| Teodor168 a întrebat:

Ateii sunt de obicei oameni rai si plini de mândrie care nu vor sa-i ajute pe alții? De ce?

23 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De ce esti rau daca nu ajuti pe alti? Romania e modelul perfect de asistati sociali hai sa le ajutam sa aiba ce bea si fuma in continuare, nu esti un om rau daca nu ajuti pe alti, esti rau daca faci ceva rau intentionat, iar cele mai pasnice tarii din lume sunt cele atee, budiste iar cele mai violente cele religioase, faza cu mandria de ce ai fi mandru sa fi numit satanist si discriminat peste tot? cei mai discriminati oamenii in tariile religioase sunt personale atee asta e adevarul

| Drimmero a răspuns:

Nu are legatura, totul este dupa cum a fost omul respectiv educat, cat de sufletist este el ca persoana. In viata ca sa fii ajutat si protejat, trebuie sa te oferi pentru a ajuta pe altii, indiferent de religie, natie si alte criterii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Un scor corect ai tu, sufletistule, pentru azi? Ce zici de un 0:1?

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

0-3 si sunt multumit,, trebuie neaparat sa facem rost de puncte, mai avem 2 restante + alte meciuri importante, e un program foarte important, iar in mai se termina totul. Oricum, cred ca mergem in EL,, nu avem echipa deloc/

| xerxes1 a răspuns:

Seful bisericii ortodoxe mi se pare plin de mandrie si destul de rautacios.
Si-a gravat figura pe clopot, l-a facut in alta tara cand putea foarte bine sa-l faca in Romania.

| Deaad a răspuns:

Ateii sunt diabolici.

| VelaJohnny a răspuns:

Ateii sunt oameni, cu totii avem rautate in noi. Ce, crestinii sunt „de obicei oameni" buni? Daca stai sa le auzi injuraturile unora, felul in care se destind si obiceiurile pe care le au, n-ai zice ca e vreo diferenta intre ei, cei care ar trebui sa respecte ce spune Biblia si ateii, care nu si-au luat nici un angajament fata de acestea. Legat de mandrie, si ateii, si crestinii au mandria lor. Asta e motivul pentru care de multe ori ies scantei cand discuta subiecte religioase. Si cum zicea si Pavel in Romani 2:14, chiar si persoanele care sunt atee pot face lucruri bune, deoarece pot avea principii si legi morale, deci pot avea simtul raspunderii, al compasiunii, al generozitatii etc. Uite versetul
„Fiindcă ori de câte ori oamenii naţiunilor, care nu au lege, fac din fire lucrurile legii, aceştia, deşi nu au lege, îşi sunt ei înşişi lege. "

| reihiuke a răspuns:

Cum intrebi de ce, inainte sa primesti raspuns? de ce nu ai formulat "de ce sunt ateii de obicei oameni rai si plini de mândrie care nu vor sa-i ajute pe alții? Nu mai puneai 2 semne de intrebare

| Florin9Florin9 a răspuns:

Nu toți ateii sunt răi și nu toți cei care pretind că sunt creștini sunt buni, am cunoscut atei mai detreabă decât unii care pretind că sunt creștini, deci nu generaliza că toți atei sunt răi, faptul că nu cred în Dumnezeu îi face doar necredincioși, nu înseamnă neapărat că sunt răi. (sunt și atei răi, dar nu toți, doar unii). Deși sunt creștin și mi-ar fi ușor să zic că toți ateii sunt răi, observând comportamentul ateilor din jurul meu am ajuns la concluzia că ateii au,, ceva '' cu Dumnezeu (zic că nu există) dar am observat și că unii atei în raport cu semenii lor se poartă respectos find dornici să ajute pe alții.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Si nici toti crestinii nu sunt răi.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Normal! Mi-aș dori ca toți creștinii să fie buni și să respecte învățăturile Bisericii ca să nu mai fie creștini care să strice imaginea Bisericii prin acțiunile lor.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Vai de mine, credinciosii ii strica imaginea prefericitului daniel rolling on the floor), eu mi-as dori sa nu mai strice imaginea tarii

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Neverrrrrr):

M-am referit la altceva... dacă n-ai înțeles asta e...

| Elide a răspuns:

Mie nu mi de par că ateii sa fie rai sau plini de mândrie dar de dau atotștiutori și îți induc ideea că sa nu crezi că nu are rost daca tu crezi și nu exista n.ai pierdut nimic dar daca exista și n.ai crezut ai pierdut totul happywinking

| drutzix a răspuns (pentru Elide):

Sunt atei carora nu le pasa ca tu crezi dar nu le place sa vada greseli logice ca cea pe care ai facut-o tu acum (Pariul lui Pascal).
Atat timp cat nu incerci sa ingradesti drepturile altora si nu faci greseli logice e ok.
Sincer, un ateu atotstiutor.

| Skippy223 a răspuns:

Nu?
Ai o impresie total diferita despre atei. Nici macar cei care urmeaza o religie asa numita satanista (LaVeyan) nu sunt oameni rai si plini de mandrie.
Diferenta intre un ateu, si o persoana teista este credinta in ceva supranatural, atat. Asta nu influenteaza bunatatea intr-un om.

Nu crezi ca sunt crestini rai si plini de mandrie?
Ar fi o intrebare mai pertinenta daca ai intreba daca oamenii in general sunt rai si plini de mandrie care nu vor sa-i ajute pe altii.

Eu sunt ateu, dar asta nu inseamna ca nu voi ajuta pe cineva daca am posibilitatea, asta nu inseamna ca sunt rau.
Si pana la urma, ce e rau in a fi plin de mandrie? Da, poate o mandrie dusa la exces se transforma in aroganta, dar a fi mandru de tine in general este un lucru bun, a fi mandru de o reusita in viata este bine.

| Teodor168 explică:

Prin "De ce", mă refer la "Argumentează"

| Skippy223 a răspuns (pentru Teodor168):

Ateii nu au nevoie de frica unui dumnezeu ca sa ajute.
De aia un ateu bun are intentii mai pure decat un crestin bun, pentru ca ateul o face de buna voie, pentru ca ii pasa si fara sa astepte o recompensa eterna, pe cand un crestin o face din frica de a nu il supara pe Dumnezeu si a nu ajunge in iad.

De aia.

| AC4S4 a răspuns (pentru Skippy223):

Este gresit sa spui ca un crestin face lucruri bune pentru a nu ajunge in iad, pentru ca mantuirea nici nu consta in facerea de fapte bune.

| Skippy223 a răspuns (pentru AC4S4):

Si daca ucizi pe cineva si nu te spovedesti, nu in iad ajungi?

| AC4S4 a răspuns (pentru Skippy223):

Nu stiu daca ai citit Biblia, dar acolo nu scrie nimic de spovedit. In general oamenii se spovedesc si fac din nou aceleasi lucruri rele, poate ca le pare putin rau pentru ce au facut, dar nu incearca sa se schimbe. In schimb scrie de pocainta, adica sa-ti recunosti greseala, sa ceri iertare si sa-ti schimbi comportamentul.

| Skippy223 a răspuns (pentru AC4S4):

Nu am citit biblia - nu toata.
Dar nu conteaza asta, ce vreau sa spun e ca un crestin nu crede ca daca face pacate, ajunge in iad? Nu asta este unul din lucruri, daca nu primul lucru pe care il invata un copil intr-o familie religioasa? Si ca daca face lucruri bune, nu pacatuieste, si se roaga, ajunge in rai?

| AC4S4 a răspuns (pentru Skippy223):

E adevarat si e si bine ce-l invata pe copil, sa faca fapte bune. E rau ca-l invata sa faca aceste lucruri numai pentru a nu ajunge in iad, ci in rai. E rau ca se opresc parintii doar la atat, nu il invata nimic mai mult.
Efeseni 2
8 Căci prin har aţi fost mântuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine de la voi, ci este darul lui Dumnezeu.
9 Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.

Omul chiar daca este sau nu credincios, stie ca a judeca pe cineva, a barfi, a minti, a insela, a copia, etc. sunt lucruri gresite. Diferenta este daca va face aceste lucruri, sau nu. Fiecare om a facut cel putin un lucru gresit, fie acesta mic sau mare, de aceea mantuirea nu este prin fapte, ci prin credinta (care implica si fapte).