| anonim_4396 a întrebat:

Am observat si eu membrii comunitatilor crestine se ajuta intre ei,asta este de apreciat,dar ei uita un verset foarte important, as vrea sa citeasca fiecare crestin cu atentie

43 Ați auzit că s-a zis: «Să-l iubești pe aproapele tău+ și să-l urăști pe dușmanul tău».+ 44 Dar eu vă spun: Continuați să-i iubiți pe dușmanii voștri+ și să vă rugați pentru cei care vă persecută,+ 45 ca să vă dovediți fii ai Tatălui vostru care este în ceruri,+ căci el face să răsară soarele său și peste cei răi, și peste cei buni și face să plouă și peste cei drepți, și peste cei nedrepți.+ 46 Dacă îi iubiți pe cei care vă iubesc, ce răsplată aveți?+ Nu fac la fel și încasatorii de impozite? 47 Și, dacă îi salutați numai pe frații voștri, ce lucru neobișnuit faceți? Nu fac la fel și oamenii națiunilor? 48 Voi să fiți perfecți, așa cum Tatăl vostru ceresc este perfect.+

6 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

"ThAt'S bUlLsHiT".
Nu exista crestin perfect si cu constiinta perfecta, niciodata nu a existat si nici n-o sa existe.
Ce avem in mica Românica este o pseudo-religie bazata numai pe individualizare si păsare numai de sine.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LPCTSTR):

Daca zici ca e o pseudo religie inseamna ca n-ai inteles deloc scopul crestinismului! In Biblie scrie clar ca toti suntem pacatosi deci e de asteptat ca oamenii sa fie rai si individualisti. Nici macar sfintii n-au fost perfecti.

| LPCTSTR a răspuns (pentru CostinAlamariu):

A... deci prin religie intelegem ca noi toti suntem rai, suntem niste fiinte atroce care sunt menite sa-si dezamageasca creatorul si implicit "legile" lui sa fie optionale...
In fine, nu ma pasioneaza religiile, nu vreau sa dezvolt polemici, las' asa.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu. Prin crestinism intelegem setul de credinte si dogme cu ajutorul carora crestinii incearca sa si depaseasca starea pacatoasa si sa ajunga cat mai buni. Asta tine de efortul individual al fiecaruia. Unii oameni sunt mai lenesi ca altii si de aia chiar daca sunt crestini nu evolueaza spiritual

| Irinel15123532 a răspuns:

Este o traducere putin schimbata, dar des folosita, de fapt cuvantul in Greaca in original este ''Sfant'', ar suna cam asa ''Fiti sfinti precum si Tatal vostru ceresc este Sfant''
A fi Sfant nu inseamna a fi perfect, Dumnezeu stie ca noi nu suntem perfecti ca El, si nu putem fi Sfinti in modul in care este El sfant pentru ca El nu a cunoscut niciodaca experienta pacatului. Dar trebuie sa urmam poruncile Domnului Iisus Hristos si sa calcam pe pasii Lui. Chiar daca ne vom mai impiedica uneori, nu renuntam la obiectiv, mergem inainte, spre Hristos.
Am vrut sa punctez acest lucru.
Ai dreptate Ray, un lucru foarte trist este ca din ce in ce mai putini oameni invata ceea ce inseamna dragostea adevarata, daruirea de sine pentru binele altora, este nevoie de o trezire in acest sens.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Dacă îi iubiți pe cei care vă iubesc, ce răsplată aveți?+ Nu fac la fel și încasatorii de impozite? 47 Și, dacă îi salutați numai pe frații voștri, ce lucru neobișnuit faceți? Nu fac la fel și oamenii națiunilor? 48 Voi să fiți perfecți, așa cum Tatăl vostru ceresc este perfect.+

intelegi ideea, eu am vazut ca crestini intre ei de alte religi nu se ajuta, asta nu e bine