; lui Maleleil i s-a născut Matusal, iar lui Matusal i s-a născut Lameh.
19. Lameh şi-a luat două femei: numele uneia era Ada şi numele celeilalte era Sela.
20. Ada a născut pe Iabal; acesta a fost tatăl celor ce trăiesc în corturi, la turme.
21. Fratele lui se numea Iubal; acesta este tatăl tuturor celor ce cântă din chitară şi din cimpoi.
22. Sela a născut şi ea pe Tubalcain, care a fost făurar de unelte de aramă şi de fier. Şi sora lui se chema Noema.
23. Şi a zis Lameh către femeile sale: "Ada şi Sela, ascultaţi glasul meu! Femeile lui Lameh, luaţi aminte la cuvintele mele: Am ucis un om pentru rana mea şi un tânăr pentru vânătaia mea.

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns:

Faza e ca, poate s-au nascut si fete! si alea la randul lor s-au inmultit si ele, ca doar nu am fi aparut asa hocus pocus...dar mai e si teoria Darwinista cu maimutele! A avut loc o evolutie. Cine stie, poate si noi vom evolua!laughing asa vom fi si noi la randul nostru maimutele lorlaughing.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Chiar evoluam, compara statistici globale, doar ca evoluatia asta nu se intampla in 50-60 de ani, cat traieste un om, asta e motivul principal pentru care creierul crestinilor, nu poate intelege termenul de evolutie

| RAY a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Omule ai vazut vreun lup in viata ta / sau caine?

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns (pentru RAY):

Sunt fata! si da, un caine am vazut! Chiar foarte multi.De ce?

| RAY a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Cum isi explici ca caini si lupi sunt acelasi specie?

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns (pentru RAY):

Poftim? Nu sunt aceeasi specie. Daca erau, erau numai caini sau numai lupi.

| RAY a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Seriosi nu sunt acelasi specii, https://ro.wikipedia.org/wiki/C%C3%A2ine

| RAY a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

De ce exista pisici daca exista si lei deci au acelasi stramos comun? vezi ca la bac se da din biologie si teoria evolutiei e obligatorie fara asta nu ai cum sa-l iei asta pentru viitor

| Stoica_Daniela_1978 a răspuns:

Poate Eva a nascut si fete dar nu se vorbeste despre ele in biblie.

| Lizzu a răspuns (pentru Stoica_Daniela_1978):

Nu se vorbeste normal, ca femeile in viziunea bibliei sunt neimportante si sclave bune doar la facut copii si atat.

| AdryanaN5 a răspuns:

În geneza capitolul 5 cu versetul 3 și 4 se spune "Când Adam avea 130 de ani i sa născut un fiu, după chipul și asemănarea sa, și i-a pus numele Set. Zilele lui Adam după ce i sa născut Set, au fost de 800 de ani. În acest timp i sa născut fii și fiice." Ei sau căsătorit între ei așa cum a spus Mikhtarian.