| anonim_4396 a întrebat:

Am vazut pe antena3 o stire gen "Patriarhului Daniel i s-a făcut rău în timpul unei slujbe. O ambulanţă SMURD se află la faţa locului"

Din moment ce dumnezeu nu este capabil sa aiba grija de cei care lucreaza pentru el nu ma mir ca nu poate face nimic in legatura cu cei din Africa sau persoanele amputate sau cei care sufera de boli incurabile sau altele de genul.

Asa ca o curiozitate, de ce a acceptat ajutorul ambulantei? Nu era faza cu "credinta cat un graunte"," cere si ti se va da" si altele de genul? Te astepti ca unul care lucreaza pentru "Za Big Dog" sa se poata vindeca singur sau rugaciunile credinciosilor din jur sa il ajute. (ca parca rugaciunile functioneaza)

45 răspunsuri:
| PulbereDeStea a răspuns:

Dumnezeu are grija de noi toti, doar ca noi suntem pacatosi, si nu credem in El. Daca InaltPreasfintitul Patriarh Daniel este bolnav, nu inseamna ca Domnul nu are grija de el. Noi nu suntem in masura sa il judecam pe El, deoarece este capabil de multe. Dumnezeu nu va face minuni, pentru ca ii ordonam noi.El stie de ce face toate ce se intampla pe pamant. Si mai bine platesti aici decat in lumea de dincolo. Rugaciunea adevarata da roade bune. Este ceva omenesc sa ceri ajutorul doctorilor, Dumnezeu poate face minuni si prin intermediul lor.

| Mădă0611 a răspuns:

Mi-a venit o idee laughing Tot vad pe aici ca unii crestini iubitori de aproape cer moartea ateilor. Eu as vrea o lege prin care sa se interzica doctorilor sa-i ajute pe crestini, ca vad ca ei nu se simt sa nu apeleze la "lucruri slabe". laughing Stiinta e lucrul diavolului, medicina e stiinta, feriti-va de diavol si cautati-l pe dumnezeu in rugaciune happy

| ven0m a răspuns:

Cea mai hilara e aia cu Popemobile-ul care are geamuri bulletproof.

In cazul lui Daniel era o problema de sanatate minora, d-zeu considerand-o prea insignifianta pentru a face o minune big grin

| mimi8880 a răspuns:

Fiecare cu parerea lui, dar am si eu o intrebare, doar pentru cei ce se declara atei:
"daca tot spuneti ca nu credeti, de ce va botezati copiii crestineste? De ce nu-i duceti la pocaiti sau Budha sau alte religii?"

| CristiAndrei a răspuns:

Pai nu o fi avut semnal in biserica si a pierdut legatura cu dumnezeu

| CristiAndrei a răspuns (pentru mimi8880):

Nu am auzit de ateu care sa isi boteze copii, mi se pare o prostie, daca vreau sa spal copilul il spal si acasa nu trebuie sa ma duc la biserica...

| Dorugar a răspuns:

Nu inteleg din ce cauza a chemat ambulanta?
Poi daca Dumnezeu l-a facut sa se simta asa, poate ca a vrut sa-l cheme mai repede la El?
Ce fericire mai mare poate avea un cestin decat aceea de a ajunge in ceruri si in Rai si de a beneficia acolo de viata vesnica?
Poi cum si-a permis nerusinatu sa-L refuze pe Dumnezeu si i-a refuzat opferta divina?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru PulbereDeStea):

Asta-i pura nesimtire. De ce sa primeasca dumnezeu laude pentru meritele doctorilor? Daca doctorii vindeca un om "praise the lord" dar... daca omul moare "doctorii sunt de vina".

Daca dumnezeu face minuni prin intermediul doctorilor, de fiecare data cand un om moare nu doctorii sunt vinovati ci dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru mimi8880):

1 - foarte putini atei isi "stampileaza" copiii intr-o religie
2 - cei care isi "stampileaza" copiii o fac la presiunile parintilor sau a altor rude

Din moment ce copilul nu este constient de ce se intampla in jurul sau, botezul nu este valid. Copilul trebuie sa-l accepte pe dumnezeu ca botezul sa fie considerat valid lucru pe care un copil mic nu il poate face. Ba mai mult, copilul trebuie sa cunoasca mai multe religii pentru a putea alege el daca vrea sau nu sa urmeze una.

| Angel0 a răspuns:

Asta da "logica" de ateu.Ca sa intru in logica ta trebuie sa mai beau un butoi de bere si dupa aceea iti pot raspunde pe intelesul tau sau al celuilalt "geniu" care vrea vindecarea picioarelor amputate.

| MariusMercenarul a răspuns (pentru Mădă0611):

Total de acord cu tine

| EmaS a răspuns:

Si ei sunt oameni care trec prin aceleasi incercari ca si noi. Domnul Isus a suferit, ucenicii au suferit, noi suferim. Suferinta are un scop in viata noastra. Domnul Isus spune:,, V-am spus aceste lucruri ca să aveţi pace în Mine. În lume veţi avea necazuri; dar îndrăzniţi, Eu am biruit lumea."

| M25M a răspuns:

"Za Big Dog" -- geniala asta laughingrolling on the floor

| PulbereDeStea a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca un om moare la spital este vina doctorilor doar daca nu si-au facut meseria lor de doctori. Daca doctorii fac tot ce le sta in putere sa vindece bolnavul, dar acesta moare, nu este vina doctorilor. PS: Fara voia lui Dumnezeu nici un fir de par din capul nostru nu s-ar misca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Angel0):

Si ce e rau in a vrea vindecarea amputatilor? Zeul tau e unul atotputernic (nu chiar dar trecem peste)... daca a reusit sa creeze universul, vindecarea unor amputati e ceva exagerat de usor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru PulbereDeStea):

Dupa cum ti-am zis, e pura nesimtire.

| PulbereDeStea a răspuns (pentru anonim_4396):

Din partea cui este nesimtire?

| EmaS a răspuns:

Nimeni nu poate sa adauge o zi la viata lui.Atunci cand vrea Domnul sa se stinga lumina, se stinge!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru PulbereDeStea):

Din partea ta pentru afirmatiile facute mai sus.

| Dorugar a răspuns (pentru EmaS):

Se pare ca tu la fel ca suferinta te-ai nascut pe partea intunecata a vietii!
In lumea in care traiesc eu oamenii au hormonul FERICIRII, si nu al suferintei, si il au ca sa poata fi fereciti!
2 La ce te astepti sa aduca Isus altceva decat necazuri ca doar nu pe degeaba Tatal sau ceresc l-a gratulat cu titlul de Diavol (vezi Apoc 12.12)
El te-a biruit numai pe tine si pe toti cei care si-au vandut sufletul celui pe care Dumnezeu il numeste Diavol, adica Christosului!

| OctoberandApril a răspuns:

La intrebare nu pot sa-ti raspund fiindca mi se pare una retorica si destul de rautacioasa.In schimb simt nevoia sa comentez putin afirmatiile tale.
Dumnezeu nu implanteaza maini,nu arunca cu paine si apa din cer pentru somalezi,nu impusca violatori,nu fura, nu cerseste, nu obliga.El nu lucreaza la SMURD nici la MAI nici la DNA, nu candideaza, nu lupta in Irak.
Persoanele care asteapta ca Dumnezeu sa le aduca personal un pahar cu apa la pat dau dovada unui intelect limitat.Fie ca e un ateu care-l acuza pe Dumnezeu ca "doarme pe front cu arama-n mana", fie ca e un crestin care pare a fi mai mult razbunator si retardat(ceva din islamism) decat smerit si increzator.
E ca si cum un parinte trebuie sa repare mereu greseala copilului privandu-l de dreptul la maturizare.Ar fi simplu ca Dumnezeu sa vina si sa mai sufle odata peste oameni pentru a renaste,curati,cum am fi fost in gradina Edenului.Da,cred ca ar fi simplu.Dar ar fi bine? Nu putem empatiza cu cei defavorizati de soarta,natura, conditie sociala? Nu putem fi mai responsabili? Putem sa aruncam cu piatra si sa ne intrebam "unde-i Dumnezeu, El nu vede ce vedem si noi?" da, asta putem face si o facem fara pic de sfiala.
Pai asta e ca si cum te-ai da cu capul de perete si l-ai acuza pe Dumnezeu ca ti-a dat liberul arbitru.
Esti o creatura bipeda inzestrata cu ratiune, inteligenta si sentiment.Ai toate motivele sa fi ceva mai mult decat un Pacala care sta sa-i pice para.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru OctoberandApril):

Diferenta dintre un parinte si un zeu e ca parintele nu e atotputernic.

Sa o iau mai simplu cu tine : sa zicem ca tu esti cel atotputernic si atotstiutor. In urmatoarele zile, tu stii cine, unde, la ce ora va planta o bomba si stii cate persoane o sa moara. Ba mai mult, stii ca persoana respectiva nu va fi oprita de politie si in viitorul apropiat o sa mai planteze alta si alta si tot asa de 30 de ori. Intrebarea e foarte simpla : il opresti de prima data sau nu? Lasi lucrurile sa se intample normal sau nu?

Hai sa fie si mai simplu : la fel ca in primul exemplu, esti atotputernic. Salvezi sau nu persoanele care au nevoie de ajutor? Ii vindeci sau nu pe cei cu probleme de sanatate (amputati, boli incurabile si altele de genul)?

E foarte simplu : ajuti oamenii pentru ca poti sau zici ei sunt vinovati, sa se descurce? Fi sincer. Sunt exagerat de multi oameni care chiar au nevoie de ajutor si ii cer zeului crestin, ba chiar il implora si el nu le raspunde si nu ii ajuta.

Bonus : sa zicem ca tu esti dumnezeu. Te faci vazut sau o arzi "misterios"? Oferi sau nu dovezi clare pentru existenta ta?

| Urzi23 a răspuns (pentru Mădă0611):

Mădă0611 a răspuns:
Mi-a venit o idee laughing Tot vad pe aici ca unii crestini iubitori de aproape cer moartea ateilor. Eu as vrea o lege prin care sa se interzica doctorilor sa-i ajute pe crestini, ca vad ca ei nu se simt sa nu apeleze la "lucruri slabe". laughing Stiinta e lucrul diavolului, medicina e stiinta, feriti-va de diavol si cautati-l pe dumnezeu in rugaciune

Pai ma inteligentule daca la CASS nu ar contribui Crestinii va maninca ciinii.Sau tu ce ai vrea cei care sunt Crestini sa plateasca toate darile si cind este sa apeleze la un doctor sa vina Parintele sa ii faca de 6 saptamini.Ma dar tu mai ai frati pe acasa

| Alphawolf a răspuns (pentru OctoberandApril):

Uite un citat biblic: "Nu va ingrijiti pentru sufletul vostru ce veti manca, nici pentru trupul vostru cu ce va veti imbraca; au nu este sufletul mai mult decat hrana si trupul decat imbracamintea? Priviti la pasarile cerului, ca nu seamana, nici nu secera, nici nu aduna in jitnite, si Tatal vostru Cel ceresc le hraneste. Oare nu sunteti voi cu mult mai presus decat ele? Si cine dintre voi, ingrijindu-se poate sa adauge staturii sale un cot? Iar de imbracaminte de ce va ingrijiti? Luati seama la crinii campului cum cresc: nu se ostenesc, nici nu torc. Si va spun voua ca nici Solomon, in toata marirea lui, nu s-a imbracat ca unul dintre acestia. Iar daca iarba campului, care astazi este si maine se arunca in cuptor, Dumnezeu astfel o imbraca, oare nu cu mult mai mult pe voi, putin credinciosilor? Deci, nu duceti grija, spunand: Ce vom manca, ori ce vom bea, ori cu ce ne vom imbraca? Ca dupa toate acestea se straduiesc neamurile; stie doar Tatal vostru Cel ceresc ca aveti nevoie de ele."
Oamenii mor de foame si de frig! E fara gluma! 85% din populatia Romaniei cred in balivernele scrisa intr-o carte. Iar cand omul va aduce argumente voi o dati la-ntors, improvizati si interpretati. Uite aici: http://www.businesscover.ro/......-de-foame/
Din vina crestinilor apar aceste "atacuri". Ei se lauda ca Dumnezeu ii ajuta, si ce mai MINUNI face pentru ei(Wau), si ce "relatii" stranse au ei cu Dumnezeu... Daca tot ajuta si face minuni macar sa faca si el cand trebuie si pentru cine merita. Atata nu-l duce capul, degeaba-i omniscient?

| Urzi23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi sa nu patesti ceva de atita inteligenta daca doctorii vor sa faca o "minune" si spitalul are lacatul pus pe el, mai pe intelesul tau a fost desfiintat cine o fi de vina? Poate ma lamuresti si pe mine pentru ce platesc eu toate darile la stat cam 40% Nu si din banii mei sunt tinute in functiune facultatile de medicina si sistemul sanitar sau poate Smurdul o fi platit de atei ptiu sa le fie de deochi.Cit de ipocriti mai pot fii ateii

| Mădă0611 a răspuns (pentru Urzi23):

Pai cred ca sunt mai multi crestini care au nevoie de doctor decat atei, asa ca fara ei scad si cheltuielile. Toata lumea contribuie ca poate te gasesc pe drum si nu stiu ce esti si iti acorda ajutor laughing dar daca eu ca ateu nu am nevoie de slujba lui popa (si totusi parintii mei platesc pentru mine), crestinii de ce au nevoie de doctori daca cred in dumnezeu si in ajutorul lui? Mi se pare sfidator sa te incerce cu boli si tu in loc sa dormi in biserica, sa fii on 24/24, fugi la spital. Tradare! Si partea a 2-a, de ce sa nu platiti (pe langa ce ziceam mai sus) chiar daca ar trebui sa va incredeti in puterea lui dumnezeu? Doar trebuie sa va iubiti aproapele chiar daca, poate, el nu va iubeste.

| Filip23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu esti "stampilat"?

| Urzi23 a răspuns (pentru Mădă0611):

Mădă0611 a răspuns (pentru Urzi23):
Pai cred ca sunt mai multi crestini care au nevoie de doctor decat atei, asa ca fara ei scad si cheltuielile. Toata lumea contribuie ca poate te gasesc pe drum si nu stiu ce esti si iti acorda ajutor laughing dar daca eu ca ateu nu am nevoie de slujba lui popa (si totusi parintii mei platesc pentru mine), crestinii de ce au nevoie de doctori daca cred in dumnezeu si in ajutorul lui? Mi se pare sfidator sa te incerce cu boli si tu in loc sa dormi in biserica, sa fii on 24/24, fugi la spital. Tradare! Si partea a 2-a, de ce sa nu platiti (pe langa ce ziceam mai sus) chiar daca ar trebui sa va incredeti in puterea lui dumnezeu? Doar trebuie sa va iubiti aproapele chiar daca, poate, el nu va iubeste.

Urzi23 in dialog :
Pai sunt satul ma cit platesc, platesc peste 40% din venit,deci inclusiv functionarea sistemului de invatamint, dar daca tu nu dai pe la scoala eu platesc de pomana si rezultatul se vede in ce scrii tu, poate oi fi unul din eroii necunoscuti de la BAC, mai precis nu ai stiut sa semnezi lucrarea, asa ca mai taci din gura si pune lanturi antiderapante la minte
Cu stima,,,,,,,

| Mădă0611 a răspuns (pentru Urzi23):

Ti-e frica? Prietene, eu am dat bacul acum cativa ani, pe atunci se invata, sau cel putin eu am invatat, ca stau si fac misto de crestinii care fac misto de atei nu inseamna ca am minte dar n-o folosesc laughing
Si din ala 40% o sa primesti inapoi daca o sa ajungi somer, sau daca ai fost inainte sa platesti, afla ca au platit altii pentru tine, apoi pensia tot de acolo iti vine si multe altele. Ca sunt mai putini platitori decat platiti si tara o duce cum o duce e alta mancare de peste, dar nu o sa stau sa iti explic treaba asta ca presupun ca esti atotstiutor, de la varsta (i in loc de â). Asa ca mai taci din gura si pune lanturi antiderapante la minte
Cu stima,,,,,,,