| Teodor168 a întrebat:

Am si eu o întrebare. Dacă Dumnezeu nu ar exista, atunci cum am fi putut sa apărem așa fără sens chiar noi oamenii, sau chiar universul?

14 răspunsuri:
| RockaruL a răspuns:

Fără sens nu a apărut nimic, eventual doar tu. Astfel de lucruri nu le poţi explica nici macar prin religie, pentru că dacă vrei să presupui că totul are un creator, creatorul lui Dumnezeu cine e? Sau şi el a apărut tot aşa, din senin şi fără sens?

| RAY a răspuns:

Nu am aparut fara sens nici universul nu a aparut fara sens, si o frunza care cade dintr-un copac a cazut dintr-un motiv, universul a aparut ca urmare a unei expansiuni de energie, omul a aparut ca urmare a unei evoluti de milioane de anii nu o aparut asa brusc fara un sens

| HDeNiSaR a răspuns (pentru RAY):

Maimutele te contrazic

| RAY a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Se vede tu esti maimutica aia

| HDeNiSaR a răspuns (pentru RAY):

tongue

| T0T a răspuns:

Unii spun coincidență și oricum nici așa nu putem explica apariția universului. Depinde de tine dacă crezi mult în coincidențe sau nu.

| Deaad a răspuns:

Uite așa, am apărut din praf de stele.

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns:

Simplu: nu am fi aparut. Fara Dumnezeu suntem nimic. El ne-a dat viata, care este cel mai pretios dar.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Big Bang-ul acesta a aparut din ciocnirea dintre universul nostru si alt univers (Teoria M). Insa, sunt convins ca Dumnezeu exista.

| Riker a răspuns:

Universul s-a creat singur din nimic pentru că a fost necesar și inevitabil să existe ceva, acest lucru produs Big Bang.
De asemenea stelele care au fost create din primele elemente din univers (hidrogen și heliu) au creat în interiorul lor elemente mai grele care au dus la apariția vieții datorită unei fuziuni nucleare, de aici și ideea de "suntem praf de stele".
Pământul a fost creat acum 4, 6 miliarde de ani din acumularea gravitațională a unui nor cosmic sau rămășița unei stele masive care a explodat eliberând noi elemente.
Viața a apărut cu aproximativ 3, 9 miliarde de ani și a evoluat la forme de viața mai complexe dintre care mai târziu și oamenii care au ajuns să pună asemenea întrebări. happy

| Elenina356 a răspuns:

Teoria Big Bang

| 123RAUL456 a răspuns:

Pai, daca nu ar fi existat Dumnezeu nu am fi existat noi, nici lumea.

| RAY a răspuns (pentru 123RAUL456):

Asta e doar o simpla ipoteza atat