| imsorry890 a întrebat:

As vrea sa adresez o intrebare celor cu frica de Dumnezeu, daca aveti de gand sa "ma luati la misto" mai bine nu imi cititi intrebarea.
Deci, sunt o fata de aproape 12 ani si acum 2 luni, din greseala, m-am. masturbat sad. De atunci am mai facut-o de cateva ori ( intentionat ). Mai tarziu am aflat de pe internet ca masturbarea este pacat, si pentru asta imi este foarte rusine, ma simt mizerabila. De acum doua luni, chestia asta oribila am facut-o de vreo sapte-opt ori. Cel mai grav este ca am facut asta si in Postul Pastelui! Imi este rusine de mine, de faptul ca L-am dezamagit, vreau sa ma opresc, si in ultima perioada chiar am reusit asta. Eu si injur ( in fine, injuram ) foarte mult si incalcam a 3-a porunca, din injurat m-am oprit cam de o luna, insa tot ma simt o mare pacatoasa. Oare va trece cu vederea Dumnezeu acest mare pacat si imi va oferi putere sa ma duc sa marturiesc aceasta fapta in fata Preotului? Pur si simplu, zi de zi ma macina acest gand, ma mustra constiinta. Cand sunt singura acasa si trec pe langa camerele in care am multe Icoane fug, cu gandul ca nu sunt destul de "curata" sa fiu primita in viata de apoi in Rai de catre Dumnezeu. In rest fac pacate pe care le fac majoritatea copiilor de varsta mea : mint, sunt geloasa, rautacioasa...

65 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Cum adica te-ai masturbat din greseala, ai cazut cu p... intr-un morcov sau ce?

Răspuns utilizator avertizat
| monstrulet a răspuns:

Crezi ca dzeu nu are altceva de facut decat sa te trimita pe tine in iad ca te mastubezi? Daca n-ar fi vrut sa ne masturbam - ne facea mainile scurte, asa cum le aveau si majoritatea dinozaurilor.

| muffy1 a răspuns:

Bahahahaha laughing)) nu, chiar ca suntem ultima tara din europa
cum naiba ceva pur fiziologic, si benefic pentru dezvoltarea normala a organismului uman a devenit ceva religios? maine ce va fi? cei care respira vor arde in iad? for *** sake, e ridicol de acu, nici sa rad nu imi vine.
de e pe bune intrebarea, hai ca sa si raspund: nu e pacat, nu are nici o legatura cu religia, e un act normal, bazat pe nevoi fiziologice, sanatos, la barbati previne un anumit tip de cancer, la femei favorizeaza sanatatea cervicala si imbunatateste capacitatea reproductiva. aproape toate mamiferele practica asa ceva, si omenirea de cand a aparut de acum sute de mii de ani la fel.
invata sa judeci pentru tine, si lasa icoanele si alte chestii, nu prea poti sa te simti vinovata in fata unei bucati de lemn cu desene pe ea nu?
cat priveste faza cu pacatul.o da, ar fi tare, sa arda toata omenirea de acum 50 de mii de ani pana azi pentru o chestie normala.
de vrei neaparat sa te linistesti, intreaba medicul despre asta, nu popa.
acum pentru cei care au dat raspunsuri, serios, ce naiba e in neregula cu voi? sa se duca la popa? sa se roage, sa faca matanii si alte tampenii? voi sunteti oameni normali la cap? pot intelege credintele voastre preistorice cu 10 porunci si asa, da de acu e paranoia curata.

| iamy a răspuns (pentru muffy1):

Heloo are 12 ani.12.o fi sanatos, de pe la 15-16 in deal...

| muffy1 a răspuns (pentru iamy):

Pai stai, nu e vb de copii, de maritat, de facut sex, e o mare diferenta.
asta reprezinta la ea faptul ca organismul femel a ajuns la varsta reproductiva. de acum intra menstruatia, pubertatea, faze din astea.
16 ani o fi social, da eu nu vorbesc de ce ar fi moral, acceptat, sau ideologic. eu zic pur fiziologic, asta tine doar de varsta si de dezvoltarea organismului, care de la varsta de 12 13 ani ajunge la etapa asta.
ca putea sa o faca la 100 de ani sau la 21 sau acum, astea tine de idei nu te organism.
de era la 6 ani, da, mi se parea ciudat pentru ca nu ar fi trebuit sa aiba hormonii necesari, dar acum e altceva.
da hai, sa zicem ca ar fi avut 14 ani, nu 12. care era diferenta? cumva toti retarzii care tot ce stiu sa citeasca e cartea de rugaciuni ar fi zis altceva? n-ar mai fi facut afirmatii cum ca o pornire fiziologica si naturala e pacat? eu nu vb de varsta ei, eu vorbeam de mentalitatea ei, care sincer ma speriat, pentru ca acum pentru ea e ceva asa, ciudat, placut da inca nu pe deplin dezvoltat. cand ajunge cu adevarat la maturitatea sexuala ce va face? se va taia pe maini sau se va automutila pentru ca nu poate rezista presiunii psihologice ca e pacatoasa si ca va arde in iad pentru ca face ceva ce alte 7 miliarde de oameni fac?
si nu neaparat mentalitatea ei ma speriat, ci faptul ca altii o incurajeaza sa ii fie rusine de corpul ei, sa se simta vinovata si alte tampenii. asta da, ma infricoseaza.

| iamy a răspuns (pentru muffy1):

Fiecare lucru e bine de facut in viata asta dar nu crezi ca fiecare etapa isi are rostul sau? Daca la 12 ani se masturbeaza la 20 de face? se joaca cu papusi? Eu am ramas fara cuvinte.Totul tine de ...habar nu am de ce! Aici nici nu mai incape vorba de pacat sau mai stiu eu ce tampenii de genul asta.Nu mi se pare just ca un COPIL de nici 12 ani sa aiba asemenea ''preocupari''

| muffy1 a răspuns (pentru iamy):

Da bun, da atunci sa fie sfatuita, bai fato, mai asteapta un an doi, macar sa ajungi la pubertate, chestii din astea, e normal da inca esti tanara du-te si te joaca cu copii afara vreo 2 ani pana atunci.
nu trebuie sfatuita ca va arde in iad...si eu sunt prea batran ca sa vb cu fetite de 12 ani cand sa se masturbeze, plus ca trebuie maica-sa nu eu.

| Parintele a răspuns (pentru iamy):

Stiu persoane care se masturbeaza de la 5...6 ani. fete. Eu o frec de la 12 ani..am prietena o fac cu ea si cand am chef ma si masturbez..si nu sunt nebun, lucrez, n-am probleme cu legea, am prieteni..cred ca sunt normal.

| iamy a răspuns (pentru Parintele):

Nu stiu...E chstie de educatie, cred.Ma depaseste, sincer.Nu vorbesc de masturbare ci de fptul ca pe un copil il caracterizeaza inocenta nu?

| iamy a răspuns (pentru muffy1):

E dificil.Chiar daca o fac. sper sa nu-mi surprind copiii facand-o!

| muffy1 a răspuns (pentru iamy):

Mai, nu intra peste ei atunci, respecta-le partea de viata privata. si chiar de se intampla din greseala sa intri peste ei, poarta-te ca si cum e ceva normal, nu o abominatie data de demoni sau ceva, cum vad ca e mentalitatea pe site.
si..pana la urma, nu conteaza. suntem materie, am fost nascuti in stele, suntem energie si materie, nu exista moarte sau viata, nu asa cum percepem noi ca exista. materia din care suntem facuti va exista in continuare, suntem parte din univers, nu in afara lui, nu separati de el, iar cel mai incredibil lucru, materia asta, din care suntem facuti, pentru un moment fulgerator, a capatat constiinta de sine. ce poate fi mai frumos de atat? suntem universul constientizandu-se pe sine.
chestii de genul, 12 ani, 16, 100, sunt prea neinsemnate.

| iamy a răspuns (pentru muffy1):

Sper sa poti gandi la fel atunci cand vei fi parinte.
Bineinteles ca, (cel putin ma straduiesc)sa le respect intimitatea.Am un baiat de 13 ani si sincer iti spun ca-l ador cand se joaca cu masinutele.

| muffy1 a răspuns (pentru iamy):

Observ ca ai omis al doilea punct pe care l-am zis, probabil nu esti de acord, da ma asteptam la un comentariu legat de ce am zis.

| iamy a răspuns (pentru muffy1):

laughing Asta ar insemna sa dau copy/paste la toate discutiile de la un alt subiect.

| Parintele a răspuns (pentru iamy):

Inainte ca un copil sa fie copil inocent este copil om, iar omul ca si celelate vietati se caracterizeaza prin evolutia sa care se face treptat, deci se va ajunge la dezvoltarea sa trecand prin mai multe etape nu direct de la copil la adult. Asa un copil invata. Si nu e chestie de educatie. E natural. Nu poti opri pe cineva prin educatie sa-si infraneze instinctele naturale; lucru pe care vrea biblia sa-l faca, o educatie impotriva firii umane.

Răspuns utilizator avertizat
| Gogu06 a răspuns (pentru Parintele):

Sa mori u ca esti preot? rolling on the floor))) aaaaaaaaaaaaaaaaaaahhahahahaaaaaa moooooooor! rolling on the floor))))))
Si de unde rahat stii u ca se masturbeaza de la 5-6 ani, s-au confesat la tine? Iti zic eu ca ai probleme, prietenii si prietena ta nu stiu ce se ascunde de fapt sub latura ta de om normal laughing. La 12 ani numai la sex nu ma gandeam. Vezi ce sfaturi dai unui copil de 12 ani ca nu esti normal cu capu. Daca ai avea un copil de 12ani(fata) si o prinzi ca se masturbeaza. Ii zici ca e normal, ca si u o frecai la 12ani? poate te pune fiita sa ii si arati cum o frecai tu la 12 ani. Si de unde ai scos procentu ala de 65%? Aoleoo de nu te-as bate numai in gura!

| iamy a răspuns (pentru lolosaurus):

Fiecare copil e unic!
Prima responsabilitate a părinţilor este aceia de a-i face pe copii să se simtă iubiţi. Această iubire trebuie să fie necondiţionată, exprimată prin vorbe, gesturi şi fapte. S-a constatat că majoritatea copiilor care au complicaţii sexuale, provin din familii unde au fost lipsiţi de atenţie şi de grijă; sau au crescut într-o atmosferă de teamă, de supunere; sau de exigenţă excesivă ori de capricii.
E alegera lui daca va incepe o viata sexuala la 15 sau la 20 de ani. Oricum nu pierde nimic din ceea ce nu se poate recupera.
''Adolescentele si-ar dori sa fie "aparate de parinti de sex" si nu sunt fericite cu atitudinea liberala a parintilor. O fata declara: "Ei fac mare caz despre faptul ca ‘au incredere in noi’, dar aceasta nu ma ajuta. Ei nu au nici o idee despre ceea ce se intampla, iar eu sunt mult prea stanjenita sa le spun." O alta fata declara despre prietenul ei: "Este ingrozitor. E asa de evident ca imita actiuni din filmele porno pe care le priveste. Nici un baiat nu iti spune ca esti frumoasa. Ei folosesc cuvinte ca ‘fierbinte’ si ‘sexy’." Alt exemplu:"Ei doresc sa ne imbracam ca o celebritate porno, sa avem corpurile unor celebritati porno, sa fim si sa ne comportam asemenea lor atunci cand suntem numai noi. De aceea dorim sa avem prietene langa noi."

O ancheta a condus la concluzia ca 54% dintre baieti considera pornografia ca fiind "foarte inspiranta". Alta ancheta a revelat ca una din trei fete intre 13 si 17 ani a fost supusa unor acte sexuale nedorite pe parcursul unei relatii si una din patru a suferit din cauza violentei partenerului. Pericolul unei confuzii culturale este mare intr-un peisaj foarte sexualizat, printre care si cele de la televiziuni.''

Răspuns utilizator avertizat
| iamy a răspuns (pentru lolosaurus):

Tare bine trebuie sa te simti in pielicica ta cand faci pe cocosul. Exista o regula cam la ce varsta trebuie sa-ti incepi viata sexuala? Unu zicea pe aici ca pe la 5-6 e pertfect.Bineinteles ca trebuie sa-si constientizeze sexualitatea(copiii) dar pana la a incepe o viata sexuala e ceva drum.Nu tine de educatie zici?
As putea sa-ti dezvolt dar mi-e ca te jignesc. voiam doar sa specific ca fiecare individ in parte hotaraste cand si cum isi incepa viata sexuala.Singurul lucru ce intra in obligatia morala a parintilor este sa ofere o educatie sexuala.
Nu incercati sa treceti de la suzeta direct la sex! Pierdeti o perioada foarte frumoasa din viata.

Răspuns utilizator avertizat
| misterious92 a răspuns (pentru muffy1):

Bun raspuns, cu toate ca pentru multi credinta e mai presus de orice si devin obsedati de treaba asta.Din pricina credintei ei nu fac multe lucruri care pentru restul oamenilor sunt absolut normale si banale.

| Silviuloan a răspuns (pentru Parintele):

Parinte schimbati va rog numele si poza. Pentru ca nu sunteti ce cred oameni ca sunteti.

| baaaaaa a răspuns (pentru iamy):

Pe vremea lui Isus fetele se căsătoreau la 12 ani. cred ca d-asta are astfel de "preocupări"

| Alexandrelu a răspuns:

Nu e destul să te opresti singură. Trebuie să te spovedești.Nu e un lucru ușor de spus, dar dacă nu o faci te va chinui păcatul tot restul vieții.

| Gogu06 a răspuns (pentru Alexandrelu):

Te va chinui pe draq tot restul vietii.

| doctorandus a răspuns:

Biblia nu afirmă nicăieri că masturbarea ar constitui păcat.

Surse pentru aceasta afirmatie:

Patton, Michael S. (iunie 1985). „Masturbation from Judaism to Victorianism" (în engleză). Journal of Religion and Health (Springer Netherlands) 24 (2): 133–146. doi:10. 1007/BF01532257. ISSN 0022-4197. Accesat la 12 noiembrie 2011. „Social change in attitudes toward masturbation has occurred at the professional level only since 1960 and at the popular level since 1970. [133] onanism and masturbation erroneously became synonymous [134] there is no legislation in the Bible pertaining to masturbation. [135]".

Kwee, Alex W.; Hoover, David C. (2008). „Theologically-Informed Education about Masturbation: A Male Sexual Health Perspective" (în engleză pe http://www.alexkwee.com/uploads/kwee_hoover08.pdf ). Journal of Psychology and Theology (La Mirada, CA, USA: Rosemead School of Psychology. Biola University) 36 (4): 258–269. ISSN 0091-6471. Accesat la 12 noiembrie 2011. „The Bible presents no clear theological ethic on masturbation, leaving many young unmarried Christians with confusion and guilt around their sexuality.".

Ceea ce făcea Onan se numește coitus interruptus, nu masturbare.

Surse pentru aceasta afirmatie:

Coogan, Michael (octombrie 2010). „4. Thou Shalt Not: Forbidden Sexual Relationships in the Bible" (în engleză). God and Sex. What the Bible Really Says (ed. 1st). New York, Boston: Twelve. Hachette Book Group. p. 110. ISBN 978-0-446-54525-9. OCLC 505927356. Accesat la 5 mai 2011. „Although Onan gives his name to "onanism," usually a synonym for masturbation, Onan was not masturbating but practicing coitus interruptus."

Confirmat de The Web Bible Encyclopedia pe http://www.christiananswers.net/dictionary/onan.html citat: „Some have mistakenly assumed that Onan's sin was masturbation. However, it seems clear that this is not the case. Onan was prematurely withdrawing from sexual intercourse with his new wife, Tamar. This is a form of birth control still practiced today (coitus interruptus)."

http://www.catholic.com/tracts/birth-control (lecționar catolic oficial declarat fără greșeală de un cenzor de cărți și aprobat de un episcop.) Citat: „The Bible mentions at least one form of contraception specifically and condemns it. Coitus interruptus, was used by Onan to avoid fulfilling his duty according to the ancient Jewish law of fathering children for one’s dead brother."

Ellens, J. Harold (2006). „6. Making Babies: Purposes of Sex" (în engleză). Sex in the Bible: a new consideration. Westport, Conn.: Praeger Publishers. p. 48. ISBN 0-275-98767-1. OCLC 65429579. Accesat la 2012-01-24. „He practiced coitus interruptus whenever he made love to Tamar."

Părintele Bisericii Epifanie de Salamina este de acord, conform cu Riddle, John M. (1992). „1. Population and Sex" (în engleză). Contraception and abortion from the ancient world to the Renaissance. Cambridge, Mass.: Harvard University Press. p. 4. ISBN 0-674-16875-5. OCLC 24428750. Accesat la 2012-01-24. „Epiphanius (fourth century) construed the sin of Onan as coitus interruptus."

Cornilescu cu malahia lui a aruncat o piatra pe care sapte intelepti nu pot s-o scoata din fandasiile fanaticilor religiosi. Traducerea este complet gresita. Daca preotul Cornilescu ar fi tradus ca reteta mantuirii e sa sari in put, ai fi sarit in put? Asa e cand lumea se ia de-a-n boulea dupa greselile de traducere ale Bibliei.

Traditia crestina traduce malakoi drept "efeminati". Dovezi din partea crestinilor de limba engleza (cand un pastor vrea sa aprofundeze intelesul originar al Bibliei, se uita in traducererea Darby sau in traducerea literala a lui Young):

http://www.biblegateway.com/......?/passage/

http://www.biblegateway.com/passage/?search=1%20Corinteni%206:9&version=YLT

Conform oamenilor de stiinta, malakoi trebuie tradus drept "flexibili din punct de vedere moral" sau "neetici". Sursa: http://www.religioustolerance.org/hom_bibc1.htm

Cat despre arsenokoitai, el nu mai e tradus de mult drept "onanisti". Sursa: http://www.religioustolerance.org/homarsen.htm

| ZambetulNebuniei a răspuns:

De curiozitate, tu nu crezi ca exagerezi putin?

Nu vreau sa te jignesc si probabil nu te inteleg (eu fiind mai apcatos in ultima vreme). E apcat sa te masturbezi, total adevara). Trebuie sa iti descoperi corpul. AI facut-o din greseala prima data (ok), dupa ai facut-o din curiozitate biologica.

Cu injuratu, nu e chestia sa nu injuri des sau prea urat, toti injuram odata.

Faza cu camera cu icoanee, e mai mult psihologica (ti-ai imus isngura ca esti o pacatoasa si ca o sa ajungi in Iad).

Sfantul Petru parac a fost un hot si uite ca a fost iertat si mantuit.
Mai pe inteles: nu trebuie sa fi asa aspra cu tine, ai 12 ani, e normal sa fi curioasa si sa incerci (nu intrece limita cu incercatu). Nu mai face sau fa ceva mai rar, dar nu e bine nici sa te distrugi singura.

Nu fi prea drastica cu tine.
Cum ar spune un om (caruia nu ii vi da nume):Arati ca regreti ceva in momentul cand nu il mai faci, nu are rost sa te chinui singura.

P.S. Ce ai facut tu fac majoritatea de varsta ta, precum mintitul, gelozia etc.

E acelasi lucru, daca nu iti faci griji de astea, de ce iti faci griji de ailalta.

| Aesir a răspuns:

Buna. Nu te lua dupa ce spun unii ca este pacat laughing Este ceva natural, corpul tau e in dezvoltare, cum ai putea sa negi dorinta corpului tau. Nu trebuie sa traiesti cu frica de nimeni pe lumea asta, cu atat mai mult ca o sa ajungi in iad din cauza masturbarii laughing Nu stiu sigur daca vorbesti serios sau doar trollezi aici big grin dar in caz ca vorbesti serios trebuie sa tii cont de asta: Oamenii indoctrinati cu religia iti spun ca nu e bine sa te masturbezi, ca e pacat, dar ei nu stiu ca daca iti reprimi o dorinta naturala a corpului, ajungi sa ai probleme pe sistem nervos, sau alte probleme fizice care nu o sa iti convina sa ai de a face cu ele

| Cristianne a răspuns:

Ai făcut cel mai mare păcat din toată lumea și acum Dumnezeo` nu te va mai ierta niciodată.O să ajungi în Iad, nu ești destul de curată ca să mergi în rai.sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cristianne):

Ar trebui să ţii cont că are 12 ani înainte să îţi baţi joc în halul ăsta.

| Cristianne a răspuns (pentru anonim_4396):

O să-și dea și ea seama că glumesc, stai tu liniștit/ă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cristianne):

Speri?
Fetiţa asta vorbeşte deschis despre un aspect esenţial (pentru ea) din viaţa ei, nu ţi se pare inadecvat să o ironizezi cu atâta insensibilitate (are 12 ani)? Dar în fine... bunul-simţ nu se poate preda/învăţa.

| Cristianne a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai încet măi, nu cred că ar trebui să dramatizezi atâta pe tema asta.Și da, știu câți ani are, pentru că mi-ai amintit-o de 2 ori.
Ok,despre asta ar trebui să vorbească cu părinții ei, nu pe TPU, zic eu.
Și nu cred că trebuie să-mi explici tu când și cum se predă bunul simț, pentru că nu ești nici un sfânt, plus că nu-mi pasă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cristianne):

Cât despre unde şi cu cine ar trebui să discute despre problema ei, cred că e suficient de evident că e mai confortabil incognito (deşi sugestia ta e bună).
Nu trebuie să fii sfânt pentru a fi deţinătorul unei minime doze de bun-simţ. Dacă nu îţi pasă, asta e deja altceva şi spune tot.
Gata.

| Cristianne a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi măi,e normal să îi fie rușine să vorbească cu părinții ei despre asta, dar totuși, ar putea să îi întrebe dacă este un păcat, sau ceva, nu să întrebe pe TPU.

| Archdaemon a răspuns:

3 cuvinte:NU E PACAT laughing

| Parintele a răspuns:

Nu e un pacat sa te masturbezi. E ceva normal, peste 65% dintre fete fac asta. Problema apare atunci cand tu vrei sa te masturbezi si crezi ca este pacat pentru ca in mintea ta apare un puternic conflict care te poate afecta mai mult decat crezi. Chiar tu spuneai ca te macina zilnic si ca te simti nevrednica in fata lui d-zeu. Toate astea pot merge si mai departe, insa sper sa nu fie cazul. Trebuie sa stii ca masturbarea e un lucru normal si s-a practicat dintotdeauna, nu esti singura care o faci, majoritatea fetelor si a baietilor de pe TPU fac asta, insa tu ai avut curaj sa recunosti si asta te ajuta foarte mult. Multi nu recunosc ca se masturbeaza si dau sfaturi inutile cum ar fi sa mergi la preot sa te spovedesti, sa te rogi sau alte bazaconii. De masturbare nu ai sa reusesti sa te lasi chiar daca ai luat o pauza.o s-o mai faci pentru ca organismul tau se transforma si devenind adolescenta corpul iti impune sa te gandesti la sex. Nu te speria, e ceva normal si nu are legatura cu religia.

Răspuns utilizator avertizat
| Gogu06 a răspuns:

Stai linistita, nu te duce la preot sa nu dai de vreunu ca asta dupa TPU de mi te si initiaza in tainele sexului. Treci peste asta vezi-ti de viata ta ca si pana acum, cred ca ni s-a intamplat la toti, nu asa de devreme totusi. Dumnezeu te va ierta sigur, esti doar un copil si iti mai pare si rau, sigur te va ierta. Eu am facut lucruri mai grave si mi-a zis preotul ca tot o sa ajung in rai, doar prin faptul ca regret ce am facut. Or sa treaca anii si o sa razi cand o sa iti amintesti.

| unbaiatanonim a răspuns:

Masturbarea e normala la varsta ta, de ce sa te simti "mizerabila"? Sa stii ca majoritatea preotilor te judeca, asa ca nu fa prostia sa te duci sa te spovedesti. Dumnezeu nu exista.

| pesciolino a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Omule se vede ca nu te-ai odihnit destul, cred ca ar trebui sa te odihnesti vreo 2-3 saptamani...nu mai culege floricele, fii si tu mai serios ca viata-i scurta

| iamy a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Cum adica e normala la varsta ei? Are 12 ani frate! La 14 e normal sa faca primul copil?
Si sa-ti mai spun un lucru daca s-ar simti ''mizerabil''cu siguranta ar inceta. Face doar misto de voi.

| unbaiatanonim a răspuns (pentru iamy):

Ii cere organismul. Ca nicotina laughing. Las-o sa se masturbeze, ce treaba ai cu ea? Daca simte nevoia, sa o faca, nu sa se teama de acest zeu rau.

| MrsDraguttza a răspuns:

Ei bine
Masturbarea e pacat
Dar esti un copil
Roaga-te la Dumnezeu ( nu-l include si pe preot decat daca vrei) si Dumnezeu care e bun oricand te va ierta
Dar trebuie sa scapi si de celelalte pacate pe care le mai faci

| Kaleo a răspuns:

Copila, nu te uita in jur, ca tara asta e plina de inconstienti si oameni fara minte. Nu pleca privirea la prostiile lor, ba nici nu merita sa te lungesti citind aberatiile cu care te vor aborda la o asa intrebare sincera.

Biblia ne invata ca trebuie sa ne cerem iertare pentru pacatele noastre, pentru care Isus a platit la cruce. In rest, Isus iti spune exact ca unei femei care traia in pacat si pe care El scapat-o de pedeapsa (Du-te si nu mai pacatui!).

1 Ioan 1:9 "Dacă ne mărturisim păcatele, El este credincios şi drept, ca să ne ierte păcatele şi să ne curăţească de orice nelegiuire."

| Gogu06 a răspuns (pentru Kaleo):

Si cui sa marturisesti lu popa care o freaca de la 12 ani si zice ca e firesc? Ce zace si in bisericile astea numai homosexuali si perversi sexuali. Maicutzele alea saracele cred ca mai sunt cu iisus ca in rest...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kaleo):

Amin.

| Jardelin a răspuns (pentru Kaleo):

Frumos!

@imsorry890 in caz ca problema ta e sincera, asculta-l pe nenea asta (kaleo) ca zice bine. oricum esti pe calea cea buna. faptul ca tu constientizezi pacatul este extraordinar! mai urmeaza sa-l inlaturi din viata ta.

| myruna2012 a răspuns:

Pai Satana ti-a facut asta dar ai si tu putina vina(nu te supara). Trebuie sa te spovedesti.

| MauiNight a răspuns:

Ete draci!
Masturbarea este o nevoie fiziologica.
Nu mai citi toate prostiile, ce vrei sa faci, sa traiesti degeaba? sa nu fumezi, sa nu bei, sa nu injuri, sa iti tai cele mai frumoase placeri? Pentru o carte veche? Traieste-ti viata la maxim, doar incearca sa nu faci prea multe rautati.

| anonima3389 a răspuns:

E normal sa te masturbezi, dar nu stiu de ce la varsta asta.eu nici acum nu ma masturbez la anii mei..in fine. termina cu religiile si cu astea...k toti omaneii fac sex si se masturbeaza asa ca nu ai de ce sa te temi, iar daca te duci sa te spovedesti preotul tot ar zice ca ai pacatuit indiferent ce ai face.

| ciprian1997 a răspuns:

Wqt:ai prevazut bine
pai ca sa scapi de pacate trebuie' sa te marturisesti!
8-)
Succes in a-i spune preotului povestea ta

| MAnghelescu a răspuns:

Te sfatuiesc sa te spovedesti la un parinte" albit de intelepciune" care sa iti dea un Canon pe care sa il faci. La inceput va fi greu, divolul va cautat sa te infricoseze, dar Dumnezeu este mai puternic decat el si iti va da biruitnta. Este greu(si eu am trecut prin asta, dar cu ajutorul lui Dumnezeu si facand canonul dat de preot am reusit sa nu mai fac ecest mare pacat) vei reusi. Deasemenea sa te ungi inainte de culcare in zona butricii cu mir sau cu uluei de la candela moastelor unui Sfant, poti citi si Paraclisul Maicii Domnului sau un acatist al Acesteia timp de 40 de zile. Sa nu iti fie rusine sa te spovedesti pentru ca aceasta este de la diavol si nici sa nu te superi daca parintele te va opri de la Sfanta Inpartasanie. In cazul in care nu ti se da Canon inceraca sa te canonisesti singura( eu am 50 de metanii si canonul de pocainta catre Domnul Iisus Hristros). Pentru a scapate de acesta pacat spovedania este obligatore.
Sa nu deznadajduiesti caci mila Domnului este mare.
Maica Domnului, Sfantul Inger Pazitor, Sfantul care iti este patron si toti Sfanti sa te ajute sa biruiesti.

| Razvanjerrry a răspuns:

Pai,cel mai bun lucru este sa mergi la duhovnicul sau la preotul tau sau din orasul tau si sa-i spui ce ai facut fara rusine, nu se intampla nimic.
Oricine ti-ar spune ca masturbarea nu este pacat tu sa nul asculti caci este pacat.Dar daca u vei merge cu sinceritate la spovedanie si cu parere de rau Dumnezeu de va ierta 100%. Ca sa vezi taina spovedanii intra de crestinortodox.ro si scrii unde ii chestia aia de search ¨taina spovedaniei¨si iti spune acolo ce ai de facut. Dupa ce te spovedesti sa implinesti canonul ce ti-l da preotul si sa nu mai faci pacatul orice ar fi. Roagate dimineata si seara cat poti si asa sigur vei scapa din patima acesta si trebuie sa te increzi in Dumnezeu ca te va scapa.Este foarte important ca marturisirea sa fie adevarata si sincera sa nu ascunzi nimic din ce ai facut ca doar Dumnezeu te vede si stie doar trebuie sa recunosti. O spovedanie curata iti va aduce mult bine.Preotul este de marotor atat. Dupa ce vei spune tot ce a facut si te va dezlega vei vedea ce bine te simti si usurata ca o pana.

Răspuns utilizator avertizat
| niccelmic a răspuns:

Daca doar vl-ai injurat pe popa si nu i-ai tras una cu poseta in cap...inseamna ca esti o sfanta!
Data viitoare masturbeaza te cand te spovedesti, sa vezi cum va reactiona pehlivanul de popa

| Marif a răspuns:

Trag un semnal de alarma!
Acest individ care isi spune parinte si are o poza cu un preot, nu este preot!
Nu credeti ce scrie! Spune numai porcarii! Un preot adevarat nu ar spune niciodata asa ceva. Acest individ se intituleaza ca fiind parinte si isi pune poza cu preot pentru a denigra Biserica si pe preoti!
Nu ascultati ce scrie!
Iar ca raspuns la problema ta, da este pacat. Spovedeste-te cat mai des, si tine-ti timpul ocupat ca sa nu iti mai vina ganduri sa faci acest lucru. Apuca-te de un sport, fii cat mai ocupata si roaga-te. Sigur Dumnezeu iarta si te ajuta sa nu mai faci!
Sa te ajute Dumnezeu!

| Marif a răspuns:

Trag un semnal de alarma!
Acest individ care isi spune parinte si are o poza cu un preot, nu este preot!
Nu credeti ce scrie! Spune numai porcarii! Un preot adevarat nu ar spune niciodata asa ceva. Acest individ se intituleaza ca fiind parinte si isi pune poza cu preot pentru a denigra Biserica si pe preoti!
Nu ascultati ce scrie!

| akti a răspuns:

Am un singur lucru de spus : este benefic pentru organism! Intreaba un doctor si vezi ce iti recomanda! Stiu ce spun.

| Flet a răspuns:

Uite. Eu am 12 ani si o sa fac 13 in vreo 3 luni.
Si eu ma masturbez de vreo 3 ori pe saptamana.
Nu cred ca Dumnezeu se supara pentru ca e normal.
Stai linistita... Masturbeaza te! Asta e viata!
Apropo da mi un email pe flipperfliper@yahoo.com si putem vorbi.
Eu cred ca e bine sa ne masturbam.