| William a întrebat:

Am vazut ieri stirea asta https://uk.news.yahoo.com/......48264.html si ma intrebam cine este mai nebun, el ca a participat la uciderea fiicei sale sau ea ca a comis adulter stiind ca daca va fi prinsa va fi omorata? Voi ce ziceti?

6 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

E dovedit macar faptul ca a comis adulter? In multe cazuri din astea, victimele, aproape toate de sex feminin, sunt complet nevinovate. De exemplu, in Afganistan, o studenta a fost omorata cu pietre in fata unei moschei, doar pentru ca "s-a auzit" ca ar fi ars pagini dintr-un Coran, ceea ce s-a dovedit complet fals mai tarziu. Si chiar daca aceste femei ar fi "vinovate", tot ar fi absurd sa spunem ca sunt mai nebune decat criminalii care le omoara intr-un mod atat de brutal. Trebuie sa nu uitam ca ele n-au comis nicio crima, de fapt. Faptele de care sunt acuzate sunt inventate de barbatii religiosi care vor sa domine vietile femeilor. Sa arzi o carte sau sa comiti adulter nu este o crima, oricum ar vrea ei s-o interpreteze.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Imi ajung prostiile pe care le aud in jurul meu.
Nu am de ce sa caut altele la 3000km departare.
Lumea este plina de dezaxati.
Multi nu au avut inca ocazia sa se exprime.

| pufulescu a răspuns:

Ei nu sunt nebuni, ci complet idioti! Sunt multe lucruri pe care le stiu chiar de la arabi despre ce se intampla in tarile acelea. Nici macar nu aplica vreo justitie, nu fac dreptate, fiindca in majoritatea cazurilor femeia participanta la adulter este scoasa drept vinovata iar barbatul lasat in pace! Asta vine in contradictie pana si cu invataturile profetului Mahomed care a stabilit pedepsele astea drastice, dar a si insistat sa se faca dreptate, toate judecatile sa fie corecte si TOTI vinovatii pedepsiti.
Aceste natii sunt pur si simplu inapoiate, secole de dictatura a legii islamice nu i-au putut trezi si destepta.
Sa stii ca intr-un fel religia islamica i-a ridicat! Cand a cucerit Mahomed triburile arabe, aceia erau niste salbatici care isi ucideau noii nascuti de sex feminin pentru ca... femeile le considerau inutile, asa cum se mai intampla azi in India. Noroc cu legea musulmana care a stabilit ca asta e pruncucidere si se pedepseste cu taierea capului!

| BogdantheDreamer a răspuns:

Toti sunt o apa si un pamant.

Dar te intreb eu. Ce crezi ca ne tine pe noi in frau, de' nu procedam la fel?

| William explică (pentru BogdantheDreamer):

Spune-mi tu.

| Holiday a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Legea. Cat legea a fost facuta de biserica nu era mare diferenta.