| LenaleMinato a întrebat:

Biserica discrimineaza femeile?

17 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este un lucru usor sa fi supusa unui sot minunat cu frica de Dumnezeu care nu bea, nu fumeaza, iti este fidel. Tot in Biblie este scris ca sotul sa isi iubeasca sotia cum a iubit Hristos Biserica incat si-a dat viata pentru ea. Este o casa plina de binecuvantare si armonie.Iar atunci cand avem opinii diferite purtam o discutie civilizata si luam decizii importante, cu care suntem amandoi de acord.

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru EmaS):

Cum adica femeia trebuie sa fie 'supusa', si in acelasi timp, cand sunt discrepante intre barbat si femeie, acestia trebuie sa discute si sa ajunga de comun acord? Asta nu este o contradictie?

| EmaS a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Daca exista aceea relatie armonioasa si sotul o iubeste incat doreste binele si fericirea ei, se ajunge intotdeauna la un consens.

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru EmaS):

Da, dar atunci femeia nu mai e supusa. O persoana supusa tace si inghite, executa ordinele. Daca barbatul ii cere parerea, discuta cu ea si face compromisuri ca si femeia sa fie cel putin partial satisfacuta, ei sunt egali.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Da.

| danay72 a răspuns:

Biserica poate, dar Dumnezeu si Biblia, nu, ba din contra in Scripturi se arata clar ca trebuie sa li se acorde onoare. 1Petru3:7

| RAY a răspuns:

Barbati discrimineaza femeile cam peste tot unde sunt

| Mădă0611 a răspuns:

Da, de fapt toate religiile bazate pe biblie fac asta.

| M25M a răspuns:

Mai degraba religia si nu numai cea crestina.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Da.
Pe curând!

| martzian a răspuns:

Nicidecum. Cel putin nu bisericile sanatoase. Exista o clarificare biblica a rolurilor si pozitiilor dar nu o apreciere diferita a valorii personale a femeii.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Unele biserici o fac. Biblia însă nu discriminează femeile.

| M25M a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

"Ca în toate Bisericile sfinţilor, femeile voastre să tacă în biserică, căci lor nu le este îngăduit să vorbească, ci să se supună, precum zice şi Legea.

Iar dacă voiesc să înveţe ceva, să întrebe acasă pe bărbaţii lor, căci este ruşinos ca femeile să vorbească în biserică."

(Epistola întâia către Corinteni 14:34-35)

"Dar voiesc ca voi să ştiţi că Hristos este capul oricărui bărbat, iar capul femeii este bărbatul, iar capul lui Hristos: Dumnezeu.

Căci bărbatul nu trebuie să-şi acopere capul, fiind chip şi slavă a lui Dumnezeu, iar femeia este slava bărbatului.

Pentru că nu bărbatul este din femeie, ci femeia din bărbat.

Şi pentru că n-a fost zidit bărbatul pentru femeie, ci femeia pentru bărbat.

De aceea şi femeia este datoare să aibă (semn de) supunere asupra capului ei, pentru îngeri."

(Epistola întâia către Corinteni 11:5-10)

Nu îngăduiesc femeii nici să înveţe pe altul, nici să stăpânească pe bărbat, ci să stea liniştită.

Căci Adam a fost zidit întâi, apoi Eva.

Şi nu Adam a fost amăgit, ci femeia, amăgită fiind, s-a făcut călcătoare de poruncă."

(Epistola întâia către Timotei 2:11-12)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.stabileste strict locul si rolul fiecaruia in societate, in familie, in lume. oamenii interpreteaza dupa marea lor desteptaciune, asa cum le dicteaza interesul, si nu numai la crestini.fiindca daca spun; barbatul este puterea si femeia este mangaierea, e cam clar ce va intelege fistecare; ca barbatul o poate bate si ea trebuie sa se mangaie cu gandul ca e bagata in seama.dar pentru cine gandeste intr-adevar, nu e greu sa inteleaga ceia ce trebuie.

| uglyCORPSEbride a răspuns:

DA

| Linguritza a răspuns:

laughing M-a facut sa rad aceasta intrebare, dar revenind la idee, biserica Ortodoxa nu discrimineaza deloc femeile. Ba din potriva, il considera pe barbat ca nu este un om intreg, fara o femeie langa el. Femeile nu sunt discriminate in aceasta religie, in nici un caz. Nu prea stiu exact cum sa iti explic, dar in religia ortodoxa femeia este privit ca un leac pentru sufletul unui barbat. Se spune o vorba veche si chiar asa si este : Nimic nu modeleaza mai frumos sufletul unui barbat, decat femeia de langa el. Deci femeia nu este discriminata in religia ortodoxa. Este privita ca fiind partea de jumatate pentru un barbat, caci un barbat si o femeie formeaza omul in totalitate. Si pe langa asta, femeia este cea care da nastere de prunci.

Nu exista discriminare in religia ortodoxa, inlegatura cu femeia. Ci sunt doar legi vechi care interziC femeie sa faca anumite activitati la fel ca si la barbat.

Succes!

| FlorescuMariusDan2000 a răspuns:

Evident!