| GalinaBlanca a întrebat:

Ascultati aici ateilor.Si nu numai si cei care credeti.Ca sa va intariti credinta ca aici mai rau ti-o strici:) http://www.trilulilu.ro/......stenta-iad

37 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Kitty,nu te mai ascunde dupa deget. Dumnezeu este garantul Raului. Dumnezeu l-a creat pe Lucifer/Satan,Dumnezeu i-a permis sa continue sa existe intr-un loc pe care Dumnezeu l-a creat special pentru el si cei ce nu vor sa se supuna despotismului sau cretinoid. Dumnezeu este Raul intruchipat,imediat ce faci conexiunile si te decizi sa gandesti neutru.

Asadar, de ce sa imi intaresc credinta intr-un zeu ce foloseste frica si dictatura? De ce sa-mi intaresc credinta intr-un zeu ce foloseste o vesnica amenintare, pentru un vesnic lustru aplicat anusului sau de catre oite inconstiente? Iadul este opera lui Dumnezeu, la fel ca Lucifer. Oamenii rai sunt, indirect opera lui Dumnezeu.Credinta stricata duce extrem de rar spre o mai mare prostire in grup.

Se spune in Ev. dupa Matei, parca in capitolul 25, la Judecata de Apoi,direct de catre Dumnezeu, ceva cam asa: "Duceti-va de la Mine, blestematilor, in focul cel vesnic, care este gatit diavolului si ingerilor lui" (Mt. 25; 41)

De ce un asemenea zeu ipocrit? Si, de ce intarirea credintei in acest nenorocit ce se intituleaza fraudolos "tata iubitor"?

Ce ai de spus despre acel verset, din Biblie luat, pisica?

Răspuns utilizator avertizat
| Birjaru a răspuns:

Ce mod de viata pot avea unii...

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Nobody cares.

| Thunder a răspuns:

Pfuai, dupa 40 de secunde credinta mea s-a intarit semnificabil.

| Thunder a răspuns:

Daca toate documentarele pe care le urmariti contin cuvantul Dumnezeu s-ar putea sa o luati razna la un moment dat. Asa ca recomand niste documentare prin care sa luati o pauza de la evlavie:

http://www.imdb.com/title/tt1513168/
http://www.imdb.com/title/tt0795176/
http://www.imdb.com/title/tt0081846/

Răspuns utilizator avertizat
| Thunder a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Pentru o persoana care nu stie ce e ala har divin decat cu google in fata ar trebuie sa fie mai deschisa la cunoastere. Si totusi care noi? Mi-ai dat mie raspuns. De ce spui "voi"? Eu sunt mai "multi"?

Răspuns utilizator avertizat
| gabriel31 a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Nu au nici un efect asupra lor.dar au asupra noastra discutiile in contradictoriu.mai bine incearca sa dai raspunsuri celor care au intr-adevar nevoie.te vei simti mai bine.

Răspuns utilizator avertizat
| gabriel31 a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Credinta noastra este slaba.atata tot..incearca doar sa nu lasi ereziile astea sa te cuprinda.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Iar cu amenitarea iadului,arderea vesnica a ateiilor, voi vreti sa credem in basmele voastre prin forta /amenitarii cu iadul, daca exista un dumnezeu deist sunt absolut sigur ca nu va judeca pe cineva ca nu ea fost sclav o viata din contra i va da libertatea sa faca ce vrea cu viata, ca apoi sa nu sa il trimita in iadul vesnic si sa sufere pe pamant dupa legii rationale si logice, isus nu a facut religii, nu a amenitat cu iadul pe nimeni, asa ca n-am de ce sa va platesc cotizatia de 10 % lunar, si cand eram ortodox era la fel nu vad vreo diferenta voi pocaiti sunteti fanatici

| DyNo a răspuns:

Ar trebui sa ma simt altfel? Pentru ca sunt la fel de rational, si nu cred in basme... Voi ignorantii cu religiile si iadurile voastre nu aveti decat sa va temeti de iad. Eu raman la fel de rece si cu capul pe umeri.

| RAY a răspuns (pentru DyNo):

Ai dreptate

| 1Mihai1 a răspuns (pentru DyNo):

Cu umerii pe cap, în cel mai bun caz...

| DyNo a răspuns (pentru 1Mihai1):

Zise un ignorant...

| 1Mihai1 a răspuns:

Nemaipomenit...

Răspuns utilizator avertizat
| 1Mihai1 a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Da.

Răspuns utilizator avertizat
| 1Mihai1 a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Mulţumesc!

| 1Mihai1 a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Fă-ţi timp şi uită-te! http://www.youtube.com/watch?v=zjlRNtxnlpM

| casablanca40 a răspuns:

Clar a crescut credinta. Acum urmez calea domnului, nu voi mai pacatui, ma voi incredinta domnului si poate o sa intorc privirea spre biserica. iti multumesc tinere crestin

| Justrollin a răspuns:

| gabriel31 a răspuns:

Sper sa asculte careva dintre atei.dar ma indoiesc ca va avea efectul pe care il astepti tu.

| Thunder a răspuns (pentru gabriel31):

Tu de ce esti asa plin de speranta?

| gabriel31 a răspuns (pentru Thunder):

Am spus sper, dar ma indoiesc.in legatura cu tine am avut dreptate.

| Thunder a răspuns (pentru gabriel31):

Sigur atunci cand ai dat raspunsul te-ai gandit la mine. Si nici nu ai avut dreptate. Tocmai am zis ca mi s-a intarit credinta dupa 40 de secunde. Ce se intampla daca ascult tot? O sa fiu in stare sa mut muntii cu puterea mintii.

| gabriel31 a răspuns (pentru Thunder):

Cum spui tu.totusi simt ironie in cuvintele tale.si nu cred ca o sa poti muta muntii din loc. poate doar cei ai pacatelor.ti-ar fi mai de folos sa-i poti muta pe acestia.

| Thunder a răspuns (pentru gabriel31):

Ba da, poti. Am ajuns la jumate si tocmai am reusit sa mut o colina. E oficial, Iasul nu mai are 7 coline, ci 6.

| RAY a răspuns (pentru gabriel31):

Suntem obligati sa fim crestinii? te asigur ca orice ateu adevarat va ramane pana la moarte ateu oricine care va trece la o religie e un ipocrit fara moralitate, suntem ateii si mereu vom ramane asa, ateii pana la moarte cu ratiune in inima

| DyNo a răspuns (pentru RAY):

Eu ma numesc mai degraba ''liber cugetator'', suna mai bine dupa parerea mea. Dupa cum spune legea in tara asta fiecare om pe teritoriul ei este liber sa creada in ce vrea din punct de vedere al religiei.

| RAY a răspuns (pentru DyNo):

Si eu la fel

Răspuns utilizator avertizat