| Maria12345vrr a întrebat:

Buna!
Cunoaste cineva vreun pastor care cununa persoane de religii diferite?

14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Religia este aceeași, confesiunile sunt diferite, adică pastorii.
În ce oraș?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Si care anume e dovada ca o persoana are religia X sau Y?

| Maria12345vrr explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Botezul la respectiva religie. Sau persoana pretinzand ca face parte sau se asociaza cu religia respectiva.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Maria12345vrr):

Asta nu o e o dovada. Astfel ca persoana respectiva poate spune ca are aceeasi religie cu tine.

| Steregoi a răspuns:

Nu exista un astfel de pastor. Primarul sau desemnatul acestuia nu e pastor. Politica nu e cu Dumnezeu. In politica nu exista termenul pastor. Religia nu este aceeasi asa cum credintele nu sunt aceleasi. Doar o credinta este adevarata potrivita cu realitatea. Probabil vei gasi un pastor de forma care practica interconfesionalismul.

| Maria12345vrr explică (pentru Steregoi):

Daca politica nu ar fi cu Dzeu, n ar exista atatea religii.

| Steregoi a răspuns (pentru Maria12345vrr):

Dumnezeu respecta inca alegerea lui Adam de a trece de partea Diavolului si de aceea Dumnezeu inca mai permite acest sistem condus de Diavol. Diavolul promoveaza religii gresite sau balarii pentru ca oamenii sa nu poata afla credinta adevarata. Si la Eva Diavolul a venit cu o minciuna sau cu o balarie.

| Maria12345vrr explică (pentru Steregoi):

Nu exista religie gresita sau religie adevarata.
Exista anii 1900 cand tot cate unu s-a desprins de la religiile majoritare sa si faca religia lor dupa cam au inteles ei Biblia. Bineinteles asta a adus cu sine beneficii financiare.
Dumnezeu e doar unul, si indiferent in ce religie te ai nascut sau din ce religie faci parte poti fi pe placul Lui.
Povesti cu noi suntem aia adevaratii si restul toti sunt falsi vin din pur egoism.

| Steregoi a răspuns (pentru Maria12345vrr):

Eu nu am vorbit despre vreo religie adevarata ci despre credinta adevarata.

| Panamax a răspuns:

Se numeste primar.

| Mircea08 a răspuns:

"De aceea, va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa şi se va alipi de femeia sa şi vor fi amândoi un trup."

(Epistola către Efeseni a Sfântului Apostol Pavel – 5/31)

Despre cum anume se face aceasta casatorie nu este specificat in Evanghelie, este spus doar atat :

"Adevărat grăiesc vouă: Oricâte veţi lega pe pământ, vor fi legate şi în cer, şi oricâte veţi dezlega pe pământ, vor fi dezlegate şi în cer."

(Sfânta Evanghelie după Matei – 18/18)

Nu scrie nici care sunt aceia care pot lega o casatorie, dar totusi este un verset care raspunde la aceasta problema, si la altele care nu sunt neaparat specificate in Evanghelie, si anume :

"Tot sufletul să se supună înaltelor stăpâniri, căci nu este stăpânire decât de la Dumnezeu; iar cele ce sunt, de Dumnezeu sunt rânduite.Pentru aceea, cel ce se împotriveşte stăpânirii se împotriveşte rânduielii lui Dumnezeu. Iar cel ce se împotrivesc îşi vor lua osândă."

(Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – 13/1, 2)

In conformitate cu legile statului, legi pe care un crestin este obligat sa le respecte deoarece sunt date de cei pe care Dumnezeu i-a pus acolo ca sa faca aceste legi si sa vegheze la respectarea lor, cel care este imputernicit pentru a lega o casatorie este primarul, iar dovada acestei legaturi este certificatul de casatorie. Odata ce o casatorie este legata pe pamant ea va fi legata si in ceruri. Desigur, exista si obiceiul, ca pe langa casatoria normala sa se mai faca una religioasa, in fata lui Dumnezeu! Despre casatoria religioasa Evanghelia nu aminteste nimic, si nici nu spune ca oamenii trebuie sa se casatoreasca de doua ori, o data in fata lui Dumnezeu la biserica si o data in fata lui Dumnezeu la primarie deoarece "in fata lui Dumnezeu" ne aflam in permanenta oriunde ne-am afla, inclusiv la primarie. Eu cred ca o casatorie se face la primarie pentru ca asa a randuit Dumnezeu prin "inaltele stapaniri " pe care El le-a pus ca sa ne conduca, " iar cei ce se impotrivesc isi vor lua osanda "

| pacatosulBogdan a răspuns:

Pastorul ala care promoveaza sincretismul religios este un drac fara coarne, fiindca numai dracul isi doreste ca omul sa ia de bune religiile care neaga Dumnezeirea lui Iisus Hristos, cum ar fi de pilda islamismul sau budismul, sau care-L considera doar un initiat, sau doar unul dintre profeti, orice, numai Dumnezeu nu!
In realitate, cine nu este cu Hristos, este impotriva Lui! Cine nu aduna cu Hristos, risipeste! Avem un singur Domn, o singura credinta si un singur botez, conform Sfintei Scripturi, Efeseni 4, 5.
Nu mai multi Domni, nu mai multe credinte valide si nici botezuri valide!
Doar credinta crestina este adevarata, pentru ca este revelata, Dumnezeu fiind cunoscut oamenilor prin Fiul Sau, Iisus Hristos. - Ioan 1, 18

| Maria12345vrr explică (pentru pacatosulBogdan):

Daca te nasteai in India nici nu auzeai de Isus si te considerai la fel ca acum un credincios adevarat.
Si e irelevant ce spui, pentru ca ma refer oricum la 2 religii crestine, destul de asemanatoare.