| Mariushgv a întrebat:

As avea timp sa fiu preot si sa fac si o facultate de medicina?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Profesia de preot dacă o iei în serios este o profesie 24/7/365 iar nu popa o zi cântă și 6 zile fluieră.
Așa că timp îți poți găsi, dar atunci ești preot funcționar iar nu stiu părinte, care are grijă de copii lui spirituali.
Iar ca student la medicină trebuie să te dedici 100% studiului, iar nu amestecând cursurile cu
spovedanii, boteze și înmormântări. Astfel făcând și una și alta, educația ta ca medic ar fi superficială. Astfel făcând și una și alta, ai deveni un medic slab, nepregătit.
Deci, ai putea, dar nu va ieși nimic bun din toată treaba.

| mihai69 a răspuns:

Cam greu. Mai ales dacă nu ai parohie în orașul unde e facultatea.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da cum sa nu.
Plus ca daca imbini medicina cu preotismul (nu stiu sigur daca asa se zice), ai ocazia sa vezi viata din 2 puncte de vedere.

Dar mai bine zis, nu chiar preot 24/7, pentru ca la medicina trebuie sa mergi la cursuri neaparat si trebuie sa inveti. Nu prea ai timp de stat, trebuie sa iei mai in serios asta. Dar ca preot intr-o duminica sau la o inmormantare este ok big grin

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Asa o fi. Mersi de sustinere big grin

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ai putea. Preoții si pastorii pierd același timp cu biserica ca si oricare alt enoriaș care merge de fiecare data la biserica si are si un serviciu pe deasupra. Diferență este ca el merge pe bani in schimb enoriasul cheltuie bani.
Iar daca vei fi un bun " medic" spiritual, vei fi si un bun medic pentru trupt. Succes!

| Nilsson a răspuns:

Am văzut de curând un reportaj interesant pe Pro TV:

https://www.google.com/......id=3841780