| AndreiAnonim3 a întrebat:

Au trecut atâția anii și tot nu s-a aflat! Ce se întâmplă după ce murim? Voi ce credeți

15 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Eu cred ca se intampla ce spune Biblia: sufletul nostru sau mergem in prezenta Creatorului sau in prezenta celor rebeli fata de "Creator, a demonilor.

| anonimg a răspuns:

La moarte, trupul se intoarce in tarana, iar suflarea de viata se intoarce inapoi la Dumnezeu.
La sfarsitul pamantului (care nu este departe), va exista o judecata si toti oamenii vor invia: unii pentru viata vesnica, iar altii pentru judecata si implicit pentru moarte vesnica (adica inexistenta totala pentru totdeauna).
Domnul Isus a murit tocmai ca noi sa putem alege sa inviem (daca murim) pentru viata vesnica. Aceasta trebuie s afie speranta noastra, a tuturor oamenilor, si ca sa nu simtim despartirea de Dumnezeu asa cum a simtit-o mantuitorul pe cruce atunci cand a strigat: "Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai parasit?" (Marcu.15:34)

Noi nu suntem ca animalele care nu au ratiune si nu se intreaba ce este mai departe, si nu sunt preocupate de aceste lucruri. Dumnezeu a murit pentru noi ca sa avem speranta si viata vesnica la fel ca a lui Dumnezeu. Trebuie sa credem pe Dumnezeu pe cuvant; altfel Il facem mincinos daca nu ne incredem in El. Si Il vom crede daca Il vom cunoaste.

| Mayhem666 a răspuns:

O spui de parca se va afla vreodata. Corpul pur si simplu incepe sa se descompuna.

| mentholinks a răspuns:

Depinde de mine, Dumnezeul atotputernic, Eu sunt.

| halogen001 a răspuns:

Ne mănâncă viermii.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Se intampla exact cum spune Biblia adica la judecata.

| Werrich a răspuns:

Ne mănâncă viermii.

| iurii75 a răspuns:

Nu s-a aflat? De fapt chiar la inceputul i sa explicat lui Adam ce este moartea - reîntoarcerea în starea în care era mai înainte de a fi creat, adică inexistența.

| AndreiAnonim3 explică (pentru iurii75):

Pai si noi ce simtim?

| iurii75 a răspuns (pentru AndreiAnonim3):

Ținând cont că de simțuri e responsabil creierul, cum crezi, ce mai poți simți? Absolut nimic, nu mai existi. E adevărat, rămâne speranța învierii, dar asta e alt subiect, iar întrebarea se referea la moarte.

| FreddieM a răspuns:

Începi sa te descompui.
Cheers

| CIaudiu a răspuns:

Aleg sa cred ca nimic, pur si simplu nimic. Treci intr-o stare de neexistenta/inconstienta pentru totdeauna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum nu s-a aflat dacă de mii de ani oameni știu ca exista o viata veșnică după moarte? Fiecare om o sa ajungă după ce moare în iad sau în rai, simplu

| xyqmii a răspuns:

Ardem in adancurile iadului mai ales gen z