| abYgai a întrebat:

Are Dumnezeu nume?

35 răspunsuri:
| justinko a răspuns (pentru AndreiM77):

,,Iehova,, se treduce Dumnezeu big grin. deci nu este numele Lui. Ca sa ne lamurim nimeni nu are dreptul sa stie numele lui Dumnezeu, uni vor rade dar n-am ziso ieu cine e curios sa se informeze.

| AndreiM77 a răspuns (pentru justinko):

Sunt sigur ca cunosti rugaciunea Tatal nostru.
in ea spune sa fie sfintit numele lui Dumnezeu, adica iehova, de aici reiese ca Dumnezeu vrea ca numele sau sa fie sfintit, adica de noi.
In Revelatia sau Apocalipsa spune Ca eu sunt Iehova, Dumnezeul taui numai mie sa mi te inchini. Daca Dumnezeu isi spune el numele asta nu inseamna ca vrea ca noi sa il cunoastem.

| justinko a răspuns (pentru AndreiM77):

Ti-am spus ca Iehova insemna Dumnezeu ca argument iudei aveau un zeu pe nume iehova in statuia caruia aruncau copi ca sa arda spre ofrandawinking.

| milan9 a răspuns (pentru justinko):

La ce se referă cu adevărat expresia "sfinţească-se numele tău"?

Expresia "sfinţească-se numele tău " nu este altceva decât o SINÉCDOCĂ, o exprimare METAFORICĂ, care îi ia pe nepregătite pe cei care au dormit la orele de literatură!…
"SINÉCDOCĂ, sinecdoce, s. f. Figură de stil care constă în lărgirea sau restrângerea sensului unui cuvânt prin folosirea PĂRŢII ÎN LOCUL ÎNTREGULUI şi a întregului în locul părţii, a particularului în locul generalului, a generalului în locul particularului, a materiei din care este făcut un lucru în locul lucrului însuşi etc."

Se prezintă aici datoria cinstirii şi respectării lui Dumnezeu în "Întregimea Lui", în toată deplinătatea Sa, şi nu doar pe aspecte separate gen: slava, puterea, "numele", înţelepciunea, iubirea, cinstea, onoarea, bunatatea, demnitatea, atotputernicia, etc…

| justinko a răspuns (pentru milan9):

Perfect corect asta incercam si eu sa-i explic, cu alte cuvinte. happy

Întrebări similare