| benny7 a întrebat:

Ateismul este starea în care cineva nu are credințe religioase, adevăraţii atei nu au nimic împotriva religiei, ce fel de ateii sunt cei ce se implică, şi tulbură religia satanişti, sau demoni?

Răspuns Câştigător
| Yurisa a răspuns:

Oameni fara educație.
Uite, eu nu sunt credincioasă, dar nu mă consider Atee.
Când zic „ateu", mă gândesc la genul ăla de om care de adună cu alţi încă 2 „atei" la o masă, să vorbească cu superioritate despre cât de oi naive sunt oamenii de rând, care nu au depăşit nevoia de spiritual, să ajungă la etapa elevată, raţională a vieţii.
Eu nu încerc să conving pe nimeni de nimic, si asa cum respect credintele oamenilor, ma astept ca acel respect să fie reciproc

| benny7 explică (pentru Yurisa):

DA aşa e prin respect se arătă foarte multe lucruri persoanelor din jur*

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru benny7):

Se arata ca este pacat sa te masturbezi, sa faci sex cu persoane de acelasi sex, sa nu faci sex inainte de casatorie etc. Ca acestea nu fac parte din drepturile omului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Yurisa):

"eu nu sunt credincioasă, dar nu mă consider Atee"...

La fel de bine poți să spui că mănânci orice dar nu te consideri omnivoră. La fel de bine poți să zici că îți plac femeile, dar nu te consideri lesbiană, sau bisexuală după caz. Nu știu cum să-ți explic, dar prin definiție ești Atee.

"Când zic „ateu", mă gândesc la genul ăla de om care de adună cu alţi încă 2 „atei" la o masă, să vorbească cu superioritate despre cât de oi naive sunt oamenii de rând, care nu au depăşit nevoia de spiritual, să ajungă la etapa elevată, raţională a vieţii."

Adică în traducere, "sunt Atee dar prefer să mă consider mai presus de alți atei, eu sunt ceva mai sus, ceva mai specială, eu nu am nici o credință dar nici nu am să spun nimănui că așa cred eu că e corect, drept dovadă vie, sunt aici și nu cred în nimic." Asta mie-mi sună a "political correctness", ceva care mi se pare doar ipocrizie și slăbiciune morală și psihică. Păi dacă eu nu cred în ceva, înseamnă că mi se pare o prostie să cred în așa ceva, mi se pare irațional. Evident, dacă încerci să-mi spui diferit, am să argumentez, nu am să-ți spun că ai dreptate sau că nu mă interesează. Prima ar însemna să mint, iar a doua să fiu ignorant. Deci "politețurile" tale nu înseamnă decât minciună și/sau ipocrizie, slăbiciune morală, psihică, intelectuală... nu ești cu nimic mai presus decât "ăia", "ateii ăia" care cred că ei au dreptate, în nici un caz nu reprezintă nici moralitate, nici educație. Singura diferență e că tu îți imaginezi că ai fi mai presus decât "ăia", în imaginația ta, ateii sunt "ăia care se adună la o masă să vorbească cu superioritate"... ironia sorții, în timp ce tu de fapt nici nu știi cine ești, ce crezi sau ce nu crezi și ce vrei. Sau știi dar ți-e frică să accepți și să spui, să-ți susții și un punct de vedere? Care e? Mă doare capul. Deci până și ateii au o imagine proastă despre cei ca ei și nici nu știu pe ce lume se află. Tare asta. Deci ne-am lămurit cred și cu ateii și cu credincioșii.

| benny7 explică (pentru CodrutElian1990):

Ai răspuns opus intrebări! mai citeşte intrebarea incă odată?

| Yurisa a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma consider agnostica, nu cred ca era necesar sa imi scrii un roman pe care nu m-am obosit sa il citesc pe la capat ca sa stiu ca deja aberezi. Comparatiile tale nu au logica. Nu poti compara ceva spiritual cu ceva fizic. Esti fix genul ala de persoana despre care vorbeam mai devreme. Salut pup

27 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca nu cunsoti termenii pe care-i folosesti, ori nu-i intelegi si faci greseli majore in exprimare, folosindu-le incorect.

Ateii- sunt cei care NU cred in nici un dumnezeu sau religie!
Satanistii sunt o alta religie, diferita de crestinism si nu au nici o treaba cu ateii!
Ateii NU se implica in nici o religie, nici sa tulbure si nici sa adevere la vreo religie, pur si simplu NU se implica in deloc.

Pot sa-ti dau acteva sfaturi, care ti-ar face viata mai usoara:
Lasa polemicile religioase in grija celor care stiu ce spun si cunosc religiile si termenii folositi.
Nu mai folosii termeni pe care nu-i intelegi si nu-i cunosti, ca le gresesti sensul si risti sa creezi mai mult rau, decat bine.
Scrie doar la topicurile unde ai habar despre ce este vorba, si evita in totalitatea sa discuti religie sau politica.

| benny7 explică (pentru Violleta2022):

Ai dat un răspuns incorect. citeste incă odată intrebarea?

| benny7 explică (pentru Violleta2022):

Dacă nu ai un răspuns, scuteşte-mă de sfaturile tale satanişte!

| benny7 explică (pentru Violleta2022):

Din data ce te implici tu eşti clar satanistă. corect!
iar suletul sataniştilor arde în focul veşnic, iar aici pe pământ satana oferă diferite boli in corp după meritul lor!
sper că te-am ajutat*

| benny7 explică (pentru Violleta2022):

Te-ai făcut de ruşine, dacă ştii cei ruşinea, oferă sfaturile tale la altă categorie. eu am nevoie de răspuns *

| Violleta2022 a răspuns (pentru benny7):

Imi pare rau sa-ti spun, dar iti lipseste educatia, bunul simt si cele mai elementare cunsotinte despre religie, inclusiv termenii religiosi.
Folosesti cuvinte pe care nu le intelegi facandu-te de toata rusinea pe forum.
Cum potis a spui ca ateii sunt satanisti?
cand ti-am explicat clar ca ATEII NU au religie, deloc!
ma rog, la cat esti de limitat, nu vei pricepe niciodata, asa ca, prefer sa te las in mocirla ta, sa te zbati acolo.

| Violleta2022 a răspuns (pentru benny7):

Sunt crestin ortodoxa!

| Violleta2022 a răspuns (pentru benny7):

De fapt, am dat raspunsul corect, dar nu ala pe care-l voiai sa-l auzi, confirmandu-tii prostiile.

| benny7 explică (pentru Violleta2022):

Imi pare rau sa-ti spun, dar iti lipseste creieru satana profită de tine. si te vei convinge in drumul vieţii. sper ca te-am ajutat*

| T0T a răspuns:

Cum să nu ai nimic împotriva minciunii, manipulării? Ca să nu mai zic și altele dacă privim puțin în istorie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are rost să-ți mai spun că se poate face același caz și cu credincioșii oare? Nici nu credeam... Deci, ce legătură să aibă sula cu prefectura?

| BogdantheDreamer a răspuns:

"Ateismul este punctul de vedere potrivit căruia Dumnezeu nu există. Ateismul nu este deloc ceva nou. Psalmul 14:1, scris de David aproape de anul 1000 înainte de Hristos, face referire la atei – "Nebunul zice în inima lui ‘Nu este Dumnezeu’". Statisticile recente arată o creştere a numărului persoanelor care devin atei, aproape 10% din populaţia lumii declarându-se atei. Aşadar, de ce sunt tot mai mulţi cei care devin atei? Este ateismul cu adevărat punctul de vedere care are logică aşa cum pretind ateii?"

De ce există ateismul? De ce nu alege Dumnezeu pur şi simplu să Se descopere oamenilor dovedind astfel că El există? Sigur că dacă Dumnezeu S-ar arăta oamenilor, toţi ar crede în El! Problema acestei idei este că aceasta nu este dorinţa lui Dumnezeu doar de a-i convinge pe oameni că El există. Dorinţa lui Dumnezeu este ca oamenii să creadă în El prin credinţă (2 Petru 3:9) şi să accepte darul Său al mântuirii (Ioan 3:16). Da, Dumnezeu ar putea apare înaintea oamenilor şi să demonstreze tuturor şi pentru totdeauna că El există. Problema este că Dumnezeu a demonstrat existenţa Sa de multe ori în Vechiul Testament (Geneza capitolele 6-9; Exod 14:21-22; 1 Regi 18:19-31). Au crezut oamenii că Dumnezeu există? Da! S-au întors ei de la căile lor rele şi au ascultat ei de Dumnezeu? Nu! Dacă o persoană nu este dornică să accepte existenţa lui Dumnezeu prin credinţă, atunci nici nu este gata să accepte pe Iisus Hristos prin credinţă ca Mântuitor (Efeseni 2:8-9). Aceasta este dorinţa lui Dumnezeu – ca oamenii să devină creştini, nu doar să creadă că Dumnezeu există.

Biblia ne spune că existenţa lui Dumnezeu trebuie acceptată prin credinţă. Evrei 11:6 declară: "Şi fără credinţă este cu neputinţă să fim plăcuţi Lui! Căci cine se apropie de Dumnezeu, trebuie să creadă că El este, şi că răsplăteşte pe cei ce-l caută." Biblia ne reaminteşte că noi suntem binecuvântaţi când avem credinţă în Dumnezeu: "i-a zis Isus, „pentrucă M-ai văzut, ai crezut. Ferice de cei ce n-au văzut, şi au crezut."’" (Ioan 20:29).

În acelaşi timp, a crede în ateism este din nou un exerciţiu de credinţă. Pentru a face o declaraţie absolută de genul "Dumnezeu nu există!" presupune că ai o cunoaştere completă despre absolut toate lucrurile – presupune a fi oriunde în univers – şi presupune a fi văzut şi cunoscut toate lucrurile din univers. Sigur, nici un ateu nu ar putea pretinde cu exactitate aceste lucruri. Cu toate acestea, aceasta este ceea ce în fond pretind cei care spun că Dumnezeu nu există. Ateii nu pot proba, de exemplu, că Dumnezeu nu trăieşte în centrul soarelui sau sub norii de pe Jupiter sau într-o galaxie îndepărtată. Acest lucru nu poate fi dovedit, aşa încât nu se poate dovedi că Dumnezeu nu există. Prin urmare, a adopta pretenţiile ateului presupune un exerciţiu de credinţă."

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Propaganda religioasa de slaba calitate.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Raspunsul meu se indreapta catre un adept al crestinismului. Nu va mai bagati singuri in seama, nu mai cautati atentie, ca nu vrem sa va convingem de nimic. Ramaneti cu parerile voastre, cum si noi ramanem cu ale noastre. Nu ma intereseaza nici opiniile voastre nici apartenenta.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Nu trebuie sa ma convingi. Eu combat doar cretinismul. Ce au drepturile omului cu religia? Macar stii care sunt drepturile omului stipulate de Conventia Europeana a drepturilor omului?
Eu nu sunt ateu, dar sunt impotriva bigotismului religios.
Eu ma calauzesc in viata dupa ceea ce se spune (oare unde? tu stii?): "Daţi Cezarului ce-i al Cezarului, şi lui Dumnezeu ce e al lui Dumnezeu"

Citeste mai mult: https://www.avocatura.com/......ai-da.html

| Exal a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Esti penibil.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Exal):

Prostul crede ca toti cei din jur sunt prosti, numai el este destept.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

"Ateismul este punctul de vedere potrivit căruia Dumnezeu nu există."

I-auzi... altul'. Cine te-a mai învățat și pe tine? Ateismul înseamnă să nu crezi că Dumnezeu, sau orice altă zeitate, putere necunoscută, nedemonstrabilă, există cu certitudine, deci nu poate fi luat ca un adevăr probat, un fapt demonstrabil, adică necredința în ceva care nu poate fi dovedit, nu că "nu există Dumnezeu" sau orice altă entitate de genul. Să crezi că "nu există Dumnezeu" ar însemna o certitudine, un adevăr, un fapt demonstrabil, ceea ce nu e cazul.

Ipotetic, un ateu ești și tu în momentul ăsta, când eu îți spun că am un OZN parcat în fundul grădinii, care este pilotat de Zeus, zis Mafiotu', la care noi toți ar trebui să ne închinăm și să-l slăvim și mai am și vreo câteva milioane de susținători la afirmația mea și tu nu ne crezi. Eu nu pot să-ți demonstrez nimic fiindcă de fapt nu am un OZN și inventez scuze că nu-ți pot trimite dovezi, tu nu-mi poți demonstra diferit, că nu ești aici să-mi arăți că nu îl am... Deci ești ateu, nu crezi în ceva care nu îți poate fi dovedit. La fel de bine, nu poți spune cu certitudine că nu există. Poți spune cu certitudine doar că nu mă crezi. Deci un ateu înseamnă pur și simplu un om sceptic în ceea ce privește teismul, nimic mai mult, nimic mai puțin. Și pe bună dreptate. Dacă înțelegi ce înseamnă să fii sceptic ai să înțelegi că a fi ateu nu înseamnă că "Dumnezeu nu există", înseamnă doar că eu, ca ateu nu cred că există, nu are nimeni cum să îmi dovedească. Deci până în fața faptului împlinit, când cineva îmi va veni cu dovezi concrete, dovezi ce pot fi probate, nu am cum să cred că "Dumnezeu există", atât. Cum a venit dovada clară, cum a venit și credința, certitudinea, faptul. Asta înseamnă să fii Ateu, să nu crezi până nu vezi, nu "să știi că nu există". N-ai de unde să știi că nu există. A fi credincios, în contrast, înseamnă să crezi ceea ce nu știi, ceea ce nu vezi, ceea ce nu poate fi demonstrat. Atât.

| benny7 explică:

Educaţia religioasă constituie un mijloc de promovare a drepturilor omului?

| anonim_4396 a răspuns (pentru benny7):

Deci dacă nu ai educație religioasă nu ești conștient de drepturile omului... Am mai auzit una laughing

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

Educaţia religioasă constituie un mijloc de promovare a drepturilor omului?

Aceasta e intrebarea!

Voi ateii majoritatea cititi printre randuri, sau aveti ceva probleme de vedere?

| benny7 explică (pentru anonim_4396):

Ai răspuns opusul! citeste inca odată intrebarea?