| pepy63 a întrebat:

Buna,am o nedumerire cu toate ca sunt ortodox practicant, nu inteleg atunci cand se zice nu condamna pe om pentru pacat ci numai pacatul omului Multumesc

Răspuns Câştigător
| tasmania a răspuns:

E vorba de a nu judeca, fiindca toti suntem robi ai lui Hristos. Numai pacatul e condamnabil, nu si omul. Vorbim din punct de vedere omenesc. Poate cel care a gresit ieri ceva, a facut pocainta toata noaptea si s-a aflat iertat de Dumnezeu iar noi am ramas cu judecata aproapelui - nestiind cele ascunse ale sale.

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Plata pacatului este moartea, dar darul fara plata a lui Dumnezeu este viata vesnica. Dumnezeu uraste pacatul dar iubeste pe pacatos. Noi primim consecintele alegerilor noastre si daca pacatuim cu siguranta vom suporta consecintele pacatului.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Legea condamna hotia dar ii protejeaza pe hoti, cam asa arata traducerea din contextul tau, cuvinte mestesugite hrana pentru naivi.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Fiecare om are dreptul la a doua sansa. Chiar si Hombre!winking

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Nici voi nu pra sunteti convinsi de ce spune-ti, sunteti doar niste firavi care aveti nevoie de sprijin in lumea reala, atat de firavi si speriati sunteti incat cereti ajutorul inchipuitului.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Cat de mult te poti insela. Sunt o femeie puternica care stie sa lupte cu adversitatile vietii si mai mult, stiu sa folosesc aceste experiente pentru a incuraja la randul meu pe altii.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Am observat, le vinzi iluzii la greu.

| Hombre a răspuns:

Mie nici nu ai cum si nu de mine era vorba, la general vorbesc.

| valentingb a răspuns:

Continuarea era asa: ...pentru ca omul se poate schimba.

| danay72 a răspuns:

Adica noi ca oameni nu avem dreptul sa judecam pe cineva pentru ca noi nu cunoastem toate detalile ca Dumnezeu, dar e adevarat ca nici nu putem fi de acord cu pacatu persoanei.Matei7:1,2

| pepy63 explică (pentru danay72):

Ai ceva dreptate fata de celelalte raspunsuri, deci totusi pe peroana respectiva sai atragem atentia pentru ceea ce face fara a o ura pe acea persoana

| pepy63 explică:

Imi pare rau ca dintr-o simpla intrebar pe care am pus-o? ne certam de ce oare? poate ca nu stim sa raspundem si atunci acuzam opinia unuia sau a altuia, sau poate unii nici nu credem in Dumnezeu? e o intrebare retorica

| relian a răspuns:

Atita timp cit gresesti trebuie sa platesti.Nu plateste nimeni pentru tine.Bine asta daca e sa gresesti voit.Ce mai chestie auzi trebuie sa condamnam pacatu nu persoana.Hai ca e tare de tot.Adica hai sa omorim sa dam in cap sa furam si noi ca persoana scapam nu ne judeca nimeni.F interesanta chestie.Asa cred ca vor credinciosii sa faca.Ei probabil unia din ei se simt vinovati si nu stiu ce sa mai scoata sa para nevinovati in fata dzeului lor sau mai bine zis in fata lumii.Ca de fapt pina la urma lor de lume le pasa nu de Dzeu. Daca lear pasa de Dzeu nu ar spune nimic, nu lear fi teama sau sa ceara lamuriri.Chiar daca omul se schimba el trebuie sa plateasca daca a grrsit.Asta cu siguranta.Asa am ajunge la haos.Fac ceva rau si zic lasa ca ma indrept.Nu merge frate asa.Sa te ierte Dzeu dar oamenii nici intr-un caz. Poate ca chestia asta se referea la dzeu, desi nici acolo nu vad cum pentru ca si Dzeu te va judeca pe tine ca persoana nu va judeca pacatul sau greseala ta.Asa toti am fi scapati de orice judecata.Noi avem dreptul sa jude cam alt om pentru ca cunoastem f bine ceea ce acel om a facut.Restu sint povesti.

| dorelmarc a răspuns:

Faptul.trebuie.condamnat.nu.persoana